15 Kasım 2018

Kadın Girişimciler E-Ticarete Erkeklerden Önce Giriyor [Araştırma]

kadın_girişimci-girişimci-ideasoft

E-ticaret yazılımları alanında Türkiye’de önde gelen IdeaSoft, Global Girişimcilik Haftası kapsamında 2015’in başından bugüne kadar e-ticarete atılan girişimciler üzerinde bir araştırma yaptı. Yapılan araştırmada, 2015 yılında e-ticarete atılan kadın girişimcilerin sayısının bir önceki yıla göre %80 arttığı ortaya kondu. Ayrıca kadın girişimcilerin 24 yaş ortalamasıyla erkeklere oranlara çok daha önce e-ticarete adım attığı da belirtildi. E-ticaret girişimlerinin en çok tercih ettiği sektör yöresel ürünler olurken, İstanbul, Kocaeli, Gaziantep, Kayseri ve Antalya 2015’te en çok e-ticaret girişimine ev sahipliği yapan iller oldu.

Türkiye’de 2015 yılında e-ticarete atılan girişimcilerin büyük bölümü İstanbul kaynaklı olduğunu açıklayan IdeaSoft, İstanbul’u takip eden illerin ise sırasıyla Kocaeli, Gaziantep, Kayseri ve Antalya olduğunu duyurdu. İstanbul’dan sonra gelen illerin Anadolu’nun hemen her bölgesinden olması, Türkiye’de e-ticaret bilincinin yaygınlaşmaya başladığının da bir göstergesi oldu.

IdeaSoft tarafından yapılan araştırmada ortaya çıkan bir diğer dikkat çekici sonuç ise kadın girişimcilerin e-ticarete olan büyük ilgisi oldu. 2015 yılında e-ticarete atılan girişimci kadınların sayısı geçtiğimiz yıla göre %80 oranında arttı. Bu kadın girişimcilerinin yaş ortalamasının da 24 olması bir diğer önemli veri olarak göze çarptı. E-ticaret girişimcisi erkeklerde ise yaş ortalaması 28 oldu. Bu da kadınların e-ticaret girişimlerini erkeklere oranla çok daha erken başlattığını ortaya koydu.

ilglii yazı: Yeni başlayanlar e-ticaret rehberi

 

kadın_girişimci-girişimci-ideasoft

 

En Çok Tercih Edilen Sektörler Hangileri?

E-ticaret girişimlerinde en çok tercih edilen sektörün yöresel ürünler olduğunun belirtildiği araştırmada, organik ürünler, sağlıklı yaşam ürünleri, tekstil ve el yapımı özel ürünler de e-ticaret girişimcilerinin 2015’te en çok tercih ettikleri sektörler oldu.

IdeaSoft Genel Müdürü Seyhun Özkara, Global Girişimcilik Haftası kapsamında yaptığı açıklamada “E-ticaret, girişimciler için çok büyük fırsatlar barındırıyor. Bunun farkında olanların sayısı her geçen gün artıyor. E-ticarete atılan girişimcilerin önemli bir bölümü mevcut şirketlerini dijital dünyaya taşıyarak bu işe başlıyor. Girişimciler dijital dünyaya adapte oldukça başarı ihtimalleri o ölçüde artıyor. Sektöre de bağlı olarak bir e-ticaret girişimi 6 ay ile 1,5 yıl arasında bir dönem içerisinde meyvelerini vermeye başlıyor.” dedi.

IdeaSoft’tan E-Ticaret Girişimcilerine Destek

E-ticarete adım atmak isteyen girişimcilerin her zaman yanında olan IdeaSoft, Global Girişimcilik Haftası kapsamında, 16-30 Kasım tarihleri arasında yeni girşimcilere %30’a varan indirimler sunacak. IdeaSoft bunun yanında e-ticaret girişimcileri için IdeaSoft Akademi’de ücretsiz e-ticaret eğitimleri de verecek.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*