13 Kasım 2018

JustMatic: Sosyal Haber ve Mobil Pazarlamanın Buluştuğu Uygulama [Röportaj]

justmatic röportaj
Farklı kaynakları tek bir yerden kontrol edebileceğiniz sosyal bir haber platformu olarak çalışan bir mobil uygulama olan JustMatic, aynı zamanda marka ve organizasyonların hedef kitlelerine anında, her yerden, kolayca ulaşabilmelerine imkan sağlayan interaktif bir platform diyebiliriz.

Şu an sadece iPhone üzerinden çalışan JustMatic’in bir de cloud hizmeti bulunuyor. Son kullanıcı mobil uygulamayı indirdikten sonra istediği marka ve kurumlara abone oluyor ve markalar da JustMatic’in Cloud hizmetinden yararlanarak sistem üzerinde kayıtlı olan kullanıcılara özel push notification, interaktif mesajlar, lokasyon bazlı kampanya ve benzeri uygulamalarla son kullanıcıya ulaşabiliyorlar.

12 yıllık Silikon Vadisi tecrübesine sahip olan Halil Mersin ve Timur Çataklı tarafından kurulan JustMatic geçtiğimiz günlerde yayına girdi. Biz de Kurucu Ortak Halil Mersin’i ofisimizde ağırlayarak JustMatic hakkında keyifli bir röportaj gerçekleştirdik ve JustMatic’i Halil Bey’in ağzından dinleme fırsatı bulduk.

Sinan: Justmatic’i RSS reader’dan ayıran en önemli özellikler nedir?

Halil: JustMatic, bir readerın sahip olduğu özellikleri de kapsayan bir küme olarak düşünebiliriz. Bunun yanında sosyal paylaşım özelliklerine sahip olan ve en önemlisi içerikleri teknik bilgi gerektirmeden (RSS, Feed ekleme çıkarma vb.) bütün akıllı telefon kullanıcılarının kullanımına rahatlıkla sunan bir uygulama.

Normal readerlar’dan teknik olarak en büyük farkı ise kendi içerik analiz çözümüne sahip olmasıdır. Şu an için içerikleri Feedly’den daha başarılı şekilde analiz ettiğini söyleyebiliriz. Bu içeriklerin RSS teknolojisinin verdiğinden daha zengin olmasına olanak sağlamaktadır.

S: Uygulamanın bir de sosyal tarafı bulunuyor. Kullanıcılara ne gibi özellikler sunuluyor bu sosyal tarafta?

H: Örnek vermek gerekirse JustMatic ile bir gazeteye ücretsiz abone olabiliyor ve gelen haberleri takip edebiliyorsunuz. Bu haberlerden beğendiklerinizi veya önemli gördüklerinizi “koleksiyon” adı altında saklayabiliyorsunuz ve ayrıca yazıları beğenebiliyorsunuz.

Facebook hesapları ile giriş yapan kullanıcılar JustMatic kullanan arkadaşlarının listesine ulaşabiliyorlar ve bu şekilde arkadaşlarının hangi içerik kaynaklarını takip ettiklerini, hangi haberleri beğendiklerini ve eğer gizli değilse koleksiyonlarına ulaşabiliyorlar.

Bütün bunların dışında haberler Facebook, Twitter üzerinden rahatlıkla paylaşılabiliyor.

justmatic mobil uygulama

S: Justmatic’in iPad uygulaması bulunmamasının nedeni nedir?

H: iPhone versiyonun geliştirilmesi ve özellikle İçerik analiz altyapısı tahmin ettiğimizden fazla sürdü. Bu bizi bazı planları ertelemeye zorladı.

S: Android için uygulama ne zaman geliyor?

H: Android platform ve iPad versiyonlarının 2014’ün ilk çeyreğinde tamamlanmasını planlıyoruz.

S: Peki, gelir modeliniz nedir?

H: Gelir modelimiz klasik mobil display ve uygulama indirme reklamları dışında kampanya bazlı gönderimler olacaktır.

Örnek vermek gerekirse;

• Bir AVM JustMatic’de yer alacak ve kendi kategorilerini oluşturabilirler. Örneğin bunlar etkinlik ve fırsat olabilir.
• Bu AVM ile ilgilenen JustMatic kullanıcıları diledikleri kategorilere abone olabilecekler.
• AVM’ler JustMatic Cloud çözümünü kullanarak abonelerine interaktif mesajlar gönderebilecekler. Push Notification teknolojisini tercih eden kullanıcılar ise mesaj ile bilgilendirilecekler. Eğer kullanıcılar gelen mesaj veya duyuruları gereksiz bulurlarsa, tek tıkla abonelikten çıkabilecekler.
• AVM’ler ise bu servis içim JustMatic e belli bir ücret ödeyecekler.

S: Markalarla olan reklam anlaşma süreçleri nasıl oluyor? Markalar kullanıcılara ne gibi fırsat veya kampanyalar sunabilecek?

H: Markalar şu an için Early Bird avantajına sahipler, yani popülerliğimiz ve kullanıcı sayımız her geçen gün katlanarak artıyor. iTunes haber kategorisinde 3. sıraya yükseldik ki bunun için bütün herkese teşekkürler. Markalarla şu an için yapacağımız anlaşmalar yakında kesinlikle değişecektir.

Başka bir deyişle, markalar bir mobil telefonla ne yapılabiliyorsa bunu müşterilerine sunabilecekler.

JustMatic Cloud

S: Uygulamanın bir de lokasyon bazlı kampanyalar sunma gibi bir özelliği bulunuyor, bundan bahsedebilir misiniz?

H: Justmastic kullanıcıların lokasyon bilgilerini kullanıcıların bilgilerini kullanmadan markalar için saklıyor. Böylelikle markalar gerçek zamanlı ya da tarihlere göre lokasyon bazlı kampanyalar sunabiliyorlar. Google Maps üzerinden Geofence’ler yaratarak istenilen alanlar belirlenerek bu bölgeler kaydedilir ve bu lokasyonlara göre kampanya ve fırsatlar sunulabilir.

S: Türkiye’ye gelmeden önce uzun bir süre ABD’de yaşadınız. Hikayenin bir de ABD tarafını sizden dinleyebilir miyiz?

H: 12 yıl boyunca Silikon Vadisi’nde şirketlere iş geliştirme, proje yönetimi ve internet teknolojileri üzerinde çeşitli danışmanlıklar verdim.

S: Kısa ve orta vadeli planlarınız nelerdir?

H: Kısa vadede Türkiye pazarında ciddi bir oyuncu olmak ve sonrasında yine ciddi bir yatırım ile global e açılmak diyebiliriz.

JustMatic üzerinde Ayarlar ve Profilim kısmında ülke değişimi yapılabiliyor bu da JustMatic in Global özelliğine bir örnek olarak gösterilebilir.

JustMatic’i indirmek isteyenler buradan uygulamaya ulaşabilirler.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Guzel bir uygulama. Yalniz merak ettigim bir konu var. Haberlerin tamamini iceri nasil dahil etmisler? Bu iceriklerin oldugu ortamda yazi haklarini almadan reklam bir yana uygulama icinde de yayinlayamiyor olmalari lazim. Tum buyuk haber siteleri ile ozel bir anlasmalari mi var?

Fikrini söyle

*