20 Kasım 2018

iyzico ve MyPat İşbirliği E-Ticaret Firmalarına Ne Katacak? [Röportaj]

Geçtiğimiz haftalarda daha önceden de röportajlarımıza konu olan Hakan Erdoğan‘ın yeni girişimi MyPat’in iyzico tarafından satın alındığı haberini almıştık. Bu satınalma sonucunda bir araya gelen iyzico ve MyPat girişimlerinin, bundan sonra firmalara ne gibi yeni hizmetler vereceğini iyzico CEO’su Barbaros Özbugutu ve MyPat’ten Hakan Erdoğan ile yaptığımız ortak röportajda ele aldık.

Barbaros Özbugutu

Barbaros Özbugutu

Satın alma kararını neden verdiniz?

Barbaros Özbugutu: Aslına bakılırsa iki sebebi var. Öncelikle ürün, bizim ödeme sistemleri dünyasında olması gereken bir ürün. Çünkü biz müşterilerimiz ile konuştuğumuz zaman hep kararlarını verilere dayanarak vermelerini söylüyoruz. MyPat bu işi çok iyi yapıyor. Veriyi analiz edip, verilecek kararlar için bir temel oluşturuyor. Bu şekilde bakacak olursak, böyle bir çözümün kendi içerimizde de olmasını düşünüyorduk. Bunun yanı sıra daha da önemli olan bir konu, Türkiye’te geldiğimde ilk görüştüğüm insanlardan biri Hakan. Taa o zamandan beri zaten kendisi ile beraber çalışmak istiyordum.

MyPat’i satma kararını nasıl verdiniz?

Hakan Erdoğan: Aslında Barbaros’un anlattığını tam tersten ben yaşamış oldum. İki yıl kadar bir süredir yakından tanışıyoruz, beraber uzun zaman geçirdik. Paralelde ben MyPat’i geliştirirken, sonuçta bunun ölçeklenmesi gerektiğini anladım. İvmelendirici bir firma ile işbirliği yapmak çok daha anlamlı olacaktı. Barbaros ile oturup konuştuğumuzda, iyzico ile MyPat birbirlerini çok güzel tamamlıyorlar, bunun dünyada da örnekleri var. Ben zaten iyzico’nun ekibine, büyüme potansiyeline ve iş şekline güveniyordum. Böylece birleşme kararı aldık.

iyzico MyPat’i iş modeline nasıl dahil edecek?

B:Ö: Henüz kendi içimizde verdiğimiz yüzde yüz bir karar yok. Fakat şu anda düşündüğümüz, iyzico hizmetini kullanan şirketlerin MyPat’ten zaten yararlanacakları. Ancak, iyzico’yu kullanmayan şirketleri de MyPat’in yeteneklerinden faydalandıracağız. Şirkette bir ihtiyaç oluşursa, bütün paketimizi satmak yerine, o ihtiyaca yönelik bir çözüm satacağız.

Hakan Erdoğan

Hakan Erdoğan

Bu işbirliği ve MyPat ürünü firmalara nasıl bir değer katacak?

H.E: 7 yıllık tecrübelerime baktığımda gördüğüm, birçok firmada ödeme sistemi bir kere kuruluyor ve bir daha dokunulmuyor. Bu sistemlerde hata yapma şansınız yok, o yüzden hatasız çalıştığı sürece kimse ellemiyor. Ama 100 birim üzerinden belki 60 belki 70 performans ile çalışıyor. MyPat, firmaların bu farkındalığını arttırıp, ciro ve gelir kaybetmesini önlüyor. Sepet dönüşüm oranının artmasına, cironun artmasına, gelirin artmasına, kaçışların düşmesine yönelik bir ürün. Dolayısıyla özellikle e-ticaret ve intenet üzerinden ödeme alan firmalar için performans arttırıcı. iyzico hali hazırda birçok firmaya ödeme altyapısı hizmeti veriyor. Bu hizmetin yanında bir de gösterge paneli var. MyPat’in kabiiyetleri bu gösterge paneline eklenerek, müşterinin kendi verilerini görebileceği, bunun analizini görebileceği, performansını arttırıcı araçlara dönüşüyor.

