17 Aralık 2018

Kapanan Türk E-ticaret Şirketleri

Kapanan Eticaret Siteleriİş dünyasının güzel tarafları olduğu gibi bir de pek konuşulması ve gündeme gelmesi istenmeyen, karanlık yüzü diyebileceğimiz bir tarafı daha var. Ekonomik krizler, bütçe sıkıntıları, işlerin iyi planlamaması ve diğer birçok sebepten dolayı da şirketler işlerini sonlandırabiliyor ya da iflas edebiliyorlar.

Geçtiğimiz günlerde dünya genelinde başarısızlıkla sonuçlanan girişimlere göz atmıştık. Özellikle 2000’de patlayan Dotcom Balonu sonrası ekonomik krizlerle boğuşan birçok e-ticaret sitesi kapılarına kilit vurmak zorunda kalmıştı. Peki Türkiye’deki e-ticaret sektöründe durum nasıl diye soranlar olmuştu bu yazımızın üzerine. Biz de son dönemlerde oldukça hareketli günler geçiren Türk e-ticaret sektöründe çeşitli sebeplerden dolayı işlerini sonlandırmış olan e-ticaret sitelerini ele aldık.

Bu siteleri yazmaya başlamadan önce belirtmek istediğimiz bir konu var. Yazıyı yazmadan önce 60’tan fazla kapanan siteyle karşılaştık; ama burada mümkün olduğunca hikayesini bildiğimiz ve hakkında bilgi sahibi olduğumuz siteleri yazmaya yer vereceğiz. Eğer sizin de eklemek istedikleriniz varsa yorum kısmına not olarak ekleyebilirsiniz.

DesignLocks.com

Kasım 2012’de açılan DesignLocks, farklı ve tasarım odaklı ürünleri kullanıcılarla buluşturan bir girişim olarak hizmet veriyordu. Rocket Internet’in eski çalışanlarının kurduğu bir girişim olmasıyla da öne çıkan DesignLocks 25 Ocak 2013 tarihinde, artan maliyetler ve beklenilen satış rakamlarına ulaşılamaması gibi sebeplerle kapanmıştı.

Pabbuc.com

İzmirli bir girişim olarak öne çıkan Pabbuc.com, aynı zamanda Türkiye’nin ilk dikey online ayakkabı mağazası olarak biliniyordu. Aldığı yatırımlarla da adından söz ettiren Pabbuc.com’un 30 Kasım 2012 tarihinde aldığı satışlarını durdurma kararı sektörde büyük şok yaratmıştı. Üst üste 2 yıl yüzde 500’lük bir büyüme yaşayan Pabbuc.com’un kurucusu Serdar Yaman, kapatılma sürecindeki en büyük etkenin ortaklarıyla yaşadığı uyuşmazlıklar olduğunu söylemişti.

Evimister.com

Rocket Internet’in Türkiye pazarından çekilmesinden sonra Evimister de kapanan şirketler arasına girmiş oldu. Rocket’ın çekilmesinden sonra Evimister ödemelerini yapamamaya başlamıştı ve bununla ilgili de oldukça konuşulmuştu. İnternetteki forumlarda kullanıcıların yaptığı yorumlarda tüketiciler Evimister’in para iadesi de yapmadığını dile getirmişlerdi.

Kapanan Eticaret Siteleri

Gurunzi.com

2012’nin başlarında Gurunzi.com, ünlülerin beğendikleri ve tavsiye ettikleri ürünleri siteye üye olmuş takipçilerine önerebildikleri bir girişim olarak öne çıkmıştı. Türkiye’de bu iş modelini uygulayan ilk şirket olarak öne çıkan Gurunzi açılışından 1 yıl sonra 13 Şubat 2013’de süresiz olarak satışlarını durduklarını üyelerine duyurmuştu.

Saklışehir.com

Muhafazakar kesime hitap eden ve Ömer Ekinci‘nin bir girişimi olan Saklısehir.com, seçilen hedef kitlesinin değişiklik gösterebileceği ve maddi sorunlar gibi çeşitli sebepler yüzünden kapanmıştı. Ömer Ekinci, neden başarısız olduğunu ise kendi bloğunda uzun uzun açıklayarak, deneyimlerini paylaşmıştı.

