13 Kasım 2018

İPZ 2012’de İkinci Gün: Yemeksepeti ile Sosyal CRM ve “İyi ki Doydun”

İnteraktif Pazarlama Zirvesi‘nin ikinci gününde Yemeksepeti’nin Pazarlama Müdürü Barış Sönmez de sahne alan isimler arasındaydı. Geçtiğimiz günlerde dünyanın en büyük yatırım fonlarından General Atlantic’ten aldığı 44 milyon dolarlık yatırım ile son günlerin en çok konuşulan Türk internet girişimlerinden olan Yemeksepeti’nin “İyi ki Doydun” uygulaması ve Sosyal CRM’in konuşulduğu oturum, katılımcılardan yoğun ilgi gördü.

Yemeksepeti.com olarak tüm müşterilerine aynı doğum günü kutlama mesajını yollamak yerine, kişiye özel kutlamalar yapma fikrinden ortaya çıkan “İyi ki Doydun” uygulaması hakkında bilgi veren Barış Sönmez, bu işe koyulmadan önce üç önemli kritere dikkat ettiklerinin altını çizdi. Buna göre Yemeksepeti’nin eğlenceli yüzünün vurgulandığı “İyi ki Doydun” uygulamasında, ayrıca kişiselleştirme ve süreklilik gibi önemli faktörlerin bulunduğunu ifade eden Sönmez, birçok firmanın kullanıcılarının doğum gününü kutladığını belirtip, bu konuda bir faklılık yapam amacıyla böyle bir hizmeti başlattıklarını belirtti.

Barış Sönmez ayrıca, üyelerine doğrudan ismiyle hitap eden bu uygulamaya başlamadan önce ilginç bir ayrıntıyı fark ettiklerini de söyledi. 300 ismin toplam kullanıcı profillerinin yüzde 70’ini oluşturduğunu belirten Yemeksepeti’nin Pazarlama Müdürü, yaklaşık 150 farklı senaryo yazılarak hazırlanan 600 videoda bir o kadar da Yemeksepeti çalışanının rol aldığını belirtti. Bugün itibariyle 1 milyondan fazla bir izlenme rakamına ulaşan video ayrıca 40 bin gibi bir paylaşıma ulaşma başarısını da yakalamış. Bu projeden neredeyse her gün yüze yakın geri dönüş aldıklarını belirten Sönmez, dijitalde bir proje yapıp bir yıl aralıksız geri dönüş almanın neredeyse imkansız olduğunun da altını çizdi.

Yemeksepeti’nin CRM çalışmalarına da değinen Sönmez; sorulan bir soru üzerine kendilerini hala post-kurumsal bir start-up olarak tanımladıklarını belirtip, CRM konusunda yeterli deneyime sahip elemanlarının olmadığını açıkladı. CRM alt yapısına da çok fazla yatırım yapmamış olduklarına değinen Sönmez, Yemeksepeti’nin bu konuda gelecekte daha aktif olması için çalışmalarına devam ettiklerini belirtti.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*