B.Ö: Bizim tarafımızda da beklentilerimiz şu yönde: Türkiye’de yeni bir e-ticaret akını başlıyor. Araştırmalara baktığınızda 2,5 milyon civarı küçük esnafımız var. E-ticaret olarak baktığımızda 15 – 20 bin esnaf ancak e-ticaret ile ilgileniyor. Önümüzdeki yıllarda bu küçük esnafın önemli bir kısmının e-ticarete yöneleceğini öngörüyoruz. Buna hem altyapı olarak hem de ekosistem olarak hazır olmamız lazım. Bu yeni gelecek küçük esnaf e-ticareti çok iyi bilmeyecekler. Bu yüzden bizim iyzico bünyesinde bu küçük esnafa da, karar verme süreçlerine yardımcı olacak analitiği vermemiz lazım. Biz şu an bütün altyapımızı bu gelecek akına göre hazırlıyoruz. Bu akını nasıl yönetip, en yüksek verimliliği nasıl alırız ve en yüksek verimliliği nasıl almalarını sağlarız. Bunların yanında büyümekte olan şirketlere de çok ciddi avantajlar sağlayacaktır.

Mağaza ile banka arasındaki sorunlar, sepet terk etme oranının yüzde kaçını oluşturuyor?

H.E: Şöyle özetleyeyim: Çok kabaca Türkiye’de bir online alışveriş yapılırken, müşterinin ürünlerini seçmesi, adres bilgilerini girmesi, ödeme yöntemini seçmesi ve en sonunda başarılı bir ödemenin alınması oranı %20-25 arasında değişir. Bir siteye trafik çekmek başlı başına pahalı bir iştir. Çekilen trafiğin alışverişe dönüşme oranı ise yüzde 1’lerdedir. Bu yüzde birlik kesim ürünleri sepete atıp ödeme sayfasında bilgilerini girdikten sonra artık bizim bu müşteriyi kaçırmamamız lazım. Bu adımda yapılacak en küçük bir iyileştirme, anında gelirin artması demek oluyor. MyPat, ödeme sayfası ile başarılı ödeme alma arasındaki adıma odaklanıyor. Burası artık zurnanın zırt dediği yer. Örneğin eğer bir hata varsa bu hatanın ne olduğunun kullanıcıya açık bir şekilde belirtilmesi, banka bağlantısında bir sorun varsa POS’ların otomatik olarak değiştirilmesi gibi iyileştirmeler, hemen artı gelir olarak geri dönüyor. Şu anda bir müşteri bütün bilgilerini eksiksiz girip “Öde” butonuna bastığında bu ödemenin %75-80 oranı başarı ile tamamlanıyor. Geri kalan %20 başarısızlığın sebebi kredi kartı limit yetersizliği, CVC hatası gibi sebeplerden kaynaklanıyor. MyPat bu noktada bu hataların neler olduğunu yakalıyor ve kullanıcıya gösterebiliyor. Kullanıcı hatanın ne olduğunu bilirse, örneğin CVC numarasını yanlış girmiştir, bunu düzeltmek için eyleme geçiyor. Siz yalnızca “Ödeme başarısız oldu” mesajı çıkartırsanız, kullanıcı ne yapacağını bilemediği için siteden çıkıyor.

B.Ö: Bizim kendi içimizde iyzico ile başladığımız bir çalışmada şunu müşterilerimize sunuyoruz: Müşteri yalnızca CVC numarasını yanlış girdiyse bunu müşteriye belirtip, yalnızca CVC bölümünü tekrar doldurmasını istiyoruz. Eğer kartında limit yoksa, kampanyalı diğer kartlarımızı gösterip, varsa onlardan biriyle de alışverişlerini tamamlayabileceklerini söylüyoruz. Bu ödemeyi en hızlı ve en kolay şekilde nasıl yapabileceğimiz üzerinde çalışıyoruz. MyPat’ten aldığımız veriler ile kendi çözümlerimizi de duruma göre optimize ediyoruz. Böylece bütün piyasa kazanmış oluyor. Bu adımdaki %1’lik bir iyileştirme bile, gelirinizin %1 arttığı anlamına geliyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Ferhat KILIÇARSLAN der ki:

    cayma hakkı konusuyla ilgili bir açıklama bekliyoruz iyzico dan ortada bir komisyon var firmalar üçret iadesinde iyzico ve bankalarda firmaya üçret iadesi yapılacakmı ? akıl vermiş gibi olmayayım ama bu konu çok önemli bir yazı vs. yazarsanız aydınlanmış oluruz. girişim engeli olarak görüyorum parası olan için sorun değil kumar oynar ama az parayla girişim yapmak isteyenler için büyük sıkıntı keyfi cayma hakkı. bu arada eitcaret sitesi sahibi ve ortaklarından değilim. sorunlu ürün değişimi ve iade olur olmak zorunda. keyfi iade girişimlerin önünü kapatır. hadı kapatsın diyelim rekabet olmaz olmazsa tüketici faydalanamaz tek el olur girişimler

Fikrini söyle

*