18 Aralık 2018

John Donahoe’nun Danışmanlıktan eBay CEO’luğuna Uzanan Başarı Hikayesi

John DonahoeBozuk bir lazer satarak internet üzerinden açık artırma satışları yapmaya başlayan ve şu an dünyanın en büyük açık artırma sitelerinden biri haline gelen eBay’in başarısının ardında tabii ki iyi yöneticilerin payı yüksek. eBay‘in CEO’luk koltuğunda oturan John Donahoe da 2008 yılında beri üstlendiği bu görevle beraber, eBay’i dünya çapında bir şirket olarak ayakta tutmaya devam ediyor.

eBay’in ilk CEO’su 1998 yılında görevin başına geçen Meg Whitman oldu. Whitman’ın şirketin başına geçmesinin ardından eBay NASDAQ üzerinden halka açıldı. 1998 yılında yarım milyon kullanıcısı olan şirket o yıl içinde 700 milyon dolarlık satış yaptı. Mart 2008’e kadar görevinin başında olan Meg Whitman, 31 Mart 2008 tarihinde görevini John Donahoe’ya bıraktı.

Ancak 1960 doğumlu olan Donahoe’nun eBay macerası 2008’de başlamıyor. Donahoe 2005 yılında eBay’in Yönetim Kurulu Başkanı olarak görevine başladı. Mart 2005 ile Ocak 2008’e kadar bu görevini sürdüren Donahoe, 2000 ile 2005 yılları arasında uluslararası danışmanlık şirketi olan Bain & Company’de Yönetici olarak görev yapıyordu.

Üniversite eğitimini Darthmouth College’da ekonomi üzerine yapan John Donahoe, yüksek lisansını Stanford Graduate School of Business’ta M.B.A. eğitimi alarak tamamladı.

İlgili yazı: eBay’in 14 Dolarlık Bozuk Bir Lazer Satarak Başlayan Tarihi

Donahoe’nun Bain’deki mesaisinin başlangıcı aslında 1982 yılına dayanıyor. Şirketin son dönemlerinde yöneticilik yapsa da Donahoe, şirketin dünya genelinde bulunan 29 ofisindeki 3000 çalışanı denetlemekle görevliydi ve telekomünikasyon, hava yolları ve finans şirketlerindeki müşterilere danışmanlık yaptı.

53 yaşındaki Donahoe’nin yaşları 18 ile 28 arasında değişen 4 çocuğu bulunmakta. Hayatını, şirketlere danışmanlık yaparak geçirmek istemediğine 23 yaşında karar veren John Donahoe, bir banka yemeğinde sıkılmış bir haldeyken, eşine telefonuyla “bir danışman olarak hayatıma devam etmeyeceğim” yazan bir mesaj attı. 25 yıl sonra John Donahoe verdiği bu kararın arkasında durduğunu adeta herkese göstermiş oldu.

John Donahoe

John Donahoe, iş hayatında kadın yöneticilerin oldukça önemli bir yeri olduğuna inanıyor. eBay’in sadece kadın yöneticilere yönelik olarak düzenlenen ilk konferansında dünya genelinde 15 ülkeden 200 kadın yöneticiye konuşma yapan Donahoe, onlara kendi kariyerindeki dönüm noktalarından bahsederek onları iş hayatında daha yukarıları hedeflemeleri ve oralara gelmeleri konusunda cesaretlendirdi.

Kadın yöneticilere en büyük yanlışlarının “bir şeyi yapamayacaklarını varsaymaları” olduğunu da söyleyen John Donahoe, insanların kendilerine ve bir şeyleri başarabileceklerini düşündükleri takdirde her şeyi yapabileceklerini de bu konferansta eBay’in kadın yöneticileriyle paylaştı. eBay’in CEO’sunun bu teşvik edici konuşması ve kadın yöneticilere inancı sayesinde şu an eBay’in 900 yöneticisinin %24’ünü kadınlar oluşturmakta.

İlgili yazı: eBay CEO’su John Donahoe’dan Alışverişin Geleceğine Dair Öngörüler

Donahoe’nun alışverişin geleceğine yönelik de oldukça ilginç öngörüleri bulunmakta. Mobilin gelecekte oldukça önemli bir rol oynayacağının üzerinde duran Donahoe, mobil cihazlar sayesinde mağaza içinde kullanıcılara daha kişiselleştirilmiş hizmetler sunulacağını belirtiyor. Herkesin günlük olarak kullandığı cüzdanların ise gelecekte tarihe karışacağını belirten eBay CEO’su, dijital cüzdanlar aracılığıyla kredi kartlarının, banka kartlarının ve diğer benzeri kartların bulut ortamda güvenli bir şekilde saklanarak günlük hayatın içinde de kullanılabileceğini dile getiriyor.

Mobil tarafın gelişimini ise daha elle tutulur göstermek için veriler sunacak olursak, eBay 2012 yılında sadece mobil cihazlar üzerinde 13 milyar dolarlık bir ticaret hacmi yakaladı. Şirketin mobil uygulaması ise 100 milyondan daha fazla indirildi.

Geçtiğimiz günlerde Pinterest’i andıran yeni tasarımına geçen eBay‘in son dönemlerde eski ruhunu kaybettiği söylense de John Donahoe işin böyle olmadığını belirtiyor. eBay’de satışa çıkan ürünlerin üçte ikisinin eskiden açık artırma ile satılan 2. el ürünler olduğunu; fakat artık bu üçte ikilik kısmın küçük çaplı perakendecilerden oluştuğunu ve böylelikle küçük çaplı şirketlerin, sektörün büyük şirketlerine rakip olabildiklerini dile getiriyor ve bu sebeple de Amazon’dan farklı olduklarını ve küçük ve orta ölçekli şirketleri destekleyerek onların yanlarında olduklarını da sözlerine ekliyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*