16 Aralık 2018

Buy.com’u Satın Alan Japon Rakuten Brezilya’ya Açılıyor

Buy.com‘un sahibi Japon Rakuten firması, Brezilya online ticaret teknoloji sağlayıcısı Ikeda‘nın %75 hissesini alarak dünyanın en hızlı büyüyen e-ticaret pazarlarından birinde yerini aldı.

Forrester Research yetkilileri, Brezilya’nın 2016’ya kadar yılda %18’lik online alışveriş büyümesi yaşayarak, yılda 22 milyar dolara yakın bir satış rakamına erişmesini beklediklerini iletti.

Ikeda, Brezilya’da aralarında oyuncak devi Ri Happy, mobilya mağazası Etna gibi online mağazaların bulunduğu 100’den fazla müşteriye teknolojik altyapı sağlıyor.

Okamura Consulting Başkanı Jim Okamura Brezilya’nın online ticaret için çok sıcak bir pazar olduğunu, Rakuten’in akıllı bir yatırım yaptığını belirtiyor.

Rakuten, ABD’nin büyük alışveriş sitesi Buy.com’u geçen sene satın almıştı. Firma aynı zamanda yine ABD’li affiliate ağı LinkShare‘i de bir süre önce bünyesine kattı. Rakuten’in Avrupa’da ise Price Minister isminde online bir alışveriş sitesi bulunuyor.

Okamura aynı zamanda Brezilya’daki online alışverişin müşteri beklentilerini karşılamadığını, online alışverişe yoğun talep olduğunu fakat online mağazaların bu talebi karşılayacak düzeyde teknolojiye sahip olmadıklarını iletti.

Rakuten daha önceki satın alımlarında Buy.com gibi online mağazalara odaklanıyordu. Ikeda satın alımı ile farklı bir alana giren Rakuten, Ikeda’nın teknolojik altyapısı ve büyük müşteri kitlesini hem online mağazalara teknoloji hizmetleri sunmaya devam etmek hem de Brezilya pazarına yönelik yeni bir online mağaza açmak için kullanmayı planlıyor.

Buy.com Internet Retailer Top 500 listesinde 32. sırada. Firma, Rakuten’in uluslararası deneyimi ve kaynakları yardımı ile öncelikli olarak Japonya’ya, ardından bütün dünyaya hizmet vermesi planlanan Import.Buy.com sitesinin hizmete girmesi üzerinde çalışıyor.

Uzmanlar hızla gelişen Brezilya pazarında Rakuten’in yalnız kalmayacağını, bu pazara çok kısa bir süre içerisinde Avrupa ve ABD’den yatırımların gelmesini beklediklerini iletiyorlar.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*