18 Kasım 2018

Kadınların Yüzde 53’ü Fiziki Mağazalardan Alışveriş Yapmayı Tercih Ediyor

kadın alışveriş
Kadınların alışveriş tutkusu online mağazalara yansımış olsa da yapılan araştırmalar gösteriyor ki, kadınlar hala fiziki mağazalardan alışveriş yapmayı tercih ediyor. E-ticaretin sağladığı avantajların yanı sıra bir de tabii ki dezavantajları da bulunmakta. Bu dezavantajlardan biri de online alışveriş yaparken tüketicilerin alışveriş sırasında sosyal olamaması. Her ne kadar sosyal ticaret girişimleriyle markalar bu dezavantajı avantaja dönüştürmeye çalışsalar da, kadınların geleneksel alışveriş yöntemlerini tercih etmelerinin başında da bu gibi sebepler yattığı belirtiliyor.

Kadın tüketicilerin %53’ü akıllı telefonlar yerine fiziki mağazalardan alışveriş yapmayı tercih ediyor. Her ne kadar mobil ticaret ve mobil cihazların mağaza içi kullanımı artmış olsa da kadınlar alışveriş yaparken mobil cihazlarına danışmadan önce arkadaş veya ailelerinin fikrini almayı tercih ediyor. Swirl’in yaptığı araştırmaya katılanların sadece %1’i akıllı telefonlarından alışveriş yapmayı mağazada alışveriş yapmaya tercih ediyor.

Swirl CEO’su Hilmi Özgüç, kadınların kıyafet ve moda alışverişlerini çoğunlukla fiziki mağazalardan yapmayı tercih ettiklerini ve bu durumun çok kolay değişmeyeceğinin üzerinde dururken, online perakendecilerin mobil teknolojilerin kullanımını artırmak amacıyla tüketicilere özel olarak kampanyalar sunarak, kadın tüketicileri mobil ticarete yöneltmek için ellerinde bir fırsat olduğunun da üzerinde duruyor.

Araştırmaya katılan kadın tüketicilerin %22’si eğer aradıkları ürünü mağazada bulamazlarsa mobil cihazları üzerinden perakendecilerin mobil site ya da uygulamalarını kullanmayı tercih ettiklerini söylerken, %84’lük bir bölüm mağazadaki kalabalıktan, %70’lik bir kesim ise alışveriş merkezlerinde park sorunundan şikayet ediyor. Arkadaş tavsiyesine mobil uygulamalardan daha çok güvenen kadınların oranı ise %37.

Geleneksel alışveriş yöntemlerinin halen daha popüler olmasındaki etkenlerden bazıları da henüz mobil ticaretin yeterince yaygınlaşmamış olması ve kullanıcıların bu cihazlar üzerinden alışveriş yapmaya güvenmiyor olmaları geliyor. Mobil cihazlarının ekranlarını küçük olması da kullanıcıların alışveriş sırasında küçük ekranlardan bir şeyleri okumayı zorlaştırıyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. onlarda yavaş yavaş bırakacaklar fiziği inanıyorum.

  2. Murat Selgin der ki:

    Bu habere göre kadınların %47’si sanal mağazalardan alışveriş yapmayı tercih ediyor öyle mi? Hiç sanmıyorum. E-ticareti teşvik etmek amacıyla oranlar saptırılmış olabilir mi? Yapılan araştırmalar nerede yapılmış acaba, kim yapmış bu araştırmayı? Bu oran gerçekte %10 bile değildir diye tahmin ediyorum.

    • Sinan Oypan der ki:

      Merhaba Murat Bey, yazımızın ikinci paragrafında araştırmanın Swirl adlı şirket tarafından yapıldığını belirtmiş bulunmaktayım. Hatta araştırmanın kaynağına da buradan ulaşabilirsiniz dilerseniz. Swirl adlı şirket hakkında detaylı bilgi almak isterseniz de http://www.swirl.com/about.html linkinden faydalanabilirsiniz.

Fikrini söyle

*