18 Kasım 2018

Kameralar Selfie Çekmek Haricinde de İşe Yarayabilir

Y kuşağı ile yeni yapılan bir araştırma, bu kuşağın cep telefonu kamera saplantısının işletmelerin, özellikle bankaların süreçlerini gözden geçirerek, yalnızca bir fotoğraf çekerek halledilebilecek işlemler geliştirmelerine olanak tanıyabilir.

Bu ne demek? Finans endüstrisi için mobil görüntüleme inovatörlerinden olan Mitek, Zogby Analytics ile ortak yaptığı bir araştırmanın sonuçlarını yayınladı. Rapor, y kuşağının mobil cihazlarındaki kamera ile günlük hayatında nasıl iç içe olduğunu ortaya koyuyor.

Bunu yalnızca imaj kaygısı ile yapmıyorlar, Mitek Başkanı ve CEO’su James B. DeBello’ya göre gençler, alışveriş, bankacılık, ders seçme ve sağlık gibi alanlarda da işlerini kameraları ile halletmek istiyorlar. Bu kadar geniş bir nüfusun ve harcama gücünün görmezden gelinemeyeceğini belirtiyor.

Araştırmaya göre, mobil kameranın en çok kullanılabileceği sektörlerden birisi bankacılık. Araştırmaya katılan gençlerin %54’ü, yalnızca fotoğrafını çekip banka uygulaması üzerinden göndererek çeklerini tahsil etmek istediklerini belirtiyorlar (Yabancı ülkelerde banka çeki kullanımı, bizim ülkemize nazaran çok daha yaygın). %34’ü ise bunu zaten yapmışlar (PayPal’ın ABD’de böyle bir hizmeti var).

Gençlerin %45’i benzer olarak bir faturanın fotoğrafını çekip göndererek ödeyebilmek istiyorlar. %21’i ise bunu zaten hali hazırda yapıyor. Fatura ödemesi özellikle büyük bir pazar olabilir çünkü bu yaş grubundaki kişilerin %48’i ayda 1-3 fatura öderken, %19’u 4-5 fatura ödüyor.

Araştırmadan çıkan diğer sonuçlar ise şöyle:

%30’u ders seçme veya sigorta kaydı yaptırma gibi işlemlerin mobil kameralar ile yapılabileceğini düşünüyor.

%41’i perakendede mobil görüntülemenin kullanılmasını istiyor (Ülkemizde N11 buna yeni yeni başladı)

%35’i sigorta poliçelerinde mobil görüntüleme kullanmak istiyor

%34 kredi kartı endüstrisinin mobil görüntülemeyi benimsemesini istiyor (Kredi kartının fotoğrafını çekip bilgilerinizi otomatik dolduran bazı uygulamalar var, ama yaygın değil)

%60’ı ise, önümzdeki 5 yıl içerisinde her şeyin mobil cihazlar ile yapılacağını öngörüyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*