17 Kasım 2018

İyzico ile E-ticaret İçin Özel Ödeme Sistemlerini Konuştuk [Röportaj]

İyzico, özellikle e-ticaret ile ilgilenen her türlü kurum, ama daha çok perakendeciler için özel ödeme sistemleri sunan ve kuran bir firma. Dünya geneline yayılmış global özel ödeme şirketlerinin aksine, Türkiye merkezli olan ve dolayısıyla Türkiye dinamiklerini iyi bilen bir şirket olması sebebiyle, genellikle daha çevik hareket edebilen ve hızlı çözüm üreten bir şirket. Türk e-ticaret girişimcilerinin ihtiyaçlarını iyi analiz eden İyzico’nun CEO’su Barbaros Özbugutu ile kısa bir röportaj gerçekleştirdik. İyi okumalar.

iyzicoİyzico üyesi olmak isteyen e-ticaret şirketleri nasıl bir süreç sonunda iyzico kullanmaya başlayabilir?

İyzico sisteminde kullanıcılar, hiçbir yatırım maliyeti olmaksızın, yalnızca gerekli belgeleri sitemize yükleyerek 48 saat içinde ödeme alma sistemini aktif hale getirebiliyorlar. Buradaki iş ortaklığı modelimizde kurulum ya da aylık sabit bir ücret de bulunmuyor.

İyzico’nun bir başka önemli özelliği ise kullanım kolaylığı. Burada ekibinde bir yazılımcı bulunmayan bir şirketin ya da çok temel seviyede yazılım bilgisi olan bir kullanıcının kurabileceği bir sistemden bahsediyoruz. Tek yapmaları gereken iyzico’nun sunduğu gerekli kodu sitelerinde ödeme için gerekli alana yapıştırmaları. Yani basitçe ‘kopyala- yapıştır’ işlemi yapmaktan pek farklı değil. Bu imkanın yanı sıra kullanıcılarımıza tamamen ücretsiz, açık kaynak kodlu modüller sunuyoruz ve birçok hazır altyapı sağlayıcı ile de entegre haldeyiz.

E-ticaret şirketlerine ne gibi avantajlar sağlıyorsunuz?

E-ticaret sektörünün yenilikçi çözümü iyzico, e-ticaret alanına odaklanmış online ödeme sistemleri platformu olarak, pazarda adından başarıyla söz ettiriyor.Sunduğumuz avantajları iyzicollect ve iyziconnect adını verdiğimiz iki çözümümüz altında toplayabiliriz. Büyük E-ticaret şirketleri için hazırladığımız iyziconnect ile işletmeler mevcut sanal POS’larını iyzico ile rahatça yönetebiliyor. İşletmelerin sahip olduğu tüm ödeme sistemlerini tek bir yönetim panelinde toplayan iyziconnect, kolay entegraston ve kullanım imkanı sunuyor. Hem de tüm bunları PCI-DSS sertifikası ile maksimum güvenlik standartlarını sunarak yapıyor. KOBİ ve start-up şirketlerine göre geliştirdiğimiz iyzicollect ise e-ticaret siteleri için 48 saatte kullanıma hazır sanal POS sağlayabiliyor. Kolayca kurulan ve entegre edilebilen iyzicollect için abonelik ve kurulum ücreti talep edilmiyor ve taksitli alışverişlerde sabit komisyon oranı uygulanıyor. Elbette PCI-DSS sertifikalı güvenlik ve fraud kontrol sistemi de bu hizmetimizde mevcut.

Ayrıca, yeni lansmanını yaptığımız iyzico Platform hizmetimiz ise hizmet veren ya da satış yapan kişilerle müşterileri bir araya getiren, pazar yeri bazlı e-ticaret sitelerinin ödeme almalarını sağlıyor. Pazar yeri bazlı e-ticaret sitesindeki üye işyerleri, iyzico Platform’a bağlandıktan sonra, son kullanıcının kredi kartından ödeme alabiliyor, taksitli satış yapabiliyor ve iyzico Platform’un uygulama geliştirme arayüzünün sunduğu tüm imkanları kullanabiliyor. Ödeme için iyzico Platform’un siteye gömülü %100 PCI-DSS uyumlu ödeme ekranı kullanıldığı için de işlemleri uzatacak ekstra trafiğin de önüne geçilmiş oluyor.

