14 Kasım 2018

ABD’de Bu Yıl Kara Cuma’daki Online Satışlar Artacak

kara-cuma-sira
Black Friday olarak adlandırılan, şükran gününden sonraki cumaya denk gelen ve Amerika’yı alışveriş çılgınlığına iten Kara Cuma kavramına hemen hemen hepimiz artık aşinayız. Tüm ülkedeki mağazaların yüksek katılım gösterdiği, iddalı promosyonlar konusunda birbirleriyle yarıştıkları bu günün bir de internet versiyonu var ki o da Siber Pazartesi (Cyber Monday) olarak biliniyor ve hemen Kara Cuma’nın ardındaki pazartesiye denk geliyor.

Tüketici alışkanlıklarının internet alışverişine doğru gitgide kaymasıyla beraber yapılan araştırmalar gösteriyor ki bu yıl da Siber Pazartesi’nin yükseliş ivmesi ve Kara Cuma’nın düşüşü artarak devam edecek. Nielsen’in araştırmasına göre tüketicilerin yüzde 85’lik bir kesimi bu yıl Kara Cuma’yı es geçmeyi planlıyor. Bu oranda geçtiğimiz yıla göre tahmin edilebilecek yüzde 3’lük bir artış var. Bunun yanı sıra tüketicilerin yüzde 46’lık bir kısmı ise Siber Pazartesi’de online olarak alışveriş yapacaklarını belirtiyor. Neredeyse tüketicilerin yarısını kapsayan bu oran geçtiğimiz seneye göre de yüzde 16’lık önemli bir yükseliş gösteriyor.

Tüketicilerin sadece yüzde 13’lük bir bölümü Kara Cuma’da fiziksel olarak alışverişe katılacağını belirtiyor ve bu da geçtiğimiz yıllardan beri süre gelen oransal düşüşü bu sene yüzde 4 olarak belirliyor.
nielsen-kara-cuma-analizi
Tüketicilerin beyanatlarına bakılırsa Kara Cuma ve Siber Pazartesi gitgide iç içe geçmeye başlıyor, keza Kara Cuma’da alışveriş yapacağını belirten katılımcıların yüzde 51’i alışverişlerini online olarak yapacaklarını belirtiyor. Satın alınacak ürünlerin oransal sıralamasına baktığımızda ise geçen senelere benzer bir şekilde ilk sırayı yüzde 70’lik bir oranla elektronik eşyalar alırken, ikinci sırada yüzde 59 ile giyim eşyaları geliyor. İlk iki dilimi yüzde 46’lık oranıyla oyuncaklar takip ediyor.

İnternet alışverişinin fiziksel alışveriş ortamındaki karmaşaya gitgide daha baskın geldiği bu iki önemli günde bu sene de trendlerin geçtiğimiz yıllardaki yükseliş ve artışlara paralel şekilleneceği ön görülüyor. Siber Pazartesi’den yeni bir satış rekoru beklenirken, en çok alışveriş yapılan kategorilerdeki sıralamanın pek bir değişiklik göstermesi beklenmiyor.

Geçtiğimiz yıl Kara Cuma’daki online satışlar 1 milyar doların üzerine çıkarak bir rekor kırmıştı ve ABD’de 57 milyon kişi fiziksel mağazalar yerine internet üzerinden alışveriş yapmıştı.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*