17 Kasım 2018

Ekonomik Krizin Fırsata Döndüğü İtalya E-ticaret Pazarı

İtalya Ülke AnaliziRönesansın merkezi, birçok şehrinde hala daha tarihin izlerini taşıyan İtalya’nın e-ticaret pazarı için, ülkenin sanat, mimari ve hamur işi yemeklerindeki başarısını yakaladığını pek söyleyemeyiz. Her ne kadar Papa 16. Benedikt bile Twitter’daki hesabıyla kullanıcılara sosyal ağlar üzerinden ulaşmaya başlamış olsa bile, İtalya’daki internet sektörünün Avrupa’nın önde gelen ülkelerinin biraz gerisinde kaldığını iddia etmek mümkün.

2010 yılında İtalya’da internet kullanıcıları nüfusun yaklaşık %51’lik bir bölümünü oluşturuyordu. Bu da 58 milyon nüfusu olan ülkenin, 30 milyonuna tekabül ediyordu. Ama söz konusu internetten alışveriş olunca bu rakamlar üçte bir oranında azalıyor. 2011 yılında internetten alışveriş yapan kullanıcıların sayısı 9 milyonken, 2012’de bu rakam 12 milyona çıktı. İtalyanlar daha ucuz ve daha hızlı bir internetleri olsa, e-ticaretten daha çok faydalanacaklarını söylerken, daha hızlı ve gelişmiş bir internet bağlantısının olmasının hem e-ticareti geliştireceğinin hem de yeni iş olanakları yaratacağının da üzerinde duruyor.

2012 yılında internetten alışveriş yapan kullanıcıların %90’ı bu deneyimden hoşnut olduklarını belirtse de, yaklaşık 53 milyon İtalyan geleneksel alışveriş yöntemlerini tercih ettiklerini söylüyor. Bunun en başında gelen sebep ise, alacakları ürüne dokunup yakından incelemek. Bunun arkasından gelen olarak ise kimlik hırsızlığı ve kredi kartı numarasını internette kullanmaktan korkma gibi güvenlik problemleri İtalyanların online alışverişe yönelmekten çekinmelerine sebep oluyor.

İtalya’da B2C satışları 2010 yılında 9,75 milyar dolar civarlarındaydı. Bu rakam %32,1’lik bir artış ile 2011 yılında 12,88 milyar dolar seviyelerine geldi. E-ticarete olan ilginin ve teknolojik cihazların kullanımının artmasıyla beraber 2012 yılında bu rakam %25,5 artarak 16,16 milyar dolar seviyelerine ulaştı ve 2016 yılında bu rakamın 31,25 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

2012 yılında en çok büyüyen sektörler arasında %35 ile internet üzerinden oynanan oyunlar en başta geliyor. Sonrasında online mağazalar %25 ile ikinci sırada gelirken, moda harcamaları da %22 ile geçen yıl en çok gelişen sektörler arasında bulunuyor.

İtalya Ülke Analizİtalyanların alışveriş alışkanlıkları yeni yeni değişmeye başlasa da, online alışverişin avantajlarından faydalanmak isteyen birçok kullanıcı bulunmakta. E-ticaret şirketlerinden alışveriş yapanların %75’i zamandan tasarruf edebildikleri ve diledikleri zaman alışveriş yapma şansına sahip oldukları için internetten alışveriş yapmayı tercih ediyor. %80’lik bir kesim internette çok geniş bir ürün yelpazesi bulunduğu için, %84’ü ise anında fiyat karşılaştırması yapabildikleri için online alışverişi tercih ettiklerini belirtiyor.

İtalya’daki kullanıcıların e-ticareti tercih etmeye başlamasındaki en büyük etken ise ekonomik kriz. Kriz nedeniyle birçok tüketici en uygun fiyatları bulabilmek için internet üzerinden alışveriş yapmaya başladı. Bunun yanında internet üzerinden fiyat karşılaştırması yapmak da İtalyan kullanıcılar arasında oldukça yaygın. Uygun fiyat arayan kullanıcıların yoğun ilgi gösterdiği günlük fırsat, kupon ve grup alışveriş siteleri 2011 yılında büyük bir patlama yaşadı.

