21 Kasım 2018

Kadınların E-Ticaret Sektöründeki Yeri ve Önemi

Bugüne kadar, e-ticaret sektöründe yer alan ve işin şifresini çözdüklerine inanan büyük gruplar genelde erkeklere ürün sattıklarından dolayı, kadınlara da satmayı düşünerek ellerindeki mevcut site tasarımları ve kurguları ile binlerce site açtılar ve neredeyse tamamına yakını büyük bir hüsran ile sonuçlandı. Bu hüsranın temel sebebi, kadın ve erkeğin alışveriş davranışlarının tamamen farklı olmasından kaynaklanıyordu.

Kadınlara internette alışveriş yaptırabilmek için, öncelikle kadınların normal alışveriş eğilimlerini çözebilmek gerekiyor. Kadınların davranışları, alışveriş eğilimleri ve karar verme süreçleri, erkeklerden neredeyse tamamen farklı işliyor. Basit bir örnekle, inceleyelim.

Bir erkeğe akşam bir düğüne katılması gerektiğini ve mutlaka yeni bir ceket alması gerektiğini söylerseniz, o erkek iş çıkışında aceleyle bir alışveriş merkezine gider. AVM’ ne girer girmez ilk olarak ceket satan bir dükkana girer ve ceket aradığını belirterek ceketleri denemeye başlar. Genellikle fiyat ve şıklık olarak hoşuna giden ceketi hemen alır, eğer uygun bir ürün bulamazsa çıkıp en fazla bir ya da iki ceket satan dükkana daha girer ve yaklaşım yarım saat içerisinde ceketi alıp, bu işi bitirir. Çünkü erkek için bu ceketi almak, yapılması gereken bir iş, halledilmesi gereken bir problemdir.

Aynı olayı kadın açısından ele alalım. Bir kadına, akşam bir düğüne katılması gerektiğini ve mutlaka yeni bir ceket alması gerektiğini söylerseniz, programını yapıp bir alışveriş merkezine girer.  İlk olarak takı satan bir dükkana girip, takıları ve aksesuarları inceler?  Oradan çıktıktan sonra bir kıyafet mağazasına girerek bluz ya da elbiselere bakar, hatta dener. Bir çok dükkanı gezip, ürün denedikten sonra ceket bakmaya başlar ve ceketi kesin alması gerekiyorsa bile bu süre birkaç saat sürer. Sürenin yanı sıra bayan, ceketin yanı sıra kendine bir ayakkabı, ceket rengiyle uyumlu bir elbise ve hatta çocuğu varsa ona yeni bir biberon almış olarak alışveriş sürecini tamamlar.

Yukarıdaki örnekten de anlaşılacağı gibi, kadınların alışveriş davranışları bambaşkadır ve birçok şifre içerir. Bu şifreleri ilk çözen Avrupa’dadaki bir kaç öncü şirket, kadınları e-ticaret sürecine dahil olmasında ciddi bir katkıda bulundu. Kadınların e-ticaret sürecine dahil olmasıyla birlikte tüm Avrupa’da e-ticaret hacmi sıçrayarak büyümeye başladı. Yükseliş öylesine çığ gibi oldu ki, tüm öngörüler tekrar revize edilmeye başlandı. Benzer bir süreç günümüzde, Türkiye’ de yaşanmakta olup, özel alışveriş sitelerinin kadınları e-ticaret hacmine dahil etmesi, ilgili ilgisiz tüm e-ticaret oyuncularının cirolarını beklenenin üzerinde etkilemiştir.

Kadınlar arasında bir markanın çok hızlı ve öngörüleri katlayarak büyümesi, kendi aralarında olan iletişimin ve İngilizce tabiriyle word of mouth sürecinin inanılmaz hızlı olmasından kaynaklanmaktadır.

Bir araştırmada* çeşitli sosyal statü ve davranış eğilim gruplarına göre kadınları gruplandırılıyor ve çevrimiçi/dışı alışveriş yapılmış bir markayı diğer kadınlara tavsiye edip etmeyeceği soruluyor. Sonuçlara göre, kadınların beğendikleri bir alışveriş deneyimi tavsiye etme oranları %60 gibi ciddi bir oran oluyor.

Özetle eğer bayanlara yönelik bir e-ticaret sitesi hizmeti verilecekse, ön analiz, süreç kurguları ve kadınların alışveriş eğilimlerini önemseyen kampanya ve crm eylemleri büyük bir disiplin ve ciddiyetle hazırlanmalıdır. Bu hazırlık sürecindeki ciddiyet, işin başarılı olup olmamasına ciddi boyutta etki edecektir.

*Bovitz Research Group / Styles of Influence  14 Nisan 2011
*Bovitz Research Group / Styles of Influence 14 Nisan 2011


Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. murat der ki:

    Süper bir açıklama olmuş. Yaptığın işte de başarılı olduğunu tahmin etmek zor değil…

Fikrini söyle

*