16 Kasım 2018

Japonya, Yabancı E-Ticaret Şirketlerine Ek Vergi Getiriyor

Japon hükümeti, ülke içinde e-kitap ve diğer dijital içeriklerin satışını gerçekleştiren Amazon.com ve diğer yabancı e-ticaret şirketlerine yerel tüketim vergisi uygulamaya hazırlanıyor.

The Japan Times‘ın haberine göre hükümet yetkilileri, mobil uygulamalar, dijital kitaplar ve müzikler de dahil olmak üzere tüm online içerikleri kapsayacak yeni vergi sistemini yürürlüğe almaya hazırlanıyor. Amazon gibi internet siteleri önceden bu vergilerden muaf durumdayken, Japonya’da hizmet veren servisleri ise bu vergileri zaten ödemekteydiler. Amazon bu konuya kendi internet sayfasında da değinmiş durumda.

Yapılan haberde şu an %5 oranında olan bu vergilerin Ekim 2015’te iki katına çıkarak %10 civarında olacağı belirtildi. Ancak, öncelikli olarak bu oranların Nisan 2014’te %8’e çıkartılarak bir geçiş döneminin yapılacağı da verilen bilgiler arasında.

Bu vergilerin getirilmesinin başlıca sebebi, yerel satıcıların vergi dengesizliği yüzünden yurt dışındaki firmaların fiyatlarıyla baş edemiyor olmaları ve bu yüzden satışlarında yaşadıkları zorluklar olduğu belirtilirken, Japon Ekonomi Bakanlığı’nın bu vergi açıklarını kapatıp, haksız rekabeti ortadan kaldırması da beklentiler arasında. Bakanlık yeni vergi paketini şu günlerde hükümete sunmaya hazırlanırken, yeni yasal düzenlemelerin de önümüzdeki günlerde hayata geçirileceği duyuruldu.

Japonya’daki e-kitap sektörünün çok hızlı büyümesinin etkisiyle Amazon.com, Kindle tabletlerini Japonca dil seçeneğiyle satışa çıkaracağını duyurdu. Yeni vergi düzenlemelerinin perakende devi Amazon’u ve diğer yabancı e-ticaret şirketleri nasıl etkileyeceği ise henüz bilinmiyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*