19 Kasım 2018

Jeff Bezos, Amazon’u Kurarken 60 Yatırımcıyla Görüştü

Son zamanlarda en çok konuşulan konulardan biri de girişimcilerin yatırımcı arayışları ve tabi ki yatırımcıların da paralarını yatıracakları iyi bir girişim fikri arıyor olmaları diyebiliriz. Amazon‘un kurucusu Jeff Bezos da geçtiğimiz akşam Amerika’da Charlie Rose’un sunuculuğunu yaptığı talk-show’da Amazon’u kurarken nasıl bir yatırım sürecinden geçtiklerini anlattı.

Charlie Rose’un sorduğu Amazon’un ilk dönemlerinde ne gibi zorluklar yaşadınız sorusuna Bezos; “şirketin ilk yıllarından beri oldukça olumlu bakıyordum; ama kuruluş aşamasında neredeyse umudumu kaybetmek üzereydim. Şirketi kurarken gerekli parayı toplamak için 60 yatırımcıyla toplantı yaptım. O zamanlar işleri başlatabilmek için 1 milyon dolara ihtiyacım vardı60 kişiden sadece 22’si yatırım yaptı. Her birinden ortalama 50.000 dolar gibi bir yatırım alabilmiştim. Bu yatırımlar o zaman çok önemliydi Amazon’un kurulabilmesi için; ama bu parayı toplayabilmek her şeyden daha zordu” şeklinde cevap verdi.

1994’te internetin henüz yaygınlaşmamış, hatta bir çok insan tarafından bilinmiyor olması gibi bir sorun vardı ortada. Bu yüzden de insanların yatırım yapmamasının normal olduğunu söyleyen Bezos, yapılan toplantılarda insanların ilk sordukları sorunun “internet ne?” olduğunu belirtti.

Gecenin geri kalanında Amazon’un şu anki başarısının sebeplerinden, Kindle ürünlerine kadar bir çok konu daha konuşuldu. Programın tümünü buradan izleyebilirsiniz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*