Yeni yasa gereğince doğrudan ödeme alamayacak olan pazar yeri bazlı e-ticaret siteleri iyzico Platform ile bu sorundan kurtuluyor. Pazar yeri bazlı siteden hizmet alan son kullanıcı, kredi kartı ile ödeme yaptığında para önce doğrudan iyzico hesabına gidiyor. iyzico Platform ise bu parayı sitede hizmet veren üye işyeri ile sitenin kendisi arasında ilgili oranlarda paylaştırıyor. Bu sayede pazar yeri bazlı e-ticaret siteleri hiçbir sorun yaşamadan işlemi gerçekleştirmiş oluyor. iyzico Platform işlevsel altyapısı ile geri ödeme gibi konularda da basit ve hızlı bir çözüm sunuyor.

Alternatif ödeme sistemlerinin günümüzdeki yaygınlığı ne kadardır? 2015 tahminleriniz var mı?

Türkiye’de e-ticaret için tercih edilen ödeme sistemleri arasında, kartlı ödemeler yoğun bir biçimde ağır basıyor. Nisan 2014 rakamlarına göre 57,2 milyon kredi kartı ve 100,8 milyon banka kartının kullanılmasından kaynaklı olarak e-ticaret için %93’lük oranda kartlı ödeme sistemleri kullanıyor. Kredi kartları ise %68’lik payı ile taksitlendirme yapan sadakat kartları ve %32’lik pay ile tek çekim Master / Visa kartları olarak kendi bünyesinde ikiye ayrılıyor.

Türkiye, Avrupa içerisinde Birleşik Krallık’tan sonra en fazla kart kullanım oranına sahip 2. ülke konumunda. Kartlı ödemeler, ülkede tercih edilen ödeme sistemlerinin çok önemli bir kısmını oluşturuyor. Bu kartların da yaklaşık %70’lik bölümünü sadakat kartları oluşturuyor. Sadakat kartlarının kullanıcılar tarafından tercih edilebilmesi açısından bonus puanlar ve taksitlendirme kampanyaları gibi pazarlama araçları uygulanıyor.

Burada şu konuya değinmekte de fayda var. Türkiye’de kişi başına ortalama 2,4 adet kredi kartı düşüyor. Bu da yaklaşık 23 milyon kişinin kredi kartı kullandığı anlamına geliyor. Bunların arasından 10 milyon kişi yani neredeyse yarısı İnternet’ten alışveriş yapıyor. İnternet kullanan fakat İnternet’ten alışveriş yapmayan kitle epey büyük. E-ticareti yaygınlaştırmak için kredi kartlarının yanı sıra başka ödeme çözümlerini, örneğin EFT ve havale gibi klasik ödeme çözümlerini de E-ticarete uyumlu hale getirmek gerekiyor. Bundan sonraki adım ise mobil cihazlardan alışveriş yapmayı çok daha kolay hale getirmek olmalı.

Kredi Kartı Saklama sisteminiz nasıl işliyor? Güvenliği nasıl sağlıyorsunuz? Müşterinin satın alma sürecini nasıl hızlandırıyor, tamamlanan satışlarda nasıl bir oransal yükseliş yaratıyor?

İyzico olarak kendimizi rakiplerimizden farklı kılmak adına, üye iş yerlerimizin talepleri doğrultusunda özel hizmetler ve özellikler sunuyoruz. Yakın zaman önce duyurduğumuz “Kredi Kartı Saklama” özelliği buna örnek olarak gösterilebilir. Kredi Kartı Saklama sayesinde, iyzico altyapısını kullanan e-ticaret şirketlerinin müşterileri, alışveriş sırasında kredi kartı bilgilerini tekrar tekrar doldurulmak zorunda kalmıyor ve böylece tek tıkla alışveriş yapma imkanı sunuyoruz. Bu özelliğimizin hızla büyüyen mobil platforma çağ atlatacak nitelikte olduğunu düşünüyorum. Zira kullanıcılar, mobil cihazlarından alışveriş yaparken küçük ekranlardan bilgi doldurma esnasında yaşanan zorluklar nedeniyle işlemlerini tamamdan alışverişten vazgeçebiliyorlar. Müşterilerini bu zorluktan kurtarmak isteyen e-ticaret şirketleri, Kredi Kartı Saklama ve tek tıkla ödeme çözümünü iyzico’nun sunduğu yazılım geliştirme aracı (App-in-SDK) ile kolayca mobil uygulamalarına entegre edebiliyorlar.

