21 Kasım 2018

Jack Ma: “Alibaba Walmart’tan büyük olacak”

Çinli e-ticaret devi Alibaba.com‘un kurucusu Jack Ma, geçtiğimiz Cuma günü Bloomberg TV’de Charlie Rose’un program konuğu oldu.

Jack Ma

Jack Ma

Program sırasındaki röportajda Jack Ma, Çinde olduğu sırada (röportaj Davos’ta gerçekleştirildi) Walmart’ın idari yöneticilerinden biri tarafından ziyaret edildiğini ve sohbet sırasında bir iddiaya girdiklerini belirtti. “Benim çok iyi bir iş yaptığımı söyledi. Sonra, ben de kendisi ile bir iddiaya girdim. Dedim ki, 10 yıl içerisinde Walmart’tan, satış anlamında daha büyük olacağız. Çünkü Walmart, 10 bin yeni müşteri kazanmak istiyorsa yeni antrepolar kurmak, yeni mağazalar açmak ve tedarik zincirini düzenlemek zorunda. Benim ise tek yapmam gereken, iki sunucu daha almak.

Röportajın bu noktası çok önemli. Alibaba’nın, kesin olarak Walmart’tan daha büyük olmak gibi bir hedefi olduğunu ilk ağızdan öğreniyoruz. Jack Ma’nın “yapacağım” deyip de yapmadığı veya yapamadığı bir şey ile henüz karşılaşmadık.

Online dünyada ölçeklendirme

Daha da önemli olan nokta, tek cümle ile online şirketlerin, fiziksel mağazalara göre ölçeklendirme konusunda ne kadar büyük bir avantaja sahip olduğunu göstermesi. 10 bin müşteri daha kazanmak için milyon dolarlık yatırımlar yapması gereken Walmart’a kaşın Alibaba’nın yalnızca iki sunucu parası harcaması, bu sunucuların kurulumlarının doğal olarak fiziksel mağaza inşa edilmesinden kısa sürmesi, hem finansal, hem de operasyonel faydalar sağlıyor. Tam ters bir durumda, örneğin pazardaki ani bir daralmada ise, Alibaba’nın basitçe artık ihtiyacı olmadığı sunucuları elden çıkartması veya fişini çekmesi yeterken, Walmart’ın bomboş duran dükkanlarını ne yapacağını düşünmesi gerekiyor.

Bir detay bilgi olarak da ayrıca, Alibaba’nın her bir sunucusunun yaklaşık 5000 müşteriye hizmet verdiğini öğreniyoruz.

Alibaba bu hızlı ve düşük bütçeli büyümesi ile Çin’deki tüm kargoların %60’ı Alibaba tarafından gönderiliyor. Ayrıca yılda 1 trilyon dolar işlem hacmi gerçekleştiren ilk e-ticaret şirketi olma konusunda emin ve hızlı adımlarla ilerliyor.

Röportaj sırasında Jack Ma ayrıca: “Biz Walmart’tan büyük olmak istiyoruz. Ama yalnızca boyut olarak büyük olmak değil bu. Walmart’tan öğrenmek istiyoruz” dedi.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Gerçekten çok ünlü alibaba sitesi türkce sanmıştım ben ilk ismini duyduğumda siteyi

Fikrini söyle

*