22 Kasım 2018

Teknolojinin Gölgesinde Kalan Japonya E-ticaret Pazarı

Japonya her ne kadar dünyanın teknoloji üssü olarak bilinse de, e-ticaret söz konusu olduğunda durum biraz değişiyor. Asya e-ticaret pazarındaki en büyük rakibi Çin‘e kıyasla oldukça küçük bir pazar söz konusu olsa da aradaki nüfus farkının ve son dönemlerde Çin’in bu alanda yaptığı atakları da göz önüne aldığımızda bu farkın doğal olarak karşılanması gerekiyor.

Japonya’nın e-ticaret konusunda dünya çapına açılmış tek şirketi Rakuten, Amerika, Fransa, Brazilya, Almanya ve İngiltere gibi ülkelerde yaptığı satın almalarla yurt dışında Japonya’yı temsil ediyor.  Teknoloji konusunda bu kadar ileri seviye de olan bir ülke için, online alışveriş üzerine Rakuten dışında bir projenin çıkmamış olması garip olarak düşünülebilir; fakat ülkede şöyle de bir gerçek bulunmakta: Yaklaşık 128 milyon nüfusa sahip olan Japonya’nın internet penetrasyon oranı %80 civarında. Yani kırsal kesimlerde yaşayanlar haricindekilerin neredeyse hepsi interneti kullanıyor. Tabi ki geçtiğimiz yılda Japonya’nın yaşadığı deprem ve sonrasında gelen nükleer santral felaketi nedeniyle ülke bir süreliğine kriz yaşadı. Bunun gibi etkenler de ülkedeki e-ticaret sektörünü olumsuz etkiledi.

2011 yılında ülkede 35 milyon broadband internet vericisi bulunmaktaydı ve bu da Japonya’yı, ABD ve Çin’in ardından en geniş internet ağına sahip 3. ülke yapıyor. Ülkedeki sosyal medya kullanıcısı sayısının 2014 yılında 50,7 milyona ulaşması bekleniyor. İnternet kullananların %97’lik bir kısmı ise internetten alışveriş yapıyor.

E-ticaret hacminin 2016 yılında 62 milyar dolara ulaşması bekleniyor

Ülkedeki internet kullanımının 2006’da olgunluk seviyesine ulaştığını söyleyebiliriz. Henüz o zamanlar Asya’daki diğer ülkeler internet ile yeni yeni tanışırken, Japonların elektronik ve IT şirketleri şu anda da olduğu gibi zamanının çok önündeydi ve 1998 ile 2003 arasında Japonya, e-ticaretle ilgili ürünler geliştirmeye başlamıştı

Japonya’nın e-ticaret hacmi 2009 yılında 33 milyar dolar seviyelerindeydi. Bu rakamın 2015 yılında 56 milyar dolara, 2016’da ise 62 milyar dolara ulaşması bekleniyor. ABD’nin 2012 e-ticaret hacminin 660 milyar dolar, Çin’in ise 344 milyar dolar olduğunu göz önüne alacak olursak, Japonya’nın e-ticaret sektöründe batının oldukça gerisinde kaldığını söyleyebiliriz.

Japonya’daki kullanıcıların büyük bir çoğunluğu online alışverişlerde ödemelerini kredi kartlarıyla yapmayı tercih ediyor olsa da Japonların “Konbini” adındaki ödeme sistemi de oldukça kullanılan yöntemler arasında. Bu yöntemde tüketici internetten sipariş verdikten sonra, aldığı ürünün fişinin çıktısını alarak yakınlardaki bir mağazaya gidiyor ve ödemeyi orada nakit olarak yapıyor. Bunun yanında PayPal gibi e-cüzdan uygulamaları son dönemlerde ülkede yaygınlaşmaya başlayan ödeme sistemleri arasındaki yerini almış durumda.

Japon tüketicilerin %57,6 sı online alışverişi fiyat karşılaştırmak için kullanıyor. %41’i kitap satın almak, %23,6’sı bilgisayar, %19,6’sı kıyafet alışverişi için kullanırken %15,2’lik bir kısımda yemek/mutfak alışverişleri için kullanmayı tercih ediyor.

Japon tüketicilerin %76’sı online alışverişlerde Rakuten’i tercih ediyor

Japon tüketicilerin halen online alışverişe arzu edildiği miktarda yönelmemelerinin sebepleri arasında, fiziki mağazalardan yüz yüze alışveriş yapma isteklerinin olduğu düşünülüyor. Bunun yanında e-ticarete yatırım yapılmamasının da en büyük etkeni, Japonya’nın e-ticaret sektörünün en büyük oyuncusu Rakuten diyebiliriz. Şirket 1997 yılından beri hizmet veriyor ve kullanıcıların %76’sı online alışverişlerde burayı tercih ediyor. Bu nedenle, böyle bir şirketle rekabet etmek için ciddi yatırımlar yapılması gerekiyor ve bu yüzden de birçok şirket online alışverişe yönelmekten çekiniyor.

Rakuten, ilaçlardan gıdaya, kişisel bakım ürünlerinden elektroniğe kadar uzanan oldukça geniş bir ürün yelpazesine sahip. 35 bin farklı markanın yaklaşık 95 milyon ürününü satıyor online mağazasının dışında bir fiziki mağazaları da bulunmakta. 2011 yılında yıllık toplam satış tutarı 12,5 milyar dolar civarında olsa da bunun sadece 2,8 milyar doları online alışverişlerden geldi. Tabi bunda 2011’deki deprem felaketinin de etkisi olduğunu söylemek lazım. Japon e-ticaret pazarının %30’unu elinde tutan şirketin ayrıca bir bankası ve telefon şirketinin yanı sıra seyahat acentesi de bulunmakta. Kendilerinin bir de Rakuten Eagles adında bir de basketbol takımı var.

Japon e-ticaret devinin ardından Amazon Japonya geliyor. 2000’den beri ülkede hizmet veren şirket, Rakuten’in ardından 2. sırada geliyor. Ülkede en çok tercih edilen diğer e-ticaret şirketleri arasında doğrudan satışlar yapan ve 2000 yılından beri internetten de hizmet veren Japanet Takata ve 25 ile 59 yaş arasındaki kadınlara hitap eden Nissen bulunuyor.

Son yapılan bir araştırmaya göre ev kadınlarının %70’i mutfak alışverişlerini fiziki mağazalardan yapmayı tercih ediyor. Japon halkı kültür ve geleneklerine bu konuda oldukça bağlı. Ancak son dönemlerde kullanıcıların mobil cihazlarla olan alışverişe de merak sarmaya başladıkları ortaya çıkıyor.

Aralık 2010’da Japonya’da yaklaşık 10 milyon mobil cüzdan kullanıcısı bulunuyordu. 7,6 milyon kullanıcı telefonlarını perakendecilerde ya da mağazalarda ödeme yapmak için kullanırken, 3,2 milyon kullanıcı telefonlarını bozuk para ile çalışan otomatik cihazlarda kullandıklarını söylüyor. Bunun yanında mobil cihazların en çok kullanıldığı diğer alanlar ise toplu taşıma araçları, mutfak alışverişi ödemeleri ve restoranlar olarak belirtiliyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*