KuponGezgini.com

2011 yılının ortalarına doğru altyapı çalışmalarına başladıktan sonra, tüm fırsatları tek bir çatı altına toplama fikriyle yola çıkan KuponGezgini.com’a bir yıl içinde şirketin kurucuları yaklaşık 50.000 TL’lik bir yatırım yapmıştı. 2012 sonundan itibaren fırsat sitelerine olan ilginin biteceğini düşünmelerinden dolayı da şirketin kurucuları 2012’nin sonunda KuponGezgini’nin faaliyetlerine son verdiklerini belirtmişti. KuponGezgini.com’un hikayesini detaylı okumak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

İlgili haber: Yeni Başlayanlar İçin E-ticaret Sitesi Kurmak

Estore.com.tr

2001 yılında kurulan Estore.com.tr, Türkiye’nin bilinen alışveriş platformlarından biri olarak öne çıkmasına rağmen, kapanma sürecindeki olaylar sebebiyle de konuşulmuştu. Çıkan haberlere göre Estore.com.tr yaklaşık 4,5 milyon TL’lik borcu yüzünden 2009 yılında kapatılmıştı.

Teketek.com

Teketek.com’un kapanmasının sebepleri arasında da hedeflenen satış rakamlarına ulaşamaması ve güncel içerik sunamaması gibi sebepler yatıyordu.

Weblebi.com

Ekonomik şartların kötülüğünden etkilenen bir diğer e-ticaret şirketi de weblebi.com olmuştu. 2003 yılında hizmet vermeye başlayan Weblebi.com Ağustos 2008’de satışlarına son vermek zorunda kalmıştı. Hizmet verdiği 5 yıl boyunca 30.000 ürünü alıcılara ulaştıran şirket, son dönemlerinde tedarikçilerle yaşadığı sorunlar sebebiyle ürünleri alıcılara ulaştıramama gibi sorunlar yaşıyordu.

Tio.com.tr

Fiyat karşılaştırma ve alışveriş rehberi olarak hizmet vermekte olan Tio.com.tr, üyelerine gönderdiği bir e-posta ile 27 Ekim 2008 tarihinden itibaren faaliyetlerini durdurduklarını belirtmişti.

Kapanan Eticaret Siteleri

Modajenik.com

Modajenik.com, açılışından birkaç hafta sonra kapanarak sektördeki birçok kişiyi şok etmişti. Şok etkisini yaratan algı ise açıldıktan sonra birkaç hafta içinde kapanmasıydı. Şubat 2011’de açılması beklenen ve sonrasında Nisan’da yayına başlayan Modajenik.com, Mayıs ayında kullanıcılarına, yeniden yapılandırma sürecine girdiklerini belirten bir mesaj yollamıştı.

Yeterkiiste.com

Türkiye İş Bankası’nın desteğiyle kurulan Yeterkiiste.com, personel ve yazılım problemlerinin yanı sıra strateji gibi konularda da bazı sorunlar yaşamaktaydı ve 23 Ocak 2009 tarihinde kapatıldı.

İlgili haber: Başarısızlıkla Sonuçlanan E-ticaret Girişimleri

Bamarang.com

Tasarım ürünleriyle öne çıkan ve 2012’de adından sıkça duyduğumuz Fab.com‘un klonu olan Rocket Internet destekli Bamarang, Samwer Kardeşlerin Türkiye’den ayrılma kararından sonra, yine Rocket’ın bir şirketi olan Westwing ile birleşerek yayın hayatına son vermişti.

Altivi.com

İnternet üzerinden açık artırma ile eşya satışı yapan Altivi.com’un adının bir skandala karışması sonucu kapandı. Bu skandala göre şirketin ihaleye çıkan ürünleri kendi adamlarına kazandırdığı iddia ediliyordu.

İndragandi.com

Günde tek bir ürün iş modeliyle hizmet veren İndragandi.com 2007 yılından beri hizmet vermekteydi. Ticari hayatını 09 Eylül 2008 tarihinde sonlandırdığını kullanıcılarına duyurmuştu. (Okuyucularımızdan gelen düzeltmeyle, indragandi.com’un kapandıktan sonra tekrar açıldığını not düşmek isteriz.)

Zidaya.com

Rocket Internet’in Türkiye’den çıkmasından sonra kapanan bir diğer e-ticaret şirketi de Zidaya.com oldu. Şirket, bir süre ürün gönderimi yapamadıktan sonra, forumlardaki şikayetlere cevap vererek 14 Eylül 2012’de kepenklerini indirdi.

Sporena.com

Spor ürünleri dikeyinde hizmet vermek amacıyla Rocket Internet’in bir girişimi olarak 2011’de hizmet vermeye başlayan Sporena.com da, Samwer Kardeşlerin Türkiye pazarından çekilme kararından sonra kapısına kilit vuran şirketler kervanına katılmak zorunda kaldı.

Koysepete.com

Koysepete.com da ekonomik krize dayanamayan e-ticaret sitelerinden biri oldu. Son zamanlarında müşterilerinden çok fazla şikayet alan şirket, 2009 yılında çalışanlarının işine son vererek iflas etti.

