21 Kasım 2018

Kargo Ücretleri Online Market Alışverişini Olumsuz Etkiliyor

online-market-alisverisiGünlük market alışverişlerini internetten yapmak yalnızca Türkiye’de değil tüm dünyada tüketici alışkanlıkları arasında gösterilemiyor. Yakın çevrede fiziki mağaza (bakkal, süpermarket, pazar) olması, ürün seçimi, tazelik konusu ve paketleme seçenekleri tüketicilerin bu alandan uzak durmalarının başlıca nedenleri olarak verilebilir.

Fitch Ratings‘in yaptığı araştırma, kullanıcıları market alışverişini internetten yapabilecekleri sitelerden uzak tutacak bir neden daha ortaya koyuyor: Kargo ücreti.

Tüketiciye taze bir şekilde teslim edilmesi gereken market ürünleri, hızlı siparişin yüksek faturası nedeniyle online siparişler açısından raflarda daha çok kalıyor. İşin içine bir de tüketicilerin düşük penetrasyon oranı girince, bu alanın gelişimi de oldukça yavaş kalıyor.

Amerika Birleşik Devletleri market sektörü 631 milyar dolarlık bir hacme sahip. Pazarın online tarafı ise, toplam hacmin yalnızca yüzde 1’ini kapsıyor. Bu oran da online market alışverişini e-ticaret alt sektörleri arasında en az ticari penetrasyon oranına sahip alan yapıyor.

Araştırmanın geçerliliğini sektörün ve Amerika’nın en büyük oyuncularından Amazon‘un online market alışverişi sitesi olan AmazonFresh‘in kargo ücretlerinden de anlamak mümkün. Yalnızca Los Angeles ve Seattle eyaletlerine hizmet veren sitenin 7.99 ila 9.99 dolar arasında değişiyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Online ürün satacaksan offline fiyat+kargo ücretinden daha ucuza satmalısın. Denklem basit aslında.

Fikrini söyle

*