19 Kasım 2018

Kapıda Ödeme Nedir, Avantajları Nelerdir?

Ödeme sistemlerinin online olması ve buna yönelik çalışmaların teknolojik inovasyonlarla destekleniyor olması, tüketicilerin güvenlik endişelerini tamamen rafa kaldırmış değil. Türkiye e-ticaret pazarına yakın çerçeveden baktığımızda internetten alışveriş yapmayanların sebepleri arasında güvenlik problemlerini görüyoruz. Kredi kartı bilgilerini paylaşmak istemeyen, bankadan havale yöntemini de meşakkatli bulan online tüketiciler, kapıda ödeme seçeneğine yöneliyor.

Kapıda ödeme nedir?

Kapıda ödeme, tüketicinin bir kargo şirketi aracılığıyla ürün kendisine ulaştığında ödeme yapması anlamına gelir. Ödemeler çoğu zaman nakit yapılmakla beraber kredi kartıyla ödeme alan kargo şirketleri de vardır. Gelişen teknolojiyle birlikte dijital bir imzanın ardından ürün teslim edilir.

Kapıda ödemenin avantajları nelerdir?

Kapıda ödeme uygulamasının avantajlarına değinecek olursak, ilk sırayı tüketicinin alışverişten vazgeçme inisiyatifine verebiliriz. Kapıda ödeme sistemine izin veren birçok online mağaza bu seçeneğe de olanak tanımaktadır. Tüketiciye bu kadar geniş bir alan bırakmayan e-ticaret sitelerinin normal iade koşullarını geçerli kılmasının yanı sıra, ayıplı ürün için de uygulanan prosedür diğer ödeme sistemlerine nazaran çok daha kolay. Ürün iade hakları kapsamında ayıplı ürünü iade etme (cayma) hakkı bulunan tüketiciler, kargo çalışanın ürünün fotoğrafını çekmesinin ardından, ücret ödemek zorunda kalmıyorlar.

Yazıya başlarken değindiğimiz gibi, güvenlik kaygılarının giderilmesi de kapıda ödeme seçeneğinin başlıca avantajlarından biri. Online tüketici trendleri değerlendirildiğinde, özellikle Türkiye benzeri gelişmekte olan ülkelerde (e-ticaret sektörü dahil) kredi kartı bilgilerini paylaşmak tüketicilerin favori davranışlarında yer almıyor. Kapıda ödeme, yeni nesil alışveriş ile geleneksel ödeme şeklinin birleşimi şeklinde de özetlenebilir.

İnternetten alışveriş güvenli mi?” sorusuna tek bir ağızdan “evet” cevabını vermenin e-ticaret ekosisteminde yer alan tüm parametreler için önemi büyüktür. Bu yüzden kapıda ödeme sisteminin tüketici için ifade ettiği anlamı yine onun bakış açısıyla açıklamaya çalışalım.

Ürünler hangi kargo firmasıyla teslim edilir?

Kapıda Ödeme Nedir
Kapıda ödeme sisteminde en fazla sorumluluk alan taraf kargo şirketleridir. Çünkü ürünü teslim ve iade etme görevleriyle birlikte, satıcı adına ödemeyi alma gibi yükümlülüğü de vardır. E-ticaret siteleri genel olarak birden fazla kargo şirketiyle anlaşabilir, tüketici de ödemeyi gerçekleştireceği kargo şirketini belirler.

Ücretlendirme nasıldır?

Fiyatlandırma konusunda e-ticaret siteleri küçük değişiklikler gösterse de, mantık olarak aynı şekilde ilerledikleri söylenebilir. Şöyle ki, bazı siteler kapıda ödeme imkanından faydalanmak için belirli bir rakam aralığı belirlerken bazıları da baremin altında kalan ürünlerin ebatıyla doğru orantılı ücretlendirme alır.

Ürünlerin teslim edilmesi süresi ne kadardır?

Tüm ödeme sistemlerinde genel olarak ürün teslimi aynı zaman aralığında belirlenmiştir. Kapıda ödeme sisteminin bu noktada gösterdiği bir farklılık söz konusu değildir.

Ürün teslim edilirken verilen adreste olunmadığı durumlarda ne yapılır?

Kargo, siparişi getirdiği zamanda tüketiciyi verilen adreste bulamazsa en yakın şubesine bırakır. Tüketici ödemeyi bu kez şubeye gerçekleştirir. Tabi ürünün şubede ikamet edeceği gün de önemlidir. Genel olarak kargo şirketleri 3 gün boyunca ürüne ev sahipliği yapar, hala teslim edilememişse şirkete iade eder. Bu noktadan sonra tüketici açısından süreç başa döner.

