21 Kasım 2018

Kalkınma Bakanlığı, İnternet Girişimciliği ve E-ticaret Raporu Yayınladı

Kalkınma Bakanlığı“Bilgi Toplumu Stratejisinin Yenilenmesi Projesi” Kalkınma Bakanlığı Bilgi Toplumu Dairesi ve McKinsey tarafından Şubat ayında yayınlanan “İnternet Girişimciliği ve E-ticaret Ekseni Mevcut Durum Raporu” Türk internet girişimciliği ekosistemine ışık tutuyor.

Yurt dışında, gerek sektördeki girişimcilerin yolunu aydınlatmak için, gerekse ülkede yatırım arayan iş adamlarına rehber olacak bu tarz raporlar sıklıkla yayınlanıyor. Bu sefer de devlet desteği ile A’dan Z’ye dijital dünyaya ayna tutularak hazırlanan raporda, internet girişimciliğinin genel tanımından faydalarına, Türkiye’deki mevcut durumdan E-ticarette kullanılan iş modellerine kadar birçok konu başlığı paylaşılıyor.

İnterneti kullanan KOBİ’ler 2 kat daha hızlı büyüyor

Sektörde faaliyet gösteren firmalar ve bu alanda yatırım yapmayı planlayan işletmeler için başucu eseri olabilecek raporda yok yok. 12 ülkedeki 4800 KOBİ arasında yapılan bir araştırmaya vurgu yapılan raporda, interneti kullanan KOBİ’lerin 2 kat hızlı büyüdüğü ve ihracatın gelirleri arasındaki payının 2 kat daha yüksek olduğunu belirtiliyor. Bu tarz reel verilerle internet girişimciliğinin faydalarının anlatıldığı  Kalkınma Bakanlığı raporunda ayrıca, Türkiye’deki internet girişimciliğinin e-ticaretin işletmeden son kullanıcıya olan (B2C) kısmında yoğunlaştığı ifade ediliyor: “Türkiye’nin en çok trafik alan 50 sitesi içindeki 5 e-ticaret sitesinin 3 tanesi Türk internet girişimlerinden ve 2’si de bankalardan oluşmaktadır. E-ticaretin diğer kategorileri olan son kullanıcılar arası (P2P) ve işletmeden işletmeye (B2B) pazarları az gelişmiş internet girişimlerini barındırmamaktadır.”

“İnternet girişimciliğinin diger girişimciliklerden üç önemli farkı vardır: düşük başlangıç sermaye gereksinimi, düşük işletme giderleri ve geniş pazarlara erişim olanağı sağlaması. Bu faktörler sonucunda internet girişimcileri diğer alanlardaki girişimcilere kıyasla çok daha hızlı ve daha az sermaye ile büyüme fırsatı elde ederler.”

Türk E-ticaret Pazarı

Türkiye’de B2C e-ticaretin toplam ticaret içindeki payı yüzde 1.7

35 milyonu aşan internet kullanıcısına sahip Türkiye’nin sahip olduğu potansiyeli yeterince kullanamadığına vurgu yapan raporda;  işletmeden tüketiciye e-ticaretin toplam ticaret içindeki yüzde 1.7’lik payı ile Türkiye’nin, Güney Kore (%11,9), İngiltere (8,8), ABD (%5,8) gibi gelişmiş ülkelerin çok altında kaldığı, aynı zamanda Polonya (%4,1) ve Brezilya (%3,0) gibi gelişmekte olan ülkelerin de gerisinde olduğu raporda açıklanan diğer konulardan. İnternet yatırımcılığı alanına da detaylarıyla değinildiği raporda; Türkiye’de melek yatırımcılığın başlangıç aşamasında olduğu 2011 itibariyle ise Türkiye’de 3’ü üniversitelere bağlı olan 8 melek ağı ve 2011 yılında kurulmuş olan “Melek Yatırımcılar Derneği” adı altında bir melek birliğinin faaliyet gösterdiği de belirtiliyor. Raporda ayrıca: “Türkiye’de internete yatırım yapan girişim sermayesi pazarında açıklanan yatırım miktarı 2011 yılında 142 milyon dolara ulaşmıştır. Bu yatırımların çoğu yabancı girişim sermayesi şirketleri tarafından sağlanmış, özel alışveriş ve günlük fırsatlar en fazla yatırım çeken alanlar olmuşlardır.” deniliyor.

Türkiye’de girişimcilik kültürü, benzer ülkelere kıyasla daha güçlüdür. Türkiye’deki küçük ve orta ölçekli işletmelerin yoğunlukta olması da bu kültürün göstergesidir. Örneğin, 2009 yılında Türkiye’deki işletmelerin toplam cirosuna ve istihdamına bakıldığında küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin (250 çalışana kadar) toplam cironun %63’ünü yaptıkları ve toplam istihdamın %88’ini sağladıkları görülebilmektedir.”

Büyük kargo şirketleri yıllık ortalama yüzde 20-25 büyüyor

Küresel e-ticaret hacminin son yıllarda hızlı bir artış göstererek ve 2012 yılında 1,5 trilyon dolara ulaştığına vurgu yapılan raporda, e-ticaretin yoğun artıs gösterdiği Avrupa Birliği ülkelerinde şirketlerin alım-satım işlemlerindeki e-ticaret hacminin şirketlerin toplam ciroları içinde ortalama yüzde 15 civarına eriştiği de ifade ediliyor. E-ticaretin gelişmesiyle beraber kargo sektörünün de son yıllarda gelişim gösterdiği, özellikle gönderi sayılarında yıllık ortalama yüzde 40’lık bir artışın meydana geldiği de açıklanan diğer bilgilerden: “Büyük kargo şirketlerinde yıllık ortalama yüzde 20-25 büyüme oranlarına ulaşılmıştır. Şirketler büyük e-ticaret siteleriyle anlaşmalı çalışarak sektördeki paylarını artırma yoluna gitmişlerdir. E-ticaretten doğan gönderiler şirketlerin toplam cirolarında önemli paya sahip olmuştur.

“BKM verilerine göre Türkiye’de işletmeden tüketiciye e-ticarette toplam pazarın büyük bölümünü elektronik eşya ve bilgisayar, havayolları ve seyahat (acenteler ve diğer ulaşım) kategorilerindeki işlemler oluşturmaktadır. Bunları giyim ve aksesuar, araba/araç kiralama, konaklama sağlık ürünleri/kozmetik, yemek/gıda ve mobilya/dekorasyon takip etmektedir.”

E-ticaret İstihdam RakamlarıSosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*