14 Kasım 2018

İş Geliştirirken Mobil E-Ticarete Bakışımız Nasıl Olmalı?

Mobil cihazlar ve alakalı konularda gelişim haberleri artık sıradan hale geldi. 

Geçenlerde okuduğum bir makale, özetle 2015 yılına ulaştığımızda mobil uygulama ve cihazların PC sektörünü vurmaya hazırlandığından bahsediyordu. Yine en son Vodafone’un mobil telefonlardan sonra tablet bilgisayarlara el attığını ve piyasaya sürmeye hazırlandığını duyduk.

Bir e-ticaret girişimcisi olarak bu gelişimin Türkiye’de e-ticaret sektörüne yansımasını ve mobil e-ticaret konusunda nasıl hareket edilmesi gerektiğini düşündüm:

Karşımıza çıkan pek çok araştırma sonucunda, okuduğumuz makalelerde, rakamlar bize e-ticaretin global ekonomilerle birlikte Türkiye’de de artan bir ivmeyle geliştiğini gösteriyor.

Bu, insanları e-ticarete yatırım yapmaya teşvik ederken, farklı iş fikirlerinin ortaya çıkmasına neden oluyor. İşin bu yönü umut verici.

Bununla birlikte, e-ticaretteki gelişim sürecinin devam ettiğini ve oturmuş iş modeli haline gelmesi için önünde hala kat etmesi gereken mesafe olduğunu düşünüyorum.

Mesela bayiliğini aldığınız bir markanın fiziksel mağazasını açtığınızda öngörünüz muhtemelen kendinizi, ailenizi geçindirecek, uzun vadede birikim yapacak bir kazanca dayılıdır. Ancak bu öngörünüzü “sadece” internet mağazası açarak gerçekleştirmeyi düşünürseniz, kısa vadede sıkıntı yaşamanız muhtemeldir.

Mobil cihazların gelişimine ve mobil e-ticarete bakacak olursak, her iki konuda ciddi ilerleme olduğunu yazının girişinde belirttik. Mobil cihazların kullanım alışkanlığını günlük hayatta rahatlıkla gözlemliyoruz.

Mobil e-ticaret de artık gündem işgal eden, seminer, konferans gibi aktivitelerde ayrı bir başlık olarak ele alınması zorunluluğunu ortaya koyan oldukça sıcak bir konu. Ancak bu modelin tek başına ele alınıp bir yatırım aracı olarak düşünülmesi için henüz çok erken.

Mobil e-ticaret, kurulacak e-ticaret modellerine destek sağlayacak önemli bir yan rol olmalıdır. İş modellerinin bu şekilde geliştirilmesi, daha sağlam yapıların oluşmasına imkan verecektir.

Buradan “mobil e-ticarete yatırım yapılıp yapılmamasının çok da önemli olmadığı” sonucu kesinlikle çıkartılmamalı.

Mobil ticaret, e-ticaret pastası büyürken kendi dilimini de sürekli büyüten bir model, ancak henüz tek başına ele alınacak kıvamda değil.

Uzun vadeli planlarla ortaya çıkan her işletme artık online mağazasını kurarken mobil cihazlarla uyumluluğu göz önünde bulundurmalı. Bu yarına hazır olmalarını sağlarken, müşterilerinin gözünde marka değerini arttıracak önemli bir unsur olacaktır.

Bol kazançlı günler..Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS
Hakkımda Yağızhan Pala

Galatasaray Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği'ni bitirdi. Tezini Elektronik Ticaret üzerine hazırladı ve uzmanlığını bu alanda devam ettirmek için çalışmaya başladı. Startup E Ticaret projesini hayata geçiren ekipte yer aldı.
Aktif olarak e ticaret ve mobil e ticaret projelerinde görev alır, danışmanlık yapar.

Fikrini söyle

*