20 Kasım 2018

İş Görüşmelerinde Ücret Pazarlığı

Ücret Pazarlığıİş görüşmesinin kendisini hariç tutacak olursak iş değiştirme sürecinin istisnasız en zorlayıcı bölümü, ücret pazarlığı aşamasıdır. Ücret beklentimiz ya bize zorla doldurtulmaya çalışılan iş başvuru formunda yazılı olarak ya da mülakatın sonunda sözlü olarak sorulur. Bu bölüm hem mülakatçının hem de iş arayan kişinin hep ertelediği ve konuşmakta en zorlandığı kısımdır.

Peki, ücret beklentimiz sorulduğunda ne yapmalıyız?

o Ücret konusunu son süreçte konuşmaya özen gösterin.
o Mümkün olduğunca net bir ücret beklentisi belirtmekten kaçının.
o Ücret beklentisi belirtmek istiyorsanız ücret aralığı verin.
o Maaş konusunu tartışmaktan çekinmeyin.
o Aşırı ısrarcı olmayın.

Ücret beklentisi belirtememe nedenimiz çoğunlukla piyasadaki ücret seviyelerini bilmememizden kaynaklanır. Özellikle yeni mezunsak şirket, iş tanımı ve kendimizi geliştirme potansiyelimizin yüksek olacağı fırsatlara öncelik vermeliyiz. Biraz klişe olacak ancak bu süreçte “maaş”, değerlendirme kriterlerimiz içerisinde ikinci planda olmalıdır.

o Ücret beklentimizi çok keskin ve net olarak belirtirsek; şirketin insan kaynakları departmanı iş görüşmesinin ilerleyen sürecinde uzlaşma imkanı olamayacağını düşünerek, bizi ilk etapta eleyebilir. İş hayatında en önem verdiğimiz değerin “ücret” olduğu düşünülürse, ilerleyen süreçte başka bir şirketin bize biraz daha fazla ücret teklif etmesi durumunda iş değişikliği yapma potansiyelimizin yüksek olduğunu düşünülür. Şirket, kısa bir süre sonra kaçma ihtimalimiz nedeniyle bize yatırım yapmak istemeyebilir.

o Yüksek maaş beklentisi iletmemiz durumunda; şirketin bütçesinin üzerinde kaldığımız için elenebiliriz. Şirket kendi bütçesini zorlayarak içerisinde bulunduğu dönemde anlaşma sağlasa bile, ilerleyen dönemlerde bizi motive edemeyeceğini düşünebilir. Ya da şirket piyasayı bilmediğimizi düşünerek bizi olumsuz bir aday olarak değerlendirebilir.

o Düşük maaş beklentisi söylememiz durumunda; şirket yaptığımız işe güvenmediğimizi düşünebilir. Bu da sahip olduğumuz değerin altında değerlendirilmemize neden olabilir. Şirket bizimle çalışma kararı alsa dahi ilerleyen süreçte piyasanın ve değerimizin altında maaş aldığımız için mutsuz olabiliriz. Böylece uzun vadede çalışma imkanımız olan bir şirketten bir an önce kaçmayı planlamaya başlayabiliriz.
Organizasyon yapıları oturmuş, kurumsal olarak adlandırılan çoğu şirketin ücret seviyeleri belirgindir. Görüşmekte olduğunuz pozisyonun alt ve üst sınırı içerisinde, sizin eğitim, deneyim ve beklentilerinize uygun olan bir ücret teklifi zaten süreç sonunda size iletilecektir.

Organizasyon yapısı henüz oturmamış şirketlerde ise genellikle teklif edilecek ücret, genellikle bizim ilettiğimiz ücret beklentisinden yola çıkılarak belirlenir.

Aslında ücret beklentiniz sadece alacağınız maaş anlamına gelmemektedir. Şirketin yan hakları yani yol, yemek, sağlık sigortası ve diğer sağladığı imkanların toplamı ücret paketini oluşturur. Bu sebeple şirketin sağladığı yan hakları da ücret ile birlikte değerlendirmek gerekir.

Öneri

o İş görüşmesi yaptığınız şirkette gerçekten çalışmak isteyip istemediğinize karar verin.
o Ücret pazarlığını en son sürece bırakın. Maaş konusuna odaklanıp şirkette sizi mutlu ve mutsuz edecek konuları değerlendirmeyi atlamayın.
o Ücret pazarlığı yapmadan önce piyasa araştırması yapın.
o Piyasayı biliyorsanız ücret aralığı belirtmek tartışmasız pozitif bir etki yaratacaktır.
o İş değişikliği gerçekleştirecekseniz mevcut işinizden biraz daha yüksek şartlarda yeni bir işe geçmeye çalışın.
o Ciddi maaş artışları iş değişikliği süreçlerinde gerçekleşir.

Uyarı

Çoğu zaman pozisyona uyan hatta şirketlerin aradığı kriterlerin üzerinde yetkinliklere sahip adaylar ücret belirtmemesi durumunda olumsuz değerlendirilmektedir. Bunun nedeni; şirketlerin adayların yüksek öğrenime sahip olması veya fazla deneyimli olması durumunda piyasanın üzerinde ücret beklentisine sahip olduğunu düşünerek, adaya teklif yapmadan süreci bitirebilirler. Bu sebeple ücret aralığı belirtmek en doğru stratejidir.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*