17 Kasım 2018

Kargo Teslimatlarında Tüketiciler Emanet Dolaplarını Daha Güvenli Buluyor

Kargo teslimatı tüketicilerin online alışverişlerde en çok çekindikleri konulardan biri. Hırsızlık, hasar ya da teslimat sırasında evde olunmaması gibi durumlar tüketicilerin aklını oldukça karıştırıyor.

E-ticaretin ve m-ticaretin yükselişiyle beraber online alışveriş hacmi artsa da, kargo teslimatları aynı hızda ve kolaylıkta büyümeyi sağlayabilmiş değiller. Bu durum da kullanıcıların beklentilerini karşılayamamayı beraberinde getiriyor.

Bu durumu fark edip bir çözüm üretmek için kolları sıvayan e-ticaret şirketleri, güvenli bölgelere emanet dolapları yerleştirerek, tüketicilerin kargolarını buralara teslim edilmesini sağlayacak yeni bir sistem geliştiriyorlar. Bu bölgelerde bulunan kilitli dolaplara bırakılan ürünler sayesinde kullanıcılar evlerinde olmasa bile kargoları teslim edilmiş olacak, bunun yanında bir hırsızlık ya da hasar durumu yaşanmamış olacak.

ShopRunner adlı şirket, Harris Interactive ile yaptığı bir araştırma sonrasında Amerikalı kullanıcıların %75’lik gibi büyük bir çoğunluğunun evlerine yapılan kargo teslimatları konusunda endişeli oldukları sonucu ortaya çıktı. %52’si hırsızlık olaylarından, %48’i teslimat sırasında evde olmamaktan, %43’lük kısmı da olumsuz hava koşullarından çekiniyor.

Amerikalıların %84’ü kargolarının teslim edilebileceği güvenli bir yerleri olmadıklarını belirtiyor. %52’lik bir kısmı eğer böyle bir yere sahip olsalardı, internetten yapacakları alışveriş sıklığını arttıracaklarını ve %37’si de sepet tutarlarını en az 100 dolara çıkaracaklarını söylüyor.

Emanet dolaplarını kullanmak isteyen kullanıcılar alışverişlerini yaparlarken bunu belirtiyorlar ve şirket de kargonun, kullanıcının belirttiği bölgedeki bir emanet dolabına bırakıyor. Kargo adrese bırakıldığında tüketiciye bir uyarı e-postası geliyor ve bu e-postada verilen numara ile kullanıcılar emanet dolaplarını açarak ürünlerine ulaşabiliyorlar.

ShopRunner’ın PickupPoints adlı programı internetten alışveriş yapanlara Philadelphia’daki 100 farklı bölgedeki 7-Eleven, Toy’R’Us ve Olly Shoes mağazalarında emanet dolap sağlıyor. Amazon da bu konuda kullanıcılarının beklentilerini karşılamak için geçtiğimiz aylarda bu hizmeti vermeye başlamıştı. Amazon’un şu an hali hazırda 7-Eleven ve RadioShack mağazalarında emanet dolapları bulunuyor ve e-ticaret devi önümüzdeki günlerde de Staples mağazalarında bu dolaplardan temin edeceklerini duyurdu.

Amerika’da ve Avrupa’da örneklerini gördüğümüz bu emanet dolapları, kargoların teslim edileceği güvenli bir yeri olmayan tüketiciler için oldukça etkili bir uygulama. Türkiye’de henüz böyle bir uygulamayı yapan bir şirket yok. Böyle bir uygulama olsa internetten alışveriş yapma konusunda siz ne düşünürdünüz? Bu sistemle online alışverişe hayatınızda daha çok yer vermeyi düşünür müydünüz?Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Emanet dolapların dolması vb. durumlar ile karşı karşıya kalma olayı şimdilik olmayabilir.Lakin ileride olursa nasıl bir çözüm üretecekler merak ediyorum.

  2. Kesinlikle güzel ve saglıkli bir yöntem , kısa süre içerisinde turkiyede uygulamacaktır

Fikrini söyle

*