22 Kasım 2018

İspanya Her Şeye Rağmen E-Ticarette Yükselişte

Online alışveriş rakamları geçen seneye göre yükselişe geçen İspanya, 2011 yılında e-ticaretten 15,64 milyar dolar kazanmışken, 2012 yılında bu rakam 18,57 milyar dolara ulaştı. Banka ve emlak sektörlerinin sebep olduğu ekonomik krizlere rağmen, İspanya’daki e-ticaret sektörü büyümeye devam ediyor.

2011’e kıyasla %18.8’lik bir büyüme göstersen İspanya’daki online alışveriş sektörünün 2016’da toplam online satış miktarının 30 milyar doları bulması bekleniyor.

İspanya’daki e-ticaret sektörü Birleşik Krallık, Almanya ve Fransa’yla kıyaslandığında hala emekleme devrinde diyebiliriz. İspanya’daki internet kullanıcılarının %49’unun online alışveriş yaptığı tahmin ediliyor. Ödeme ve kargo uygulamalarının gelişmesi ve temel altyapı çalışmalarının belli bir seviyeye getirilmesiyle internetten satışın daha da hızlı büyümesi bekleniyor.

Comisión del Mercado de las Telecomunicaciones (CMT)’in raporuna göre, 2011’in üçüncü çeyreğinde ulaşım ve ulaşımla ilgili servisler e-ticaret kategorileri arasında %36 ile listenin ilk sırasını alıyor. Giyim alışverişleri %3.2 ve elektronik aletler ise %2.2 ile e-ticarette küçük bir paya sahip.

Her şeye rağmen İspanyol tüketiciler online alışveriş için internetteki bilindik markaları tercih etmeyi seçiyor. comScore‘un yaptığı araştırmaya göre, dünya çapındaki bilinirliği ve kalite konusundaki ünü sayesinde Amazon, tekil ziyaretçi sıralamasında İspanya’da birinci sırayı aldı. İkinci sırayı alan El Cortes Ingles‘in ardından Fransız fiyat karşılaştırma sitesi LeGuide.com geliyor.

Bu gelişmeler beklendiği gibi gerçekleşirse, e-ticaret sektörü İspanya’da önümüzdeki senelerde büyük bir yükseliş grafiği çizebilir. 2012 yılında Birleşik Krallık, Almanya, Fransa, İtalya arasında İspanya, online alışveriş konusunda büyüme gösteren ikinci ülke. Bu da online alışveriş sitelerini İspanya’ya yatırım yapmaya yönlendirebilecek bir gelişme.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*