21 Kasım 2018

iyzico Ödeme Sistemi: Yeni ve Küçük E-ticaret Girişimleri İçin Yeni Alternatif

iyzico iyzipaymentsÖdeme sistemleri alanında hizmet vermeye başlayan iyzi Payments‘ın ilk servisi olan iyzico, yeni kurulan ve küçük ölçekteki e-ticaret sitelerini öncelikli olarak hedefleyen yeni bir ödeme altyapısı.

iyzico, küçük ve orta ölçekteki e-ticaret sitelerinin kuruluş aşamasında bankaların sanal poslarını entegre ederken yaşadıkları zaman kaybını önlemeyi amaçlıyor. iyzico’yu kullanan e-ticaret siteleri, müşterilerine tek çekim ile Mastercard ve Visa‘lı kredi kartı ve banka kartları ve ayrıca PayPal hesapları üzerinden alışveriş yapmalarına olanak tanıyacak. iyzico’nun e-ticaret sitelerinden aldığı sabit komisyon oranı ise işlem başına yüzde 2,95 olarak belirlenmiş. Komisyon oranı dışında ek bir ücret ya da sonradan oluşacak bir masraf ise bulunmuyor.

Avrupa’da e-ticaret alanında Firstdata, ClickandBuy, Klarna gibi şirketlerde çalıştıktan sonra ödeme sistemleri alanında hizmet veren iyzi Payments’ı kuran Barbaros Özbugutu ve Tahsin Isin, dün yaptıkları lansmanda önümüzdeki dönemlerde büyük e-ticaret şirketleri ile de farklı çalışmalara imza atacaklarını belirtti. Büyük şirketler için çalışılan yeni servislerden iyzico Plus, “fraud management” ve “conversion optimization” gibi verimlilik ve e-ticaret güvenlik konularında ve iyzico Premium da yurt dışına satış yapmak isteyen ve ayrıca mobil ticaret düşünen şirketlere hitap edecek.

iyzico’ya geri dönecek olursak, sistemi kuran sitelerin yalnızca 48 saat içinde kredi kartı, banka kartı ve PayPal ile ödeme almaya başlayabiliyor olması ve bir de PCI-DSS sertifikasına sahip olarak güvenli bir platform olması servisin öne çıkan özelliklerinden. Bunun yanında kolay bir entegrasyon süreci sunuyor olması da not olarak düşülmeli. Şu anda test aşamasında olan ve kaydını yapan ilk 100 kişiye test imkanı sunan iyzico, Mayıs 2013’te bütün e-ticaret sitelerine hizmet vermeye başlayacak.

Türk e-ticaret pazarı ve rakamlarının büyümesiyle beraber yeni ödeme alternatiflerinin faaliyete başlamasının ve rekabetin artmasının epey mutluluk verici olduğunu belirtmemiz lazım.

iyzico‘nun tanıtım videosuna aşağıdan ulaşabilir ve nasıl bir hizmet sunulduğuna dair hızlıca bilgi edinebilirsiniz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. Bu şekilde piyasaya çıkan ödeme sistemlerinin önceliğinin mevcut platformlardaki eklentilerini en hızlı biçimde çıkarmak olması gerekiyor. Şu anda magento, wordpress, opencart vs tarzı altyapıları kullanarak amatörce satış sitesi açan birçok satışçı var.

  Ayrıca 2. kısım mevcut hazır eticaret paketleri ile anlaşmış olmaları.

  Ürün olarak en dikkat çeken özelliği kurulumu kolay olması.

  Tebrikler.

  • Gürkan der ki:

   Size katılıyorum, Ahmet Bey mevcut sistem entegrasyonunu kişilere sağlayan ilk firma ciddi bir fark yaratacaktır.

  • Haklısınız, bu konuda ipay ve payu aldı başını gidiyor. Belki amatör olarak adlandıracağımız sistemlerle entegre değiller ama Türkiye’deki hazır e-ticaret altyapıları ile entegre çalışıyorlar.

   Mutlaka bu şekilde atak yapmaları gerekmekte.

 2. easy man easy der ki:

  İsime dikkat etselermiş biraz

 3. Parayi neden haftalik yatiriyorlar…

  • Melih Bilgin der ki:

   Sadece haftalık değil. İsterseniz aylık da yatırılabiliyor. Sadece sistemdeki ilk ödeme 3 hafta sonunda yatırılıyor, onun dışındaki süreçte tercih kullanıcının.

 4. Neden ertesi gun hesaba gecmiyor onu soruyoru.

 5. komisyon oranları biraz daha aşağıya çekilemezmiydi, zaten küçük e-ticaret sitelerine hizmet vereceklerini söylüyorlar ilk üç yıl komisyon çok düşük olsa daha iyi olurdu selamlar http://www.birincisahibinden.comhttp://www.egecarsim.com

 6. Opencart 1.5.2.1, 1.5.4 ve 1.5.5.1 sürümleri ile test ettik. Test modunda sorunsuz çalışıyor. %2,95 komisyon da (aylık ya da yıllık başka bir ödeme söz konusu olmadığı düşünüldüğünde) gayet iyi bir rakam bence… Sonuçta iyzico da bundan para kazanmalı öyle değil mi? Opencart bazında konuşursak, sistemin aynı normal bir sanal pos gibi sitenizin içinde yer alması, müşteri açısından size artı puan kazandıracaktır. Ertesi gün ödeme istiyorsanız, bankaların sanal poslarına başvurmalısınız. Bunun da nasıl uzun ve sancılı bir süreç olduğunu (özellikle yeni kurulan, ya da az cirosu olan firmalar açısından) bilen bilir elbette. iyzico da bu tarz firmalar için yola çıkmış zaten…

 7. iyzico der ki:

  merhabalar, iyzico ile ilgili her türlü sorunuzu support@iyzico.com adresine iletebilirsiniz. Soru &Cevap bölümümüzden de bazı bilgilere ulaşabilirsiniz. İyi günler,

 8. Bu sistemi opencart alt yapılı olan http://www.spor77.com siteme uyarlamak istiyorum fakat web sitelerinde taksitli satış var yazıyor fakat panelde birçok sitede tek çelim ödeme yapılyor tam olarak sistemi çözemedim.

Fikrini söyle

*