İkamet edilen şehirde sitenin anlaştığı kargo şirketi yoksa ne yapılır?

Lojistik ağlarının genişlemesinden dolayı eskiye göre yaşanma sıklığı azalsa da, görülebilen bir durumdur. Ancak alışverişin gerçekleşmeyeceği anlamını taşımaz. Kargo şirketinin ikamet edilen şehirde şubesi olmadığı durumlarda mobil bölgelerden belirli günlerde sipariş teslimi yapılır.

Yurtdışı teslimatları nasıl olur?

Yurtdışı teslimatları konusunda online mağaza ve kargo şirketi dışında ülkelerin gümrük kanunları da önemlidir. Örnek olarak Amazon‘un Türkiye’ye hizmet veremediğini söyleyebiliriz. Diyelim ki kanun alışverişin gerçekleşmesine engel teşkil etmiyor o zaman da dikkat edilmesi gereken unsurlar vardır. Kargo ücretinin haliyle normalden yüksek oluşu ve ürün iade hakları konusundaki kısıtlama bu unsurların başında gelir.

Güncellenme tarihi: 13.11.2014Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. A.Atakan Ertuğ der ki:

  Merhaba Ufuk Bey

  Keşke her şey sizinde belirttiğiniz gibi sisteme uygun şekilde istese. Yurtdışında veya bir tartışmada kesinlikle kabul etmem ama malesef milletçe ciddi kültürel sıkıntılarımız var. Kapıda ödeme çok güzel bir artı. Hem alıcı hem de satıcılar için ama şu bir gerçek rakip firmalar için inanılmaz derecede suistimal edilebilecek bir açık.
  Hepsiburada’ya, Hızlıal’a, Evim.net’e, grupfoniye, limangoya vb neredeyse aklınıza gelecek tüm sitelere mal veren bir firmayım. Aslında çoğu daha piyasada yokken internetten satış yapan sitelerimde vardı. Bu nedenle sektördeki müşterilerin ilk hallerini ve son hallerini çok iyi biliyor ve sürekli güncelliyorum 🙂 Uzak mesafeli satış sözleşmesinin verdiği yetkiye dayanarak güç bende diyen müşteriler ürettiğimiz ürünleri istedikleri gibi iade edebiliyor. Kargo yoldayken görmeden vazgeçebiliyor, tutanak tutturmadan kırık olduğunu söyleyip iade isteyebiliyor, kırık parça talep edebiliyor, mutfak strech naylonu ile mobilyalarını paketleyip bize gönderebiliyor. Üzerine can sıkıntısı yaşadıkça sikayet var sitesine yazı yazabiliyor veya sesli sozluk gibi sitelerde yazar ise kafalarına göre yazılar yazıyorlar. Şimdi müşterilerin bile bu kadar suistimal edebileceği konu varken sektöre yeni girmiş bir firmanın eski firmalara yapabileceğini veya yeni giren firmaya yapılabilecekleri tahmin eder misiniz?

  Önümüzde çok güçlü örnekler var. Evimister’in sektöre girmeden yaptıklarını herkes biliyor, Evmanya’yı satın alacağım derken tüm tedarikçilerin bilgilerini alıp vaz geçtiği yüksek sesle konuşuluyor. Bu kadar indiregandi olan sektörde neler yapılır neler. İşte bu nedenle kapıda ödeme satışı arttırdığı kadarda firmayı batırmaya götürecek kadar tehlikeli bir özellik.
  Daha yazacak hatta makale olacak o kadar çok şey var ki malesef can sıkıntısı ile sikayet var’a yazı yazanlar gibi olmak istemediğim için ancak bu kadar kısa kesebildim.

  Gidip sahte bir kapıda ödeme vereyim. Rize’de ki yanlış adrese göndereyim. Yoldada yazlıktayım buraya getirin diyip trabzon aktarmadaki malı mersin’e kaydırayım. geri döndüğünde hem kırılmış olsun hemde kargo parası firmaya kapak olsun 🙂

  işte sistem bu kadar basit.

  Saygılarımla

  • Ufuk Utaş der ki:

   Selamlar,

   Öncelikle içten yorumunuz için teşekkür ederim. Söyledikleriniz gibi ve buna benzer örnekler bizim de kulağımıza geliyor elbet, her sektörde olduğu gibi e-ticarette de üzerinde biraz daha durulması gereken noktalar var. Yine de bu durumu bütün sektöre mal etmemek gerektiği kanaatindeyim. Kapıda ödeme, hem site hem de tüketici açısından avantajları olan bir uygulama. Ben nasıl olması gerektiği konusunda fikir vermeye çalıştım. Umarım en azından bundan sonra hep sisteme uygun ilerler.

