17 Kasım 2018

Avrupa’nın En Ateşli Ülkesi İspanya’da E-ticaret Sektörü

İspanya E-ticaret Pazarı2012 yılı sonunda bir önceki yıla göre yüzde 22 oranında büyüyerek, 300 milyar Euro‘yu aşan Avrupa e-ticaret pazarının son dönemlerdeki en gözde ülkelerinden bir diğeri de hiç şüphesiz İspanya. Bugüne kadar incelediğimiz dünyanın farklı ülkelerindeki e-ticaret pazarlarında olduğu gibi Avrupa’nın bu sıcak ülkesinde de online alışverişe olan ilgi her geçen gün artıyor.

Polonya ve İtalya ile beraber sürekli ve dengeli bir büyüme sergileyen İspanya e-ticaret pazarı, 2011 yılında 15,64 milyar dolarlık bir hacme sahip durumdaydı. 2012 yılı sonunda ise bir önceki yıla oranla yüzde 18.8 oranında büyüyerek 18,57 milyar dolara ulaşan İspanya e-ticaret hacminin, etkisini ciddi boyutlarda hissettiren ekonomik krize rağmen 2016 yılında ise toplam 30 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Ülkedeki internet kullanıcılarının yarısı online alışveriş yapıyor

İngiltere, Fransa ve Almanya gibi Avrupa ekonomisinin lokomotifi olan ülkelere kıyaslandığında oldukça geride olan İspanya, buna rağmen, yüzde 49′u online alışveriş yapan bir internet kullanıcısı profili ve gelişen altyapı yatırımları sayesinde büyük rakipleriyle arasındaki farkı orta vadede kapatabilecek potansiyele sahip durumda. Ülkedeki yerli e-ticaret siteleri kullanıcılar tarafından oldukça ilgi görse de, Amazon gibi global online alışveriş devlerinin de tercih edildiğini belirtelim. İkinci sırada yer alan El Cortes Ingles‘in ardından Fransız fiyat karşılaştırma sitesi LeGuide.com geliyor.

İlgili Haber: Türkiye’nin Aynası: Polonya E-ticaret Pazarı

barselona

2011′in üçüncü çeyreğinde ulaşım ve ulaşımla ilgili servisler e-ticaret kategorileri arasında yüzde 36 ile listenin ilk sırasını oluştururken, tekstil yüzde 3.2 ve elektronik aletler ise yüzde 2.2 ile e-ticarette daha küçük bir paya sahip. Mobil alışveriş konusunda en çok ve en hızlı büyüyen ülke konumunda. Geçen seneye göre yüzde 141′lik bir artış gösteren kullanıcı sayısı 2012’nin Mayıs ayında ise 1.9 milyona çıktı. Akıllı telefonlarından alışveriş yapan kullanıcı sayısı toplam mobil cihaz sayısının yüzde 10’una denk gelse de, bu kesimin yüzde 40’ı her ay düzenli olarak mobil alışveriş yapmayı tercih ediyor. Mobil cihazların yanı sıra sosyal medya kanallarının da oldukça popüler olduğu ülkede, bu platformlarda aktif olan kullanıcıların yüzde 50’si bir ürün satın almadan önce kullanıcı yorumlarını okuyup, buna göre karar veriyor.

Movistar.es, tekil ziyaretçi bakımından ülkenin en popüler yerli e-ticaret sitesi

Geçtiğimiz yıl ayrıca ülkedeki internet kullanıcılarının neredeyse yarısının markaların ürün ve hizmetleri hakkında bilgi almak amacıyla ilk iş olarak internete baktığı belirtiliyor. Dijital mecralar İspanya’da bu denli popülerken, yazının başında da belirttiğimiz üzere, altyapı anlamında da ülkede ciddi gelişimler yaşanıyor.

Bu gelişmeler doğrultusunda ödeme alışkanlıkları da değişen İspanyollar’ın, online alışveriş sırasında en çok tercih ettiği ödeme yöntemi ise kredi kartları. Kredi kartlarının hemen arkasından gelen alternatif ödeme sistemlerine ek olarak İspanyollar arasında ayrıca, kapıda ödeme ve havale seçenekleri de oldukça yaygın durumda. Bireysel internet kullanım oranları bakımından 2011 yılında Avrupa’da 14. sırada yer alan ülkede, Mayıs 2012’de online bilgisayar ve tüketici elektroniği ürünlerinin satışını gerçekleştiren Movistar.es, tekil ziyaretçi bakımından ülkenin en popüler yerli e-ticaret sitesi. Hemen arkasından gelen telekom şirketi Orange.es de İspanyollar arasında ilgi görüyor.

İlgili Haber: Avrupa’da E-ticaret: Ekonomik Krizin Kucağında Online Rekabet

İspanyolların alışveriş alışkanları da son yıllarda oldukça değişti. Fiziki mağazalardan online dükkanlara kayan bu değişiklik sayesinde pazarın toplam cirosu da artış trendine girdi ister istemez. İlk defa, yabancı sitelerden yapılan online alışveriş rakamlarının İspanyollar’ın yerel sitelerinin gerisinde kaldığı pazarda, internet kullanıcılarının milli aktörlere de artık güvenmeye başladığına şahit oluyoruz. Finansal krizin ülkedeki ortalama alışveriş sepeti tutarlarını etkilemesine rağmen, işlem sayısının arttığını belirtmekte yarar var. Ülkedeki yükseliş bu şekilde devam ederse, e-ticaret sektörünün İspanyol ekonomik krizinin en önemli ilacı olabileceğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Kaynaklar:

Spain B2C E-Commerce Report 2012
Nonstop growth of Spanish e-commerce despite economic crisis
Avrupa E-ticaret Hacmi 2012′de 300 Milyar Euro’yu AştıSosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*