19 Kasım 2018

İPZ 2012: Hepsiburada Genel Müdürü İlker Baydar’dan E-ticaret Trendleri

İnteraktif Pazarlama Zirvesi’nin düzenlendiği İstanbul Kongre Merkezi’nin ana salonunda Serdar Kuzuloğlu’nun sunumunda internet dünyasına genel bir çerçeveden bakma şansına erişmişken, hemen ardından sahne alan Hepsiburada.com Genel Müdürü İlker Baydar ile de e-ticarete odaklanıp faydalı ve ayrıntılı bilgiler elde ettik.

“Dünyada ve Türkiye’de E-ticaret Nereye Gidiyor” başlığıyla start alan sunumda İlker Baydar, “İÜAYİM” adını verdikleri bir kullanıcı profili etrafında oldukça detaylı ve açıklayıcı bilgiler paylaştı. “İnternet Üzerinden Alışveriş Yapmak İsteyen Müşteri”deki kelimelerin kısaltması olan “İÜAYİM”in neler isteyebileceği ve nasıl tatmin edilebileceği sorusuna cevaplar arayan Baydar, yakın gelecekte karşımıza çıkacak olan birçok e-ticaret trendine de vurgu yaptı. Gelecekte kullanıcıların gerek dış dünyada gerekse internet üzerinde görüp beğendiği ürünler hakkında anında bilgi alıp, satın alma işlemini gerçekleştirebileceğini belirten Baydar, geliştirilen bir tablet uygulamasıyla bu özelliğin bir iki yıl içerisinde yaygın olarak kullanılacağını ifade etti.

Konuşması boyunca müşteri deneyiminin önemine vurgu yapan Hepsiburada.com Genel Müdürü, online alışveriş sitelerinin fiziki mağazalardaki satın alma deneyimini kısa süre içerisinde yakalayacağını belirtti. Kişinin internetten alışveriş yaparken, ürünlerin üzerinde nasıl duracağını bilmek istediğinin altını çizen Baydar’ın aktardığına göre, bu doğrultuda geliştirilen uygulamalar ile müşteriler internette satın almak istediği ürünlerin sanal bir provasını yapabilecek. İlker Baydar ayrıca kullanıcıların internetten alışverişi vakit darlığından dolayı yaptıklarını söyleseler de aslında bilinç altlarında farklı bir alışveriş deneyimleme isteği yattığına da vurgu yaptı.

Mecidiyeköy’de 12 sene önce bir apartman dairesinde başlayan Hepsiburada.com’un başarısına işaret eden Baydar, şirketlerini bugün Türkiye’nin en büyük alışveriş merkezi olarak tanımlıyor. Sunum sırasında açıklanan rakamlara bakarsak bu söylediklerinde pek de haksız olduğunu söyleyemeyiz. Offline dünyadaki en büyük alışveriş merkezinin aylık 1.6 milyon ziyaretçisi olduğunu belirten İlker Baydar, bu rakamın kendi alışveriş sitelerinde 15 milyona çıktığını açıkladı. 360 bin ürün, 2 bin marka ve 30 farklı kategori mağazasıyla şirketin bugünkü durumuna ışık tutan Baydar, online alışverişin geleceğini mobilde gördüklerini belirtip, bu konuda ciddi yatırımlar yaptıklarının da altını çizdi.

2 haftada 50 bin kez indirilen Android ve toplamda 190 bin kere indirilen iPhone uygulamalarıyla mobilde de bir hayli iddialı olduklarını söyleyen İlker Baydar, ay sonunda bir de iPad uygulamasıyla tablet pazarına gireceklerinin müjdesini verdi. Toplam trafiğinin yüzde 8’inin mobil cihazlardan elde edildiğini belirten Hepsiburada.com Genel Müdürü, kapıda ödeme, havale ve kredi kartı gibi ödeme seçeneklerine ek olarak kullanıcılarına bir de “kart birleştirme” özelliği sunduklarını açıkladı. Buna göre tıpkı normal hayatta olduğu gibi kullanıcılar, bir ürünü birden fazla kredi kartıyla satın alabilecekler.

Müşterilerin düşüncelerinin, başkalarının satın alma kararlarında oldukça etkili olduğunun da altını çizen Baydar, Hepsiburada.com bünyesindeki kullanıcı yorumlarının 1 milyonu aştığını söyledi. Online alışverişin geleceğinde kullanıcı yorumlarının ciddi bir yere sahip olacağına da vurgu yapan İlker Baydar, yakın gelecekte üyelerine daha kişiselleştirilmiş bir e-ticaret deneyimi sunmak amacıyla çalışmalarına devam ettiklerini belirtti.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*