   • A.Atakan Ertuğ der ki:

    Tabiki ben daha çok bizim sektördeki tehlikeyi anlatmak istedim. Umarım sizinde dediğiniz gibi sisteme uygun hareket edilir yoksa gerçek hayatta olduğu gibi internettede güven ortamı çok uzak olacak.

 2. sercan der ki:

  kapıda ödemeyi tek geçerim!!!

 3. Latif der ki:

  Orta çapta bir e-ticaret sitesi sahibi olarak şunları söylemek isterim;

  1.Kapıda ödemede kesinlikle ürün iade oranları %20-30 arası daha fazladır
  2.Kapıda ödemeyle sipariş veren müşteriler kesinlikle kredi kartı veya havaleyle sipariş veren müşterilere göre satın aldıkları ürünlerin takibatını pek yapmazlar
  3.Kapıda ödeme seçeneği firmasının operasyon maliyetlerini arttırır
  4.Sahte siparişle sık sık karşılaşırsınız

  Bu sebeplerden ötürü mümkün olduğu kadar güvenilir firma olduğunu müşteriler nezdinde kanıtlayarak.Alışverişlerin kredi kartı ya da havaleyle yapılmasını sağlamaktır.

 4. Bence bir tane de “E-ticaret Firmaları Neden Kapıda Ödeme Seçeneğini İstemiyor” başlıklı bir konu açmanın zamanı gelmiş 🙂

 5. Bankalardan sanal pos alamayan yeni e-ticaret firmaları haklı olarak kapıda ödeme seçeneğine yöneliyor ama her kargo ayrı bir risk sonuçta ürün geldiğinde almaktan vazgeçen müşteri tipi çok oluyor.

 6. Kapıda ödemeli siparişiniz birde mobil bölgeye gidiyorsa geri iade risk oranı çok yüksek. Örneğin pazartesi gelen bir sipariş ilgili kargonun mobil bölgesinde ancak cuma günü dağıtıma çıkacaksa iade oranı %60’tır çünkü müşteriniz kızıp almaktan vazgeçecektir.

 7. onur der ki:

  DİYELİM ÜRÜN KAPIYA GELDİ BEN İÇİNİ AÇIP BAKMAK İSTİYORUM AYIPLI MI DEĞİLMİ DİYE AYIPLIYSA ÜRÜNÜ ALMAMA KARGODAN GERİ ÇEVİRME HAKKI DOĞARMI BU KONUDA YASAL DÜZENLEMELER NASILDIR? TEŞEKKÜR EDERİM

 8. Kapıda ödeme ile alışveriş her ne kadar müşteriler için güvenli alışveriş imkanı sunsa da, genel olarak site sahiplerini zora sokan bir durum.

  Kapıda ödeme sistemi ile çalışan web sayfamızın en büyük sorunlarından birisi sipariş edilen ürünün müşteri tarafından takip edilmemesi. Müşteri http://www.kapidaodeme.co üzerinden siparişini veriyor ama, akıllarında hep bir güvenlik sorunu olmasından dolayı gerekli bilgileride sıklıkla yanlış dolduruyor ( telefon numarası gibi) ve siteden siparişi verdikten sonra umursamıyor.

  Müşterinin güvenliğini sağlıyorsunuz ama, müşterininde size güven vermesi çok önemli bir ihtiyaç.

 9. akif der ki:

  Kapıdan satista firma ve tüketicinin mağdur olmaması için en iyi yol kargo tüketiciye teslim edilirken KONTROLLÜ KARGO TESLİMİ suretiyle ürünün tüketiciye teslim edilmesidir. Sahtekâr kişiler internette site kurup 2000 liralık telefonu 200 e veriyoruz deyip kutunun içine parfüm koyup kargo ile gönderiyor, kargo vatandastan 200tl yi almadan kargonun içine baktırmıyor. Vatandaş kargocuya parayı veriyor.gözü önünde ürünü açıyor.istemediği ürünü görüp kargocuya ürünü al paramı ver diyor.kargocu vatandaş kandırıldığını halde almam diyor. Kargo ile sahtekarlar elele vatandaşı soyuyor. Olan dürüst satıcı ve vatandasa oluyor. Bu işin çözümü KONTROLLÜ KARGO TESLİMİ yöntemidir. Vatandaş gelen urune bakar parasını öder

  • Muhammed Kocaman der ki:

   Size katılıyorum Akif Bey. Hatırladıkça halen içim acıyor. X-kargo firması, dolandırıcılarla işbirliği halinde. Kargo firmasının genel merkezini dahi aradım, ilgilenmediler bile. O kargo firması ile hiçbirşey göndermemeye yemin ettim. Alacağım ürünlerde de satıcının hangi kargo firması ile çalıştığına dikkat ederek sipariş veriyor yada görmeden almıyorum.Tüketiciler artık güven sorunu yaşamaya başladı ve dürüst satıcılar da malesef bu durumdan olumsuz şekilde etkileniyor.

