13 Kasım 2018

Kargoyla Ürün Teslimi Sırasında Tüketicilerin Bilmesi Gerekenler


Gelişmekte olan e-ticaret sektörünün en önemli oyuncularından biri de şüphesiz kargo ve teslimat firmaları. İnternetten ürün satın alındığında kargo firmaları aracılığıyla ürünleri teslim alabiliyoruz, bu sebeple de iyi oturmuş bir sisteme ve geniş bir dağıtım alanına sahip olan kargo firmalarının olduğu bir ülkede e-ticaretin de önü oldukça açık oluyor.

Türkiye’deki lojistik firmaları ülke genelinde her yere dağıtım sağlamalarından dolayı oldukça geniş bir dağıtım alanları bulunuyor. Bu geniş ağ sayesinde tüketiciler internet üzerinden sipariş verdiklerinde Türkiye’nin neresinde olurlarsa olsunlar ürünlerini teslim alabiliyorlar.

Tabii ki dağıtım alanının geniş olması tek başına yeterli bir çözüm olmuyor. Büyümekte olan bir sektör olduğu için henüz aksaklıklar ve düzeltilmesi gereken noktalar bulunuyor; fakat bu konuda yük sadece kargo şirketlerinin omuzlarında değil. Kullanıcıların da kargo teslimatları sırasında bilmeleri gereken bazı önemli noktalar var.

Ürün teslimatı sırasında bir sorun oluştuğunda gönderici firma, kargo şirketi ve alıcı kişi üçgeni arasında dönüp duran diyalogları azaltmak, teslimat sırasında ve de sonrasında daha az sorun yaşanması için alıcının da bazı önemli noktalara dikkat etmesi gerekiyor.

Ürünü kontrol etmeden, paketi teslim aldığınıza dair imza atmayın

Kargo
Kargo geldiğinde kargoyu açıp kontrol etmeden, doğrudan kargo görevlisinin uzattığı, teslim aldığınızı gösteren kağıdı imzalamak yapılan en büyük yanlışlardan biri. Bu belgeyi imzalamadan önce dikkat etmeniz gereken birkaç önemli nokta var.

İlgili haber: Amazon’dan Paket Teslimatında Yeni Dönem: Emanet Dolapları

Bu kağıdı imzaladıktan sonra ürünü resmi olarak teslim almış oluyorsunuz ve kargo şirketinin rolü bu noktada bitiyor. Bu sebeple imza atmadan önce ürününüzün paketini açarak, herhangi bir hasar olup olmadığına, ürünün eksiksiz bir şekilde teslim edildiğinden emin olun. Eğer ürün eksiksiz ve hasarsız bir şekildeyse o zaman kargo görevlisinin uzattığı belgeyi imzalayabilirsiniz. Kargo görevlisi acelesi olduğunu ve hemen gitmesi gerektiğini söylese bile bunun sizin yasal hakkınız olduğunu unutmayın.

Ürünü kargo görevlisinin yanında kontrol edin

Satın aldığınız ürünün paketini kargo görevlisinin önünde açın. Eğer paketi içeri götürerek açarsanız, herhangi bir eksik olması halinde bunu ispat edemezsiniz. Bu sebeple ürününüzü kargo görevlisinin yanında kontrol etmeniz gerektiğini unutmayın.

Ürün hasarlıysa veya eksikse “Hasar Tespit Tutanağı” isteyin

Eğer üründe bir hasar ya da eksik varsa, kargo görevlisinden “Hasar Tespit Tutanağı” hazırlamasını isteyin ve ürünü teslim almayın. Ürünü kargo görevlisine iade edin ve kargo şirketi de bu tutanakla beraber gönderici firmaya kargoyu teslim etsin. Yalnız yine burada dikkat edilmesi gereken bir nokta bulunuyor: Hasar Tespit Tutanağı’nı hazırlamadan önce ürünü teslim aldığınıza dair bir imza atmamış olmanız gerekmekte.

Kargo

Teslimat sırasında adreste yoksanız kargonuz en yakın şubeye bırakılır

Ürün teslimatı sırasında alıcı kişi teslimat adresinde değilse kargo görevlileri bu paketi en yakındaki kargo şubesine bırakırlar. Buradaki problem ise bazen kargo görevlileri, alıcıyı adreste bulamadıklarında, bırakmaları gereken notları bırakmıyorlar. Aceleyle adresten ayrılan görevli, kişi adreste yoktu diyor; fakat kullanıcıyı bilgilendirici bir not bırakmıyor. Kendisine not bırakılan alıcı ise bu durumda kargo şirketi yerine ürünü aldığı şirketle irtibata geçiyor. Gönderimi yapan şirket, tek tek tüm kargoları takip etmediği için de onlar da kargo şirketiyle temasa geçmeye çalışıyorlar ve sonrasında hikaye yine “biz alıcıyı evde bulamadık” cümlesine dönüyor ve adeta kuyruğunu kovalayan köpek misali bir sonuç alınamıyor.

Peki bu durumu önlemek için ne yapmak gerekiyor? Dikkat edilmesi gereken ilk husus gönderici firmanın, ürün takibi bilgileri sırasında, paketin ortalama olarak kaç gün içinde alıcıya ulaşacağını bildirmesinin gerekliliği. Alıcı kişi de ortalama süreyi takiben, eğer hala kargo eline ulaşmadıysa, kargo şirketiyle irtibata geçerek bilgi almalı. Tabii ki burada en büyük görev yine kargo şirketlerine düşüyor. Onlar da alıcıları evde bulamadıklarında alıcıların görebilecekleri bir not bırakırlarsa, bu tip sorunların nispeten önüne geçilebilir. Kısa vadede zamandan tasarruf edip, aceleyle iş yapmanın, uzun vadede markalara müşteri kaybettirebileceğini göz ardı etmemek gerekiyor.

