20 Kasım 2018

İstifa Etmeden Önce Hatırlamanız Gereken 6 Öneri

Don Draper YazıUzunca bir süre düşündünüz. Eşiniz, sevgiliniz, arkadaşlarınız tüm yakın çevrenize danıştınız. İnternette makaleler okudunuz, Linkedin’de grupları gezdiniz. Eski dosyaların arasından CV’nizi buldunuz, düzenlemeye karar verdiniz. Ertesi gün patronun odasına yönelmeden önce kendinize son bir kez “doğru olanı yapıyorum” dediniz ve hayırlı olsun işten ayrılıyorsunuz.

Çalıştığı iş yerinden ayrılmak her ne kadar modern insanın en büyük sorunsallarından biri olsa da, profesyonel bakış açısıyla gayet olağan bir durumdur. Daha iyi bir teklif, kendini gerçekleştirememe hissi, iş yerinde mutsuzluk, sektör değiştirme gibi kişisel nedenler, yeni bir ofiste soluk alma isteği uyandırabilir. Bununla beraber kişinin iş yeri performansından memnun olmayan iş verenler de haklı olarak ayrılmasını isteyebilir.

Şu ana kadar söylediğimiz her şey insan için ve doğal. Ancak işten ayrılma sürecindeyken aklınızın bir köşesinde yapılmaması gerekenler diye klasör açmanızı öneririz. Sonuçta dünya küçük sektör daha küçük ve olası yeni işinizin insan kaynaklarının, eski patronunuzu araması işten bile değil. Şu yılların ütopyası “küçük bir sahil kasabasına taşınıp, her şeyden uzak yaşamak istiyorum” diyorsanız, o zaman dilediğinizi yapmakta özgürsünüz.

İşten ayrılırken yapmamanız gereken maddeleri belirtmeden önce bu yazıyı, etik ve profesyonel tutumlar çerçevesinde ele aldığımızı söyleyelim. Sözleşmesi bulunan ve devlet kurumlarında çalışanlar için işleyecek hukuksal sürecin de bir başka yazının konusu olacağının sözünü verelim. Ayrıca bizim bu yazıda çok değinmeyeceğimiz her 3 kişiden 2’sinin maruz kaldığı “mobbing” kavramıyla ilgili “İş Yerinde Mobbing Ne Demektir?” yazımıza göz atmanızı önerelim.

Neden ayrıldığınız konusunda dürüst olun

İş yerinizde herhangi bir sebepten ötürü mutsuz olabilirsiniz. Patronunuz ve takım arkadaşlarınıza ayrılma nedeninizi söyleyin. Bu durum şirketin iç politikası açısından güzel bir geri dönüşüm olmakla beraber, size de artı puan kazandıracaktır. Belki de, tek bir sorun üzerinden ayrılmak kararı aldığınız iş yerinizde sorunun çözümünün ardından kalmak isteyebilirsiniz.

Eğer mümkünse önceden haber verin

İşten ayrılma kararınız kesin olabilir ve siz ayrılıklarda kötü olabilirsiniz. Yine de işten ayrılacağınız günden birkaç hafta önce sorumlu olduğunuz kişilere haber verin. Böylece işin aksamaması adına iş yerinize de zaman tanımış olursunuz.

Sorumlu olduğunuz işleri bitirmeden ayrılmayın

Don Draper Yazı 2Yer aldığı alanla bağlantılı birçok iş yerinde belirli bir iş planı ve onun dağılımıyla ilerlenir. Haklı olarak esas amaç, işin yürümesidir. Eğer belirli şartlardan dolayı ayrılacağınızı söyleyemiyorsanız, sorumlu olduğunuz işleri bitirmeden ayrılmayın.

Yeni iş potansiyellerinizi değerlendirmeyi unutmayın

Çalıştığınız şirketin arkasında iş çevirmek şeklinde algılanmasın. İşten ayrılmaya karar verdiğinizde muhtemel teklifleri ve başvurularınızı değerlendirin. Çalışmak istediğiniz sektörün pazar durumu, sizin yetenekleriniz, referanslarınız bu değerlendirmede önem arz eder. Biraz amiyane tabirle, havayı koklamadan ayrılma karar almayın, kendinizi için daha iyisini düşünürken daha mutsuz bir işte yer almak zorunda kalabilirsiniz.

İstifa mektubuna dikkat edin

Neden ayrıldığınız önemlidir ancak asıl akıllarda kalacak olan nasıl ayrıldığınızdır. Aldığınız kararı yüz yüze söyleme fırsatı yakalayamıyorsanız tüm detayları barındıran bir istifa mektubu yazın. Bunu zorunlu kılan şirketler de var elbet ama siz istek olarak da yazabilirsiniz. E-posta, telefonla arama ve kısa mesaj seçeneklerinden kesinlikle uzak durun. Aksi taktirde işinize verdiğiniz değer hakkında haklı şüpheler uyanabilir.

Şirketinize son dakika şakası yapmayın

Şirketiniz size gerçekten hak ettiğiniz değeri vermiyor olabilir. Fakat yine de atacağınız son dakika golü size bir şey kazandırmayacaktır. Örnek verecek olursak, ayrılmadan önce şirketin sosyal medya sayfalarından ve e-postalarından şirketle alakalı gizli bilgi veya gereksiz bir paylaşımda bulunmayın. Bu sizin itibarınızı zedelemekten öteye gidemeyecektir. Bu tarz durumlarda şirketlerin toplu e-posta aracılığıyla eski çalışanlarını yermek gibi bir tutumlar var ki işleri iyiden çirkinleştirebiliyor.

İzninizle, bu kadar karamsar cümle kurduktan sonra önermeyeceğimiz ama gerçekten eğlenceli bir işten ayrılma videosu paylaşalım;Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*