14 Kasım 2018

Gergin İş Görüşmeleri ve Cinnet Sebebi Stres Mülakatları

İstisnaları olmakla birlikte görüşmeye gideceğiniz kişi mülakat esnasındaki her hareketini bilinçli olarak yapar. Bazen çok kaba bazen de çok arkadaş canlısı olarak tanımlayabileceğiniz iş görüşmelerinin hepsi aslında bir yöntemdir. Görüştüğünüz pozisyon öncelikle “sabır” gerektiren bir iş ise stres mülakatına maruz kalmaya hazırlıklı olun. Stres mülakatı, görüşme esnasında sizi geren, yer yer sizi değersiz hissettirmeye çabalayan, bazen aşağılayıcı mimiklere maruz kalacağınız bir mülakat oyunudur. İş hayatında birçok iş yoğun olarak sabır gerektirdiğinden, stres mülakatı en çok uygulanan yöntemdir.

Görüşmeyi yapan kişi, görüşme esnasında sizi sinirlendirecek sorular sorar ve sizi rahatsız edecek davranışlarda bulunur. Neler mi yapar?

• Görüşmeye zamanında bile gitseniz, sizi mülakat odasına almadan önce bekletir. Sizi özellikle kendinizi rahatsız hissedeceğiniz bir alanda ağırlar. Şirkete giriş kapısının yanında, tüm çalışanların sizi görebileceği bir yerde, ayakta…

• Başka adaylarla bir arada bekletir, başka bir mülakatta olduğunu söyleyip sizi çağıracağını söyler. Rekabeti hissetmeniz için, başka adayların da olduğunu göstermeye çalışır.

• Randevuya geç gelir. Böylece daha çok gerilmenizi sağlar

• Görüşmeye başlamadan önce çok işi olduğundan, size az vakit ayırabileceğinden bahseder. Böylece kısıtlı bir zaman diliminde kendinizi nasıl ifade ettiğinizi sınar.

• Özgeçmişinizi hiç incelememiş gibi hareket eder. Kendinizi kısaca nasıl tanıttığınızı izler.

• Siz kendinizden bahsederken başka şeylerle ilgilenir. Dikkatini çekmek için neler yapacağınızı ölçer.

• Sizinle ilgili her konu başlığında küçümseyici bir surat ifadesi takınır, kırıcı cümleler söyler. Üniversite mezunuysanız mezun olduğunuz üniversitenin basit olduğundan bahseder, çalıştığınız şirketlerin küçüklüğünü vurgular, özgeçmişinizde yer alan unvanı gerçekten hak edip etmediğinizi sorgular.

• Ücret beklentinizi belirttiyseniz, beklentinizin ütopik olduğunu ima edecek cümleler kurar. Kendi değerinizin farkında olup olmadığınızı ölçer, en zor şartlar altında nasıl tepki verdiğinizi gözlemler.

Görüştüğünüz işi kafanıza koyduysanız yapmanız gereken tek bir şey vardır: Acele etmeden kendinize ayrılan bu görüşme süresi içinde kendinizi, yaptığınız işi ve iş hayatını tüm zorluklarına rağmen sevdiğinizi karşı tarafa aktarabilmek. Bunu aktarabilmek için az ama öz cevaplar verip yüzünüzdeki hafif tebessümü bozmadan, özel hayatınıza çok fazla girmeden, iş hayatınızdaki tecrübe ve isteklerinizden bahsetmeniz yeterlidir.

E ticaret sektöründe çalışanların ve bu sektörde iş görüşmesine gidenlerin çoğunun gözünde örnek kareler canlanmıştır. Özellikle yoğunluk içerisinde saat kavramını yitirmiş yöneticileri beklemek, gözlerini akıllı telefonlarından ayırmayan görüşmeciler ile iletişim kurmaya çalışmak, görüşmede inatla esnek çalışma saatlerine uyup uyamayacağınızı soran bir ses ve kolilerin arasında beklerken kimi zaman içecek bile ikram edilemeyen bir ortam… E ticaret sektörüne yabancılar için çok olumsuz, sektörü tanıyanlar için ise gayet normal olan bu çalışma ortamı tipik bir start-up yaşamıdır. Eğer bir e ticaret şirketinde çalışmak istiyorsanız ve bu tempoya ayak uydurabileceğinizi düşünüyorsanız, bu koşuşturmacalı sektörün tüm stresine rağmen, ne kadar keyifli olduğunu sektörde çalışanlardan öğrenebilirsiniz.

Unutmayın 1-0 önde olan sizsiniz. Artık bir stres mülakatında olduğunuzu biliyorsunuz. Oyunun kurallarından da haberdar olduğunuza göre yapacağınız tek bir şey kalıyor; sakince ve keyifle bu oyuna dahil olmak.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. Çok teşekkürler bilgi için ben artık alıştım ama yeni iş hayatına alışacak arkadaşlara yardımcı olur.

  • Merhaba,

   Umarız yeni adaylar “Stres Mülakatına” alışmadan yeni nesil İK’cılar ile bu hiç sevilmeyen mülakat türünü sonlandırabiliriz.

 2. Murat Durmaz der ki:

  Özellikle işe alım mülakatlarında şahit olduğum durum, genellikle mülakat yaptığı kişinin mesleki yetkinliklerini ölçmekten aciz ik personelleri ile kaşınızın, gözünüzün, duruşunuzun anlamlandırılmaya çalışıldığı boş toplantılardır. Bu ik personelleri standart olarak “gözlerimin içine bakarak konuşmuyorsa eziktir”, “daha önce birebir aynı işi yapmamışsa bu pozisyon için gerekli yetkinliği yoktur” , … gibi yargılamalar yaparak size bir puanlama yaparlar. Ve bu gereksiz mülakatlarda bu ik personellerinin değerlendirmelerini geçemezseniz gerçek işe alımı yapacak iş birimi yöneticisi ile görüşemezsiniz. Bu durumu deneyimledikten sonra ik personelleri ile mülakatlarımdan hiç olumsuz dönüş almadım 😀

 3. Cagatay der ki:

  Bu tarz davranan firmalarla da çalışmamaya özen gösteririm.

  Ben nasıl belirtilen saatte randevuya gitmişsem, benimle mülakat yapacak personel de o anda orada olmak zorundadır. Geç kalacaksa arayıp mazeret bildirmeli, özür dilemelidir.

 4. Bu tarz bir görüşmeye çok yakın tarihte maruz kaldım. Maruz kaldım diyorum çünkü bu tür bir mülakatın kişinin strese dayanıklılığını tam olarak ölçebildiğine inanmıyorum. Neden mi? Çünkü bir kişinin müşterisinden kaynaklanan stres kişisel değildir, iş ile ilgilidir. Oysa ki bu mülakatlarda tamamen kişisel algılayabileceğimiz nitelikte bir davranış şekli ile karşı karşıyayız. Sözünü ettiğimiz konu bize ait olan bir özgeçmiş… Bu modern çağda çok sayıda farklı danışmanlık firmasının farklı bakış açılarına sahip değerlendirme kriterleri var iken neden hala bu mülakatların gerçekleştirildiği konusu bence tekrar gözden geçirilmelidir.

Fikrini söyle

*