12 Aralık 2018

İklim Soğuk E-ticaret Sıcak: İskandinavya E-ticaret Pazarı

iskandinavyaa yazıÜlkelerinin refahlığı, iklimi, medeniyeti ve doğal güzellikleriyle Avrupa’nın doğusu ve Akdeniz ülkeleri açısından muhteşem bir gizem oluşturmayı başaran İskandinavya, internet kullanımı ve e-ticaret pazarı açısından da dikkat çekici detaylar barındırıyor.

Tüm ülkelerdeki internet kullanımları göz önüne alındığında, Norveç, İsveç, İzlanda, Finlandiya ve Danimarka’dan oluşan bölgenin ülkeleri, listenin ilk 10’u içinde yer almayı başarıyor. Yaklaşık 25 milyon insana ev sahipliği yapan İskandinavya’nın ortalama internet populasyonu yüzde 93 civarlarında. İzlanda, Norveç ve Finlandiya bölgenin ve dünyanın en çok internet populasyonuna sahip ilk 3 ülkesi konumundayken, İzlanda’da bu oran yüzde 98’e ulaşmış durumda. Tabi bu oranların bu denli muazzam olmasında nüfus azlığının da etkisi olduğunu belirtmeliyiz.

E-ticaret iklim kadar soğuk değil

Dünyanın neredeyse 4’de birini barındıran Çin‘i bir kenara koyarsak, internet kullanımının yüksek olduğu ülkelerde e-ticaretin de gelişmiş olduğunu görüyoruz. Bu durumu İskandinavya bölgesi için de söylemek mümkün. Sarışın ve renkli gözlü insanların oluşturduğu bölgede, online alışverişe harcanan toplam rakam 11 milyar dolar.

B2C harcamalarının ülkelere göre ayrımında, Norveç ve İsveç’in önderliklerini görüyoruz. Aralarında her daim bir soğukluk olan bu iki küskün kuzenin yıllık online alışveriş pazarları 3’er milyar dolarlık bir dönüşüm sağlıyor. 11 milyar dolarlık pazarın geri kalan kısmını da Danimarka ve Finlandiya dolduruyor.

Tüketici alışveriş alışkanlıklarını değerlendirdiğimizde karşımıza çıkan ilk veri, bölgede yer alan online tüketicilerin yarısına yakın bir kısmının diğer ülkelerde yer alan sitelere yöneldiği oluyor. Birbirlerine olan manevi yakınlıkları bir yana, bu veri bize bölgedeki lojistik operasyonlarının başarısını anlatıyor. Refah seviyesinin yüksekliğiyle bilinen ülkede e-ticaret konusundaki tek tezat ise, tüketicilerin internetten alışveriş yapmadan önce en çok dikkat ettikleri unsurun fiyat olması.

15,5 milyon kişi internetten alışveriş yapıyor

iskandinavyaa2011 yılı sonunda tüm İskandinavya’da en az bir kere internetten alışveriş yapmış kullanıcıların sayısı 15,5 milyon. Bu kullanıcıların yaklaşık yüzde 30’yu yani 5,2 milyonu ise, her ay satın al butonuna basıyor. Kullanıcıların internetten en çok satın aldığı ürünlerin başında, elektronik cihazlar geliyor. Sesli ve e-kitap da dahil olmak üzere kitaplar, en çok tercih edilen ikinci ürün kategorisi özelliğini taşıyor. Bu iki başlığı sırasıyla, giyim, film, CD ve spor ürünleri takip ediyor.

Mobil ticaretin bölgede e-ticaret kadar sıcak olduğunu söylemek için henüz erken. Yapılan araştırmalar önümüzdeki yılların bölgeye m-ticaret açısından bereket getireceğini ortaya koysa da, 2012 yılı itibariyle mobil cihazlarından en az bir kez alışveriş yapanların oranı yüzde 13. Tabi bu noktada yaptığımız olumsuz yorumun e-ticaret konusunda yansıttığı pozitif havadan kaynaklandığını belirtelim. Çünkü düşük dediğimiz bu oran bile birçok ülkenin toplam online tüketicisinden fazla.

Sosyal medyayı gençler kadar yaşlılar da kullanıyor

İskandinav internet kullanıcılarının sosyal medya alışkanlıkları diğer birçok bölge gibi Facebook üzerinde yoğunlaşıyor. Toplam nüfusun yüzde 70’lik kısmı Facebook’u, yüzde 64’ü Youtube’u kullanırken, Twitter’ın oranı yalnızca yüzde 8. En çok tercih edilen lokal sosyal ağlara yöneldiğimizde, Suomi24’ü görüyoruz. Yüzde 10’luk bir kullanıcı oranı yakalayan siteyi, yüzde 9 ile Myspace takip ediyor.

Sosyal medya kullanıcıların demografik bilgileri, ortalama yaşam süresi uzun olan bölgeyle paralellik içeriyor. 60 yaşından büyük nüfusun yüzde 30’u, 45 ve 60 yaş arası nüfusun da yüzde 46’sı Facebook’da yer alıyor. Cinsiyetlere göre sosyal medya kullanımında ise kadınların yüzde 66, erkeklerin yüzde 51 oranlarında olduğunu görüyoruz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*