17 Kasım 2018

İzinli Pazarlama İle Satışları Artırmak İçin 7 Pratik Yöntem

İzinli pazarlama 3

Online alışveriş sitelerinde satışları artırmanın en etkili yollarından biri de müşteri davranışları hakkında bilgi toplamak ve bu verileri kullanarak müşterilere kişiselleştirilmiş tekliflerle kampanyalar sunmak.

Ancak, Türkiye’de geçen yıl çıkan e-ticaret yasasına ilişkin düzenlemelerin yürürlüğe girmesiyle birlikte kullanıcıya izinsiz e-posta ve SMS göndermek yasaklandı. Bu noktada müşteri hakkında veri toplamaya devam etmek için önce izin almak gerekiyor.

 

İzinli pazarlama ile müşteri sayınızı artırın

Kendisine pazarlama amaçlı e-posta iletileri ve SMS gönderilmesine izin veren müşterilere “izinli üye” deniyor. İzinli üye sayısının artması daha çok müşteriye daha etkili pazarlama yapılmasını sağlıyor ve böylece online satışlara ivme kazandırıyor.

İzinli üye sayısını artırmanın en etkili yolu ise e-posta pazarlaması kullanmak: Direct Marketing Association’ın yaptığı ölçümlere göre her 1 TL’lik harcamaya 50 TL getiri sağlayan e-posta pazarlaması, müşteri verisi toplama maliyetlerini de azaltarak e-ticaret satışlarını ve satış kârını artırıyor.

Bununla birlikte müşteri davranışları markanın hedef kitlesine, işkoluna ve sektörüne göre değişiyor. Bu nedenle e-ticaret sitelerin müşteri verisi toplamak için farklı kanallar kullanması gerekiyor.

 

İzinli pazarlama 4İzinli müşteri sayısını artırmanın en etkili 7 yolu

  1. Üye formu:Web sitenizde oluşturacağınız bir iletişim formu ile kullanıcı bilgilerini alabilirsiniz. Ne kadar çok detay alırsanız kullanıcıyı o kadar yakından tanıma imkanınız olur. Örneğin, bayanlara gönderilecek bir kampanya için cinsiyet bilgisi sorabilirsiniz. Ancak uzun formlar sıkıcı olduğu için müşteriye sadece gerekli detayları sormalısınız.
  1. Sosyal Medya: Kullanıcılar ve müşteriler sosyal medyada markalar hakkında konuşuyor, görüş bildiriyor ve paylaşımlarda bulunuyor. Siz de kullanıcı ve tüketim alışkanlıklarını gösteren bu verileri çekmek için Facebook sayfanıza bir form koyabilir ve oyunlaştırma taktikleri kullanarak müşteri verilerini toplayabilirsiniz (bunun en basit yolu sayfanıza bir oyun yerleştirmektir).
  1. Reklam Çalışmaları: Hedef kitlenizin yer aldığı web siteleri için üye kazanmaya yönelik özelleştirilmiş reklamlar kullanabilirsiniz. Bu reklamlara banner exchange programları veya herkes tarafından bilinen Google Adwords kampanyalarını dahil edebilirsiniz. Bu noktada tıklama verilerini açılış sayfasında yakalayabilmeniz gerekiyor.
  1. Blog üyelik formu: Kurumsal blogunuzdaki yazıları e-posta ile kullanıcılarınıza göndermek üzere sayfanıza bir abonelik formu bağlantısı yerleştirebilirsiniz (pop-up pencere de olur).
  1. Arkadaşına Gönder Formu: E-posta listenizdeki kullanıcıları arkadaşlarını davet etmeye ve böylece izinli üye sayınızı artırmaya teşvik edebilirsiniz. Bunun için bağlılık programlarından yararlanabilir, belirli sayıda arkadaş davet eden kullanıcılara indirimli ürün ve kampanyalar sunabilirsiniz.
  1. Online Etkinlikler: Markanız ve ürününüzün tanıtımı yapmak izin kısa videolar çekebilir ve kullanıcılara ürününüzle ilgili bilgi vermek amacıyla belirli günlerde canlı web yayınları yapabilirsiniz. Bu yayınları izlemek isteyen kullanıcılardan form doldurmasını isteyebilirsiniz.
  1. Fiziksel temas noktaları: E-ticarette bile her şey internetten ibaret değil ve online mağazaları fiziksel mağazalarla destekleyen markalar kazanıyor. Siz de bundan yararlanabilir ve fuarlarda standınızı ziyaret müşterilerle fiziksel mağazanızı ziyaret eden tüketicilerden müşteri bilgilerini alabilirsiniz. İndirimli alışveriş ve bonus kartları doldurmak bunun etkili bir yoludur.


Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*