21 Kasım 2018

Jonathan Lu, Alibaba’nın Yeni CEO’su Oldu

jonathan luÇin ve Asya E-ticaret sektörünün en büyük isimlerinden Alibaba’da köklü değişiklikler devam ediyor. Geçtiğimiz aylarda şirketi, büyüyen e-ticaret sektörüne ayak uydurmak amacıyla 25 ayrı küçük şirkete ayırdığını açıklayan Alibaba, şimdi de CEO‘sunu değiştirdi. Şirketin kurucusu Jack Ma‘nın koltuğunda artık Jonathan Lu oturacak.

Alibaba’nın 14 yıldır en tepedeki ismi olan Jack Ma(48), yaşının artık ilerlediğini ve şirketin gelecek vizyonu adına yerini gençlere bırakmasının gerektiğini ayrılık sebeplerinden biri olarak belirtse de, Jonathan Lu 43 yaşında ve Jack’den çok da genç değil. Hatırlayacağınız üzere, Jack Ma, 2012 Mayıs ayında CEO’luk görevini bıraktığını ve stratejik kararlarda yer almak için yönetimi kurulu başkanlığına devam edeceğini açıklamıştı.

CEO poziyonuna gelmeden önce başkan yardımcılığı görevini yürüten Jonathan Lu’nun Alibaba‘nın merkez binasına katılması yalnızca 1 senelik bir seneden ibaret olsa da, 13 yıldır şirket bünyesinde çalışmaya devam ediyor. Bu 13 yıllık süreç içerisinde alibaba.com ve online alışveriş platformu taobao.com‘u yöneten Lu, ayrıca Alibaba’nın ödeme sistemleri şirketi Aliyun‘un da başında bulunan isimdi.

Bütün bunların yanı sıra, şirketin ‘Big Data‘dan sorumlu yöneticisi olan Jonathan Lu’nun, Ma ile aynı stile sahip olup olmadığını anlayabilmek için biraz erken. Ancak  yönetim kurulu koltuğunda oturmaya devam eden Jack Ma‘nın varlığı, Jonathan Lu‘nun alacağı inisiyatifler açısından merak konusu oluşturuyor.

 Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*