 10. Aylin Gökçeoglu der ki:

  Onur beyin sordugu soruya tam bir cevap alabilir miyiz cunku bende aras kargo ile ayni sikintiyi yasiyorum ve cok magdurum. Tsk .

 11. Merhaba,

  Ben de geçen net üzerin den replik cep sipariş verdim kapıda kredi kartı ödeme yolu ile,ürün geldi kargocu sanki yangından mal kaçırır gibi post makinasını elime tutuşturuyor…neyse bende doğal olarak işimi sağlama almak istiyorum sonuç olarak Spariş verdiğim yer ile bir bilgim yok,hiç ismini duymadım,dükkanı varmıdır,ofisi, vs bilmiyorum nekadar güvenilir..gelen kargo paketinin içine bakıp beğendiğim ürünmü,eksiksiz aksüsearları varmı,teknik özellikler daha doğrusu tel çalışıyormu açıp kontrol etmek istedim..

  Yalnız kargocu müsaade etmedi önce k.kartı ile ödeme sonra kontrol ee tabi bu bnm işime gelmedi kargonun içinden şabanın filmi gibi hıyar çıkarsa ne olucak :)) şaka bi yana belki boş kutu..bende sipariş verdiğim yerin telini aradım olayı anlattım adam nedesin hiç yanaşmıyorlar kontrol edilmesine tutturmuşlar önce para..yahu ürün bozuk yada kırık,dökük. Vs ise niye bile bile lades edeyim sonra parayı almak için uğraşcaz sinir sistemimiz bozucaz gerek yok kısacası anlaşamadık yolladım gitti başka çare bırakmadılar insan açıkçası daha çok huylanıyor illa önce ödeme dedikleri zaman…

  Ha çok güvenilir bir firma olur,web sitesi ve satış mağazası vardır yeri yurdu bellidir eyvallah gözüm kapalı alırım..ammavelakin bazen nette beğendiğiniz ürün,ürünler hiç adını duymadığınız sitesi olmayan vs uygun fiyatta ve kapıda ödeme yolu olduğundan bu yerlerden sipariş verilebiliyor ama iş ürün kontrölüne gelince satıcı ikinci yüzünü gösterdiği anda iyki almamıştım demeden insan duramıyor..

 12. nefes der ki:

  İlk kez nettn bi urun getirtiyorum kapida ödeme secenkli ama yukarida okuduklarma göre ürünü görmeden parateslimi yapilmasi korkuttu benide.mebla yüksek cünkü.tüketcinin böyle bihakki neden yok.yada aldgm site güvenlimi degilmi nasil anlarim

 13. figen der ki:

  ayaginagelsin.net diye bir siteden spor ayakkabı aldım kapıda nakit ödeme fatih terim ve gülben ergenin reklamını yaptığı sitediye güvendim sayfanın yukarısında müşeteri destek hattı diye bir numara vardı onun dışında firmayla ilgili hiç bir bilgi yok neyse bugün ürün geldi mng kargo tarafından ürünün parasını ve kargo teslim tutanağını imzalamak istemedim kargocu ısrarla paketi açtırmamaya çalıştı bende kontrol etmeden bu parayı vermem ve imzalamam içinden fatura bile çıkmadı orjinal dedikleri ürün resmen bir çapıttan ibaretti. ben bunu almam dedim firmayı aradım karşımda firma bile yok verdikleri numara bile doğru değil kargocu sen bunu açtın parasını ver diye tutturdu vermiyorum dedim onun yanında tüketici haklarını aradım yapmanız gerekeni yapmışsınız para vermeyi imzalamayın ürünü gönderin dediler kargo şirketini aradım kargocu artık işi hakaret boyutuna getirdi inanın parsından geçtim kriz geçirecektim nerden bulaştım hepsi sahtekar bunların anlaşılan dantik bir firma çıktı karşımda muhatap olacağım kimse yok parayı verip ürünü alsaydım sonrada uğraşıp duracaktım artık paranı alırmısın yoksa dolandırlmışmı olmuştum bilemezdim siz siz olun ne kargo şirketlerine ne böyle sitelere itimat edin…

