16 Kasım 2018

İPZ 2012: Doğan Online CEO’su Yenal Gökyıldırım Dijital Devrimi Anlattı

İPZ 2012’nin ilk gününün en sıcak oturumlarından birisi de Doğan Online CEO’su Yenal Gökyıldırım’ın konuk olduğu “Dijital devrimin parçası olmak” paneliydi.

Türk internet camiasında önemli bir yere sahip olan Doğan Online’ın tüm sektörlerdeki girişimlerinden bahseden Gökyıldırım, Hepsiburada, Medyanet, Ekolay ve Nesine.com gibi sitelerin gelişim sürecine parmak bastı. Medyanet’in Türkiye’nin ilk dijital reklam ağı olduğuna vurgu yapan CEO, şirketin 800 reklamveren ve 4 milyar reklam sayfası gösterimine ulaştığını belirtti.

Doğan Online çatısı altındaki diğer girişimlerden de rakamlar veren Gökyıldırım, Gezisitesi.com‘un aylık 3 bin rezervasyon ve 100 bin farklı alternatif sunduğunu belirtti. B2C e-ticaret sitesi Daybuyday‘in 2,5 milyon üye rakamına ulaştığını söyleyen DOL CEO’su e-ticaret sektörüyle oldukça yakından ilgilendiklerini belirtti. Yeni jenerasyonun e-ticareti büyüttüğünün altını çizen Yenal Gökyıldırım, son üç yılda e-ticaret sektöründeki yüzde 300’lük büyüme rakamına da dikkat çekti. Ayrıca önümüzdeki dört yıl içerisinde yüzde 54’lük bir büyüme beklediklerini açıklayan Gökyıldırım, mobil kullanımı ile ilgili de ilginç detaylar paylaştı.

Akıllı telefon kullananların yüzde 15’inin online alışveriş deneyimi yaşadığının vurgulandığı oturumda e-ticaretin mobil cihazlara entegre edilmesinin önemine değinildi. Türkiye’de mobil internet kullanıcı sayısının 11 milyon olduğunu belirten Yenal Gökyıldırım, DOL olarak mobile inandıklarını söyledi. Gelecekte çok daha fazla internete bağlı olacağımız bir online vizyon beklediklerini ifade eden Gökyıldırım, müşteriye odaklanan firmaların başarıya ulaşacağının altını çizdi.

2012’nin ikinci çeyreğinde dijital reklam harcamalarında yüzde 27’lik bir artış yaşandığını aktaran Yenal Gökyıldırım, bu rakamın diğer tüm mecralarda yüzde beş oranında olduğunu belirtti. “Neden dijital?” sorusuna: “Çünkü hedefleme ve ölçümleme yapmaya olanak sağlıyor.” yanıtını veren Doğan Online CEO’su sunumunu “Peki ne yapmamız gerekiyor?” sorusuyla bitirerek aşağıdaki maddeleri sıraladı:

  • Dijitali benimseyin
  • Deneyin
  • Mobilleşin
  • Hedef kitlenizi anlayın
  • Gelişin


Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*