E-ticaret sektörünün temel altyapısını “güven” faktörünün oluşturduğunu biliyoruz. Bu doğrultuda üye iş yerlerimizin güvenlik konusunda en ufak bir çekincesi yaşamaması için tüm dünyanın kabul ettiği bir standart olan PCI-DSS sertifikalı bir altyapımız var. Yakın zaman önce 200.000 dolar gibi bir yatırım maliyeti ile gerçekleştirilen çalışma sonucunda, en yüksek dereceden PCI-DSS sertifikasını almayı başardık.

İyzico kullanan işletmeler, drop-out’larda ne kadar bir azalma beklemeliler?
İnternet üzerinden alışverişte ödeme yapılırken drop-out oranını ciddi oranda yükselten belli unsurlar var. Ödeme esnasında müşterinin başka bir ödeme sayfasına yönlendiriliyor olması bunların başında geliyor. iyzico üyesi işyerleri ise sistemlerine gömülü ödeme sayfamızı kullanıyorlar. Bu durum kullanıcının başka bir siteye yönlendirilmesinin önüne geçmesinin yanı sıra üye iş yerini %100 PCI-DSS uyumlu hale getiriyor. Bu hizmet sadece iyzico’da bulunuyor.

Ülkemizde alternatif ödeme ya da taksitlendirme çözümlerinin eksik olması da önemli bir etken. Türkiye’de 22, dünya çapında ise 240 farklı banka ve ödeme sistemine entegre durumundayız. Bu sayede müşterilerimiz taksitlendirme, kampanya düzenleme gibi çözümlerin yanı sıra alternatif ödeme çözümlerini ve global ödeme yöntemlerini de tek tıklamayla sistemlerine ekleyebiliyor.
Hata kodlarının doğru yansıtılmaması da ayrı bir problem. Çoğu banka kendi hata kodlarını kullanıyor ve hata anında bu kodları üye işyerlerine yansıtıyor. Üye işyerleri de bu kodları standart bir mesaj halinde, örneğin “İşleminiz tamamlanmadı” diye bir ifade şeklinde müşteriye yansıtıyor. CVV’sini yanlış giren müşteri ile limiti yetmeyen müşteri aynı hata mesajını alıyor. iyzico’nun sisteminde ise hata kodları, karşılaşılan hataya göre belirleniyor. Bu sayede, CVV’sini yanlış giren müşteriden CVV’sini yeniden girmesi istenirken, limiti yetmeyene başka bir kartla ödeme yapması tavsiye ediliyor.

Tüm bu çalışmalarımız müşterilerimizin drop-out oranlarını düşürmelerine yarıyor. Çok yakında müşterilerimizle ilgili örnek olayları bir araya getirip bir çalışma oluşturup, paylaşmayı planlıyoruz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. İyzico Türkiye’de rakiplerine göre daha avantajlı imkanlar sunuyor. Bu sebeple benim tercihim iyzico maliyet olarak hesaplı. Özellikle e-ticaret’e yeni girecek kişiler için bulunmaz nimet.

  2. android tarayıcıda güvenlik kodu bile girilemiyor. bir çok uyumsuzluğu mevcut

  3. Akın Cangüven der ki:

    iyzico komisyonlarını düşük göstermekle birlikte aslında oldukça zarar ettiren bir sistem. Komisyonları bir yana bırakıyorum, işyerine ödenen miktar için 3 TL banka transferi ücreti alıyor. bugün yapılan bir işlemi 3 hafta sonra size ödüyor. yarın yapılanı da yine 3 hafta sonra. yani hergün ödeme aldığınızda komisyonlar dışında 3er TL de havale ücreti kesiyorlar. Dönüp banka ücret alıyor diyemezler. Pardon hangi devirde yaşıyoruz? 2015 yılındayız; bir çok banka işletmelere ücretsiz transferler sağlıyor internet bankacılığı ile. Aslında bu kalemi kazanç kaynağı olarak görüyorlar.

  4. Kemal Arıkan der ki:

    Bir daha kullanmayacagim ve kimseye de kullanmasını tavsiye etmeyeceğim sistem. Yalan dolanla is yürütüyorlar, dolandırıcılığa karşı sistem var diyorlar ama yok.

Fikrini söyle

*