Hemalhemsat.com

Ticari ve ekonomik sebeplerle kapanan bir diğer girişim ise hemalhemsat.com olmuştu. 2 Ağustos 2010 tarihinde, yeni bir yapılanma oluşturmak amacıyla faaliyetlerini sonlandırdıklarını belirten şirketin ana sayfasındaki duyuru halen daha sayfada duruyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. Soner der ki:

  İndiregandi.com değil indragandi.com, kapalı görünmüyor ama…

 2. erhan der ki:

  hemalhemsat.com da eklenebilir özellikle DOĞAN ONLINE balonlarından bir tanesi olarak dikkat çekiyor.

 3. Bende bu siteler arasında Rocket Internet projeleri dışında pabbuc.com resmen soğuk duş etkisi yapmıştı. Bu kadar hızlı büyüyen ve çok çok başarılı bir girişim olarak gördüğüm koca şirket ortaklar arası anlaşmazlık yüzünden kapansın.
  Çok yazık.

 4. Benim gözlemlediğim ve listeye alınabilecek bir site daha var: narmoni.com

  İflasın altında yatan gerçek nedenleri bilmiyorum ancak ShiftDelete.Net’te son moda botların reklamını yapmaları, Hürriyet Finans’ta arkaplan reklamı olarak t-shirt kullanmaları hedef odaklaması sıkıntısı yüzünden satış rakamlarının reklam ve operasyonel maliyetleri karşılamadığını düşünüyorum.

 5. Dogukan der ki:

  Koysepete.com’u unutmamak lazim bence. Vimjo.com ayni..

 6. Koray der ki:

  Yakın zamanda fiyatbilir.com

 7. DesignLocks’a verilen link adı designlcoks olarak yazılmış. Onun dışında üzücü olsa da iyi bir derleme.

 8. aralarında çok büyük siteler var. eticaretin kolay oldugunu düşünen arkadaşlar dikkatli okumalı bence
  teşekkürler

 9. bir yandan bu kadar yeni site açılırken, bir yandan da kapanmaların yaşanmasını normal karşılamak gerek. Bizim sokağımızdaki 10 mağazadan 5’i 2 yılda 1 değişiyor..

 10. Kaan der ki:

  Sepeteindir.com da kapandi.

 11. http://www.eticaretlobi.com yeni faliyete girecek ,Elektronik ,Takı,Bahçe ve kamp malz.VB.

 12. Sn.Vipdukkan.com:SİPARİŞ NO : 3660301
  Dolce & Gabbana Pour Homme Edt 125 Mltester 1.adet.89.99.tl
  Aldıgım ürün elime ulaşmadı aldıgımız duyumlara gore ifla etmış peki bnim gibi
  magdur olan ve 89.99.tl parası şirket heabına kıredi kartımdaan anındaa otomotik
  aktarılmıstır.şimdi bir tüktici olarak ben ne yapmam gerekir.saygılarımla

 13. yeni eticaret platformumuz

 14. Ticaret yapan kazancını ve marka bilinirliğini artırmak isteyen şirketler ve tacirler için çok büyük bir nimet ancak hayatın her alanında olduğu gibi bu alandada en başta dürüstlük ve ciddiyet gerekiyor. Aksi halde köşebaşına açılan ve ömrü bir seneyi geçmeyen bazı sahte firmalar gibi internettede bi çok kapanmanın olması kaçınılmaz olacaktır. İnternet nimetini gereği gibi değerlendiremeyip işini çok iyi derecede yapmayan, müşterisini bir av gibi gören her firmanın kaçınılmaz sonudur kapanmak yada batmak. Dahası bir kader gerçeği var. Dünya koskoca bir sınav salonu tüm hayatınızla bu sınav salonunda sınavdasınız. Dürüst olan, insanları aldatmayan, adaletten ayrılmayan, dükkanına gelen müşteriyi oltaya düşmüş bir balık gibi görmeyen kazanır.

 15. bilgiler için teşekkürler

 16. yakında kapanacak bir çok site var 🙂

 17. http://thomastawfan.blogspot.com der ki:

  Daha niceleri kapanacak bencede bu işte büyükler var sanalpazar, hepsiburada gibi

 18. göksel der ki:

  gano excel kahveleriyle hem sağlık hemde para kazanmaya ne dersiniz

  05307882044bilgi için arayın lütfen

 19. Adem Akkayalar der ki:

  Bilinçsiz kurulan birçok site kapanacak. Çünkü insanlar tam fizibilite yapmadan site açıp müşteri bekliyorlar. Küçük adımlarla bilinçli işler yapılmalı.

Geribildirimler

 1. […] Bunları anlatmaya çabalamadan önce, karamsar bir giriş yapmamızın sebebini, yeniden ”Kapanan Türk E-ticaret Şirketleri” şeklinde bir yazı yazmak istememek olduğunu […]

Fikrini söyle

*