19 Aralık 2018

İTÜ Arı Teknokent Girişimciler İçin ABD’de Destekleme Programı Başlattı

İTÜ ARI Teknokent, dün katıldığımız basın toplantısında yeni açıkladığı destekleme programı ile tüm teknoloji girişimcilerine, dünyanın teknoloji merkezlerinden Chicago’da ofis, pazarlama ve iş geliştirme hizmetleri sunuyor. Amerika’daki yatırımcılarla Türkiye’den girişimciler arasında köprü kuruyor. Dün Twitter üzerinden duyurduğumuz bu yeni destekleme programının detayları aşağıda.

 

Türkiye’nin en gelişmiş teknoparkları arasında yer alan İTÜ ARI Teknokent, Türkiye’deki teknoloji girişimcilerini uluslararası pazarlarla buluşturmaya hazırlanıyor. Dünyanın en başarılı kuluçka merkezlerinden Chicago 1871’de ofis açan İTÜ ARI Teknokent, teknoloji üreten yenilikçi firmaları yurtdışına taşımak için sadece bu yıl 1.8 milyon TL harcayarak, girişimci firmaların yeni iş ortaklıkları kurmalarını destekleyecek. Böylece Türkiye’den çıkan girişimci teknoloji firmaları Amerika pazarının ve uluslararası yatırım almanın kapısını aralayacak.

GORSEL 2

İTÜ ARI Teknokent’in ofisini açtığı Chicago 1871, Amerika’nın önde gelen donanım, nanoteknoloji, biyoteknoloji ve robotik girişimcilerine en sahipliği yaparken, Northwestern, Chicago ve Illinois Üniversiteleri ve dünyaca ünlü Techstars kuluçka merkezlerine ve iş geliştirme ofislerine de ev sahipliği yapıyor. 4.700 m2 üzerine kurulmuş Chicago 1871’in en büyük özelliklerinden biri ekosistemi içerisine alacağı kurumları uzun bir süreç içerisinde farklı değerlendirme kriterlerine göre incelemesi ve sonrasında merkeze kabul etmesi. Bu yöntem ile uzun soluklu ve sağlam iş ortaklıkları kuran merkez, kabul ettiği kurumlara eğitim, uluslararası yatırımcıyla buluşma, mentorluk ve danışmanlık hizmetleri, dünya genelinde panel ve konferanslara katılım, ofis ve konferans salon kullanımları gibi çok önemli avantajlar sağlıyor. Yaklaşık iki yıldır söz konusu değerlendirme sürecinden geçen İTÜ ARI Teknokent, böylece Amerika’nın en seçkin girişimcilik merkezlerinden birinde girişimcileriyle yıl boyunca ve doğrudan yer alma imkanına sahip oluyor.

Kenan ÇolpanİTÜ ARI Teknokent Genel Müdürü Kenan Çolpan konuya ilişkin yaptığı açıklamada, yeni teknoloji geliştiren girişimcilerin dünyaya açılan kapısı olma yolunda atılan bu adımın mutluluk verici olduğunu ifade ederken; “Chicago 1871’te ofis açmak oldukça zor. Buraya kabul edilmek için çok farklı aşamalardan geçmek gerekiyor. İTÜ ARI Teknokent olarak uzun bir süredir dahil olduğumuz bu süreci başarıyla tamamlayarak ofisimizi açtık. Türk teknoloji girişimcilerine rekabetin üst düzey yaşandığı ancak vaat ettikleriyle eşsiz imkanlar sunan Amerika’da bir destek eli sunuyoruz. Girişimcilerimizin bu eli tutarak Türkiye’den çıkan uluslararası bir marka olmalarına olanak tanıyacak olmak bize gurur veriyor” dedi.

Önümüzdeki dönemde uluslararası bir marka çıkarma ve Türk girişimciliğini geliştirme misyonu doğrultusunda yurt dışı yatırımlarına devam etmeyi planlayan İTÜ ARI Teknokent, bu tip uluslararası merkezler açmaya kısa süre içinde San Francisco, Boston, Berlin ve Şanghay’da yeni merkezlerle devam edeceğini bildiriyor.

Girişimcilere sağlanan bu imkanlar ayrıca İTÜ GATE programı ile de destekleniyor. İTÜ GATE, girişimcilerin yabancı yatırımcılar ile buluşması ve beraber iş yapmaları konusunda destek olan bir program.

GORSEL 4

Arzu EryılmazİTÜ tarafından bu yıl ilki düzenlenen ITU GATE programı kapsamında girişimci firmaların uluslararası platformlarda yatırımcılarla buluşturulduğunu belirten İTÜ ARI Teknokent İş Geliştirme Direktörü Arzu Eryılmaz Dünya’da girişimcilik ortamında hızlı bir değişim var. İTÜ ARI Teknokent olarak biz de Türkiye’de bu alandaki değişimin ve uluslararasılaşmanın öncüsü olmayı hedefliyoruz. İTÜ GATE programımız ile uluslararası pazarlara çıkmaya hazır 8 firmayı Amerika Birleşik Devletleri’nde birlikte çalıştığımız kuluçka merkezlerine taşıdık. Bu sayede firmalarımız, dünya lideri bu kuluçka merkezlerinin ekosistemlerinde bulunan uluslararası yatırımcılarla tanışma fırsatı buldular. Bu süreç boyunca girişimcilerimiz yeni iş ağları kurma, yurtdışındaki yeni iş modellerini inceleme fırsatlarını da yakaladılar. Bu süreçte girişimcilerimiz dünyanın önemli yatırımcılarının dikkatini çekti. Halen firmalarımız çok sayıda uluslararası firma ile iş ortaklığı ve yatırım görüşmelerini sürdürüyor. İnanıyorum ki İTÜ GATE sayesinde birçok başarılı girişimci, uluslararası pazarlara açılacak” değerlendirmesinde bulundu.

Howard TullmanChicago 1871 CEO’su Howard Tullman ise Chicago’nun ABD’de girişimcilik ortamı en gelişmiş ve melek yatırımcı oranı en yüksek şehirlerinden birisi olduğunu belirterek, İTÜ Teknokent ile kurulan işbirliği ile ilgili olarak: “1871 kuluçka merkezi içerisinde yatırımcı ile buluşan başarılı fikirler yatırımcılar tarafından değerlendiriliyor. İTÜ GATE girişimcileri burada bulundukları bir aylık süre zarfında hem çok ilgi çektiler, hem de kendileri çok önemli deneyimler elde ettiler. Bu açıdan İTÜ GATE programını çok başarılı buluyor ve İTÜ ARI Teknokent ile birlikte gerçekleştirdiğimiz bu çalışmadan dolayı büyük mutluluk duyuyorum” dedi.

GORSEL 6 (1)

Türkiye’de girişimciliği güçlendirmek ve Türkiye ekonomisi için katma değer oluşturacak projeler oluşturmak misyonuyla hareket eden İTÜ ARI Teknokent, “ITU Gate Start-Up Challenge” programı ile teknoloji üreten yenilikçi firmaları yurtdışına taşıyarak, girişimci firmaların yeni iş ortaklıkları kurmalarını sağlıyor, uluslararası yatırım almanın kapısını aralıyor.

Yaklaşık üç aydır süren İTÜ GATE programı, ABD’deki turuna önümüzdeki günlerde Kaliforniya eyaletinde Silikon Vadisi’nde görüşme ve toplantılarla devam ediyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*