19 Haziran 2018

Websitelerine Kayıt Zorunluluğu Tüketicileri Kızdırıyor

Tüketicilerin web sitelerinde gezinmek, ürün yorumları yapmak ya da online alışveriş yapmak için dahi olsa web site kayıt formlarından uzak durdukları yeni bir raporun da araştırma konusu oldu.

Blue Research tarafından Janrain için yapılan bir araştırma, tüketicilerin web sitelerine zorunlu giriş yapma konusundaki bakış açılarını ortaya çıkarmayı hedefledi. Araştırmanın sonucu şaşırtıcı olmasa da, tüketiciler tarafından belirlenen oranlar oldukça dikkat çekici.

Araştırmaya göre, katılımcı kesimin %88’i bir web sitesinde kayıta zorlandığında eksik ya da yanlış bilgi veriyor. Özellikle sosyla medyayı aktif olarak kullanan tüketicilerin, web sitelerine kayıtta sosyal medya ile giriş seçeneği bulunmadığında sitelere bakış açılarının tamamen değiştiği araştırmada paylaşılıyor.

Ekim ayında 619 katılımcı ile gerçekleştirilen araştırmaya göre, web sitelerine kayıt esnasında yeni hesap oluşturulmak zorunda bırakılması katılımcıların %86’sini rahatsız ederken, bu oranın geçen senenin aynı konulu araştırmasına göre %10 daha yukarıda olduğu araştırma yetkililerince paylaşılıyor.

Bu kesimin sadece %14’ü böyle bir durumda kayıtlarını tamamlayacaklarını belirtirken, %54’ü sayfayı terk edip bir daha dönmeyeceklerini, %26’sı ise farklı bir siteye gideceklerini paylaşıyor.

Katılımcıların %88’i zorunlu kayıt istenildiğinde yanlış ya da eksik bilgi ile kayıdı tamamladıklarını da belirtirken, bu oran geçen senenin rakamının %76 yukarısında.

Araştırmaya göre, tüketiciler bir web sitesininin giriş şifresini unuttukları takdirde de siteyi terk etme eğilimindeler. Katılımcıların %90’ı şifrelerini yenilemek yerine sitede gezinmekten vazgeçeceklerini belirtiyor.

Janrain, tüketicilerin sosyal medya hesapları ile web sitelerine giriş yapmaya sıcak baktıklarını belirtirken, web sitelerinin tüketiciler tarafından terk edilmemek adına bu entegrasyonu sağlamak üzerine yatırım ve çalışmalar yapmalarının gerekliliğini öne sürüyor.

Firma araştırmasında, katılımcıların %77’sinin web sitelerine sosyal medya giriş bilgileri ile girmek istediklerini iletirken, bu oranın geçen seneye kıyasla büyük bir artış göstererek %66 yükseldiği belirtiliyor.

Araştırmada web sitelerine sosyal medya hesapları ile giriş yapan kesimin sitede yorum yapma oranlarının yüksekliğine de dikkat çekiliyor. Raporda belirtildiğine göre, sitelere sosyal medya hesapları ile giriş yapan kesimin %78’i girdikleri sitede ürün ya da hizmetlerle alakalı yorumlar yapıyor.

Janrain, sosyal medya ile web sitelerine giriş hizmetinin tüketicilerin işlerini kolaylaştırdığını belirterek, sosyal medya kullanımı arttıkça tüketicilerin sosyal giriş yapma taleplerinin de raporda belirtildiği gibi yüksek oranlarda arttığını iletiyor.

Araştırmaya göre tüketiciler, kayıt formu oluşturup farklı şifreler ile farklı web sitelerine giriş yapmaktan hoşnutsuzken, sosyal medya hesaplarının web sitelerine girişlerde kullanılması fikrine oldukça olumlu bakıyorlar.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Adamlar haklı kardeşim, bende üye olmaktan nefret ederim. site hoşuma giderse üye olmasamda takip ederim zaten (:

  2. aynen doğru kayıt olmak bence özgrlüğü kısıtlamak gibi

  3. teşekkürler, kayıtlar özgürlüğü kısıtlar bence

Fikrini söyle

*