16 Kasım 2018

İş Görüşmelerinde Kara Listeye Girme Sanatı

karatahta 600
İş görüşmesine gidenler ve iş görüşmesi gerçekleştirenler bilir; görüşme organizasyonundan görüşme bitimine kadar geçen süreçte adaylar olumlu ya da olumsuz olarak değerlendirilirler.

Büyük ve küçük şirketlere göre mülakat süreçleri farklılık gösterir; ancak değerlendirme hangi tip şirkette olursanız olun değişiklik göstermez.

Adaylar yalnızca “olumlu” ya da “olumsuz” kategorilerle sınırlı kalmaz. Görüşmeyi gerçekleştiren şirket yetkilileri bazen aday ile ilgili olumlu düşüncelere sahip olsalar bile ekiplerine yakın zamanda almak istemiyorlarsa, “olumlu aday havuzu” yaratabilirler. Ayrıca olumsuz değerlendirilme sebebi görüşülen pozisyon için de söylenmiş olabilir. Farklı şartlarda tekrar değerlendirilebilir. Ancak bir kere “kara liste”ye girdiniz mi dönüşü olmaz!

Kara listeye girmek çok da kolay değildir. Kara listeye girmek isteyenlerin yapması gerekenler:

 • İş görüşmesi için sizi arayan insan kaynakları yetkilileriyle laubali bir üslupla konuşun,
 • Başvurduğunuz bir şirket ya da pozisyon için aranıyorsanız daha önce hiç duymamış gibi yapın ya da öylesine başvurduğunuzu belirtin,
 • Görüşmeye görüşme saatinden çok sonra gelin,
 • Görüşmeye 5 dakika geç kalacağınızı iletip, yarım saat sonra gelin,
 • Görüşmeye katılmayacağınızı haber vermeyin,
 • Görüşmeyi gerçekleştirecek kişi sizi arıyorsa telefonu açmayın ya da meşgule verin,
 • Görüşmeyi tekrar tekrar erteleyin,
 • Görüşmede alaycı ve laubali üslupla konuşun,
 • Görüşme esnasında fazla zamanınızın olmadığından bahsedin,
 • Görüşme sonrasında olumlu değerlendirildiğiniz bildirildiyse dönüş yapmayın,

Yukarıdaki maddelerden birini yaptıysanız bu kara listeye girdiğinizi göstermeyebilir; ancak ikiden fazla maddeyi yaptıysanız; tebrikler, artık kara listedesiniz! 🙂Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. Muhteşem ‘IK direktörleri’miz o kadar yoğun, o kadar yoğun, o kadar yoğun ki, onların programlarına uymaktan başka çareniz kalmıyor işin aslı. Bence, bu aşamada çalışanlar yada çalışan adayları için, iyi oturmamış insan kaynağı yönetim mekanizmaları devreye giriyor. İrili ufaklı, çük yada büyük ölçekli şirketlerle yaptığım iş görüşmelerinin sonunda, sanmıyorum ki hiç birinin karalistesine girmedim. Bana saygısızlık yapanın altında kalıp da bunu küstahlık olarak görmedim falan. Bu yüzden, aslında bizim İK’larda kara listeye girme gibi bir durum söz konusu değil gibi; ardı ardına farklı mülakatçılar tarafından aynı pozisyon için çağrıldığınız bir dünyada hangi kara liste bu?

  🙂

Fikrini söyle

*