2011’de, 2010 yılına kıyasla bilgisayar ve elektronik ürünlerin satışında da %22’lik bir artışın yaşanmış olması da tüketicilerin dijital dünyaya yöneldiğini gösteren bir diğer faktör. Bir yıl içinde neredeyse iki kat artan bu satışların başlıca sebepleri ise Amazon, Darty, Snapfish, Euronics, Marco Polo Shop, Media World ve Monclick gibi sitelerin uygun fiyatlar sunarak kullanıcıları elektronik alışverişine çekmesi diyebiliriz.

2011 yılında İtalyan nüfusunun 21 milyon gibi bir rakama denk gelen yaklaşık üçte birlik bir kısmının akıllı telefonu bulunmaktaydı; fakat 2012 yılında internetten alışveriş yapanların %72’lik bir kısmı bilgisayarları başından alışveriş yapmayı tercih etti. Mobil cihazların henüz kullanıcılar arasında alışveriş için çok da yaygınlaşmadığı görülüyor. Akıllı telefon ve tabletleri daha çok alışveriş yapmadan önce ürünler hakkında bilgi almak için kullan İtalyanlara sorulduğunda sadece %6’lik bir kesimin mobil ticaretten faydalandığı ortaya çıkıyor. 2010 yılına kıyasla mobil ticaretin 2011 yılında %210 gibi inanılmaz bir artış gösterdiği söylense de, bilgisayarlar online alışverişlerde daha çok tercih ediliyor.

İtalya Ülke Analizİtalyanların %44’ü internetten alışveriş yaptıktan sonra fiziki mağazalardan alışveriş yaptıklarını söylerken, %69’luk bir kesim şirketlerin resmi internet sayfalarına bakıyor, %59’u portallar üzerinden ürün yorumlarını okuyor ve %34’lük bir kesim ise forum ve bloglardaki bu yorumlara güvendiklerini söylüyor.

İtalyanların e-ticareti seçmesinin arkasında yatan bir diğer sebep ise benzinden tasarruf etmek diyebiliriz. Benzin fiyatlarının yüksek olması sebebiyle birçok tüketici, fiziki mağazalara gidip, dolaşmayı tercih etmiyor. İnternetten alışveriş yapan tüketiciler, kargonun da evlerine teslim edilmesiyle akaryakıttan tasarruf etmiş oluyorlar. Bunların yanında bir de Amazon faktörü İtalyan tüketicilerin e-ticarete yönelmesinde büyük etki sahibi diyebiliriz. Amazon’un geniş ürün ağı, hızlı ürün teslimatı ve güvenilir olması nedeniyle kullanıcılar buradan alışveriş yapmayı tercih ediyor.

İtalya pazarının bir diğer problemi de lojistik sorunu. Ürün teslimat servislerinde geniş bir ağa sahip olmaması ve kargo teslimatlarında etkili bir tavır gösterememesi yüzünden kullanıcılar sıkıntı yaşıyor. Ödeme sistemlerinde ise 2011 yılında tüketicilerin %72’si kredi kartı kullanmayı tercih ederken, %15’lik bir kesim PayPal ile alışveriş yapıyordu.

2011 yılında online perakendecilerin %90’ı sosyal medyayı kullanırken, yarısından fazlası da bu mecralar üzerinde kampanyalar düzenleyerek takipçi ve fanlarına indirim ve fırsatlar sundu.

İtalya’da e-ticaret, verilere ve kullanıcıların online alışverişi tercih etme sebeplerine bakıldığında ekonomik krizi bir fırsata çevirme durumu olarak değerlendirilebilir. Dünyadaki birçok girişimin başarılı olma sebeplerinden biri de (temel olarak) aslında bu diyebiliriz; çünkü kullanıcılara uygun fiyatlarla, belli imkanlar sunulduğu zaman tüketiciler online alışverişi tercih ederek, ucuza alışveriş yapmayı seçebiliyor ve bu da onları online alışverişi daha çok tercih etmeye yönlendiriyor. İtalya’daki durum için de bunun bir benzeri olduğunu iddia etmek o yüzden mümkün.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*