 14. Selamlar,
  KargoTurk olarak kapıda ödeme hizmeti veren butik kargo şirketiyiz.Her türlü kapıda ödeme ve kargo sorunlarınızda çözüm odaklı çalışmaktayız.Geniş bilgi için bizimle irtibata geçerseniz seviniriz 0212-212 17 71 http://www.kargoturk.com.tr

 15. bülent tekin der ki:

  merhabalar
  kapıda ödemeli online alışveriş yaptım. 1 saat sonra beni aradılar adres teyiti için [zaten bende geriye ulaşmaya çalışıyordum]
  ürünü almıyacağımı beyan ettim bana nedenini sorup kargoya verildiğini eger vazgecersem cezai yaptırım uygulanıp 258tl ceza ödeyeceğimi beyan ettiler yine kabul etmedim sonra ürünü teslim alın 7 iş günü içerisinde geri iade edersiniz dediler yinede kabul etmedim . acaba böyle bir uygulama varmı ?

 16. Kapıda ödeme malesef e-ticaret siteleri için çok ciddi bir sorun ve aynı zamanda olmazsa olmaz. Bu konuda yapılabilecek 3 şey var açıkçası:

  1- Site içinde ve ödeme ekranlarında güvenlik algısını maksimumda tutmak.
  2- Kapıda ödeme masrafını yüksek tutarak kredi kartına yönlendirmek.
  3- Sipariş sonrası müşteriyi arayıp bilgilendirmek (yüksek hacimli gönderimlerde operasyon maliyetini çok artıran bir seçenek).

  İnsanlar en güvenilir, en büyük e-ticaret sitelerinden ürün alırken bile kapıda ödemeyi belli bir oranda tercih ediyorsa (ki ben müşteri olarak hiç tercih etmedim şu ana kadar açıkçası) küçük e-ticaret sitelerin kapıda ödeme sunmamak gibi bir şansı yok bence.

 17. ayabutik der ki:

  Mrb.ben instagram uzerinden satis yapiyorum.kapida odemeyi nasil ayarlayacagim.cunku musteriler hep kapida odeme istiyor.bilgilendirirseniz sevinirim.tesekkur edrm.

 18. İki tarafda iyi niyetli olursa kapıda ödeme sistemi sorunsuz işler.

 19. Merhaba instagramdan bi siteden alisveris yaptim.ancak yollanan ayakkabi 37 olmasi gerekirken 38 numaraydi.kapida odemeyle almistim degisim yapmak icin de kapida odeme yapip urunu degisim icin gonderdim.suanda kargo hakkinda hicbi bilgim yok ve butikge telefonlarima cevap vermiyo.sizce ne yapabilirim bu durumda?tesekkurler

 20. gercekten bilgilendirme acısından çok guzel bir sayfa olmuş ellerinize sağlık.

 21. Sevgi der ki:

  AldığIm ürünlerde tercihim kapıda ödeme

 22. Yeni açılan eticaret sitelerinde önemli bir oranda kapıda ödeme siparişi geliyor. Sipariş öncesinde ve teslim almadığında müşteriye Çağrı ve sms ile ulaşmak bir parça iade oranını düşürüyor. Güven algısı dileriz zamanla oturur

 23. Ben kapida odeme secenegini secerek alisverisimi yaptim ama orda kapida odeme olabilmesi icin en az 1000tl olmasi gerkek yazdi yalniz ben siparisi verdim simdi ne olacak

 24. Çok doğru, online alışverişlerde kredi kartı bilgileri çalınmalarına karşı etkileyici önlem

 25. Gülay der ki:

  Bende kargo mağduruyum. Kimi kargo 1 gün sonra gelirken kimi 6. gün ulaşıyor. Tüm günümüz bu günler aralığında onları beklemekle geçemez. Çalışıyoruz.
  Sanal Şirketler kargonun geliş gününü ve saatini müşteriye sormalı. Müsait olunan saat Müşteri tarafından randevu gibi sitede belirtilir. Yada Şube teslim diye bir seçenek konur. Müşteri uygun olduğu gün ve saatte gidip alır. Bunu yapan firmalar var. Mesela Migros Sanal Market gelinecek saati ve günü yazıyor. Yine turuncu kasa sitesinde da Şube teslim seçeneği var. Ordan seçiyorsunuz. Bazıları bunu yapabilirken diğerleri neden yapamayıp müşteriyi suçluyor anlamış değilim.
  Ayrıca Kargo firmaları gelmeden önce aramayıp geldikten sonra geldik diye msj atıyor. Madem Telefon numaramız varsa neden önceden arayıp uygun olunan saati sorup öyle gitmediniz diye sorarlar adama 🙁

Fikrini söyle

*