Sektörün yeni gelişmekte olması ve bu tip sorunların yaşanması hem e-ticaret şirketlerini hem de lojistik firmalarını olumsuz etkiler. Servisten mutsuz kalan müşteri, bir daha ne o siteden alışveriş yapar, ne de kargo firmasını kullanır.

Beyaz eşya gibi ağır eşyaları kargo görevlileri daireye teslim etmeyebilirler

Beyaz eşya, mobilya ve benzeri ürünler, ağır ve büyük oldukları için kargo görevlilerince apartman dairelerinin üst katlarına taşınmayabiliyor. İnternetten alışverişlerde bu tip büyük ürünlerinin teslimatında pek çok kez sıkıntı yaşanmış olması ve hem alıcının hem gönderici firmanın hem de kargo görevlilerin bu konuda birbirlerinden şikayet ediyor olması da bu konuda belli bir yasal boşluğun olduğunu ortaya koyuyor.

Bu tip eşyaların teslimatı sırasında kargo firmaları, sadece apartmanın kapısına kadar teslimat yaptıklarını belirtiyorlar. Hukuki olarak tam bir netliğe kavuşmamış bir konu olduğu için kullanıcıların internetten bu tip büyük ve ağır ürünleri satın almadan önce, satıcı firmadan bu konu hakkında detaylı bilgi almaları, 3 taraf arasında yaşanabilecek problemlerin azalmasında yararlı olabilir. Tabii ki bu tip büyük ve ağır ürünlerin satışını yapan firmaların, kargo teslimatı sırasında kullanıcının kapısına kadar bu eşyaların taşınmasını sağlayabiliyor olması da tüketiciye bir güven verecektir.

Aldığınız ürünün faturasını kontrol edin

Online siparişlerde ürünün faturasını eğer teslimat adresine istediyseniz, mutlaka kargo geldiğinde ürünün faturasını kontrol edin. Eğer ürünün faturası yoksa bunu gönderici firmaya ve kargo görevlisine bildirin, gerektiği takdirde ürünü teslim almayın. Faturasız bir ürünü aldığınızda, ürünle ilgili bir sorun yaşadığınızda ürünü satın aldığınız firmadan herhangi bir destek alamayacağınızı unutmamalısınız.

Kargo şirketi telefonla bildirim yapmak zorunda değil

Ürün teslimatları sırasında bazen tüketicilerin de haksız oldukları noktalar olabiliyor. Tüketiciler ürün teslim edilmeden önce kargo firmasından telefon bekleyebiliyor, telefon gelmediği için de adreste bulunmadıklarını belirtebiliyorlar. Bu tip durumlarda eğer kargo şirketi size telefonla bildirim yapacaklarını özel olarak belirtmişse, ancak bu durumlarda teslimattan önce sizi arayarak haber verirler. Aksi durumda kargo şirketi doğrudan verdiğiniz adrese gelir ve teslimatı gerçekleştirir.

İlgili haber: Kargo Teslimatlarında Tüketiciler Emanet Dolaplarını Daha Güvenli Buluyor

Kargonuzun takibini yapmayı ihmal etmeyin

Online alışverişin kullanıcıya kolay bir şekilde alışveriş imkanı sunuyor olması, tüketicinin üzerinden sorumlulukları kaldırmıyor. Tüketici internetten sipariş verdikten sonra aslında iş orada bitmiyor. E-ticaret şirketlerinin büyük bir bölümü kargo takibi bölümüne sahip ve kullanıcılar, sitelerdeki bu bölümden kargolarını takip edebiliyorlar. Eğer zamanında ulaşmayan ve geciken kargolar gözünüzü korkutuyorsa, siparişi verdikten sonra bu bölümlerden kargonuzu mutlaka takip edin.

E-ticaret siteleri, kullanıcılarına ürünleri kargoya verdiklerinde, bilgi veriyorlar. Bu süre içinde de tüketici herhangi bir olağandışı bir durumla karşılaştığında kargo şirketiyle irtibata geçerek ürünlerini sorgulamaktan çekinmemeliler. Her ne kadar ürünü teslim etmek hem gönderici hem de kargo firmasının yükümlülüğü olsa da, tüketiciler verdikleri siparişleri de takip ederek, bir sorun oluştuğunda bu durumda her iki şirketle de iletişim içinde olmalı.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. Faruk der ki:

  Güzel bir konuya değinmişsiniz. Fakat şunu da gözden kaçırmamak gerekir. Bütün bu bahsedilen maddeler olması gerekenler. Fakat kargo personeli elindeki diğer işleri yetiştirmek için o paketi yanınızda açmamanız için her türlü oyunu oynayacaktır. İlk maddeyi şu şekilde bir ekleme yapmak; hatta bunu ilk madde olarak ön planda tutmak önemli diye düşünüyorum. Kargo görevlisini kapıya ya da merdiven tutanaklarına bağlayıp, kitleyip olmadı kelepçeleyip kaçmasını önlemek. 🙂 Konu espirili gibi ya da şaka yapılıyor gibi algılanabilir ama maalesef gerçeği ifade ediyor. Kargo görevlisine görevini hatırlatmak ve yapmak zorunda olduğu bir işlem olduğunu anlatmak için ekstra bir çabaya ihtiyaç duyacağınız kesin.

  • merhaba ; arkadaşlar 4925 sayılı Kara yolları taşıma kanununun 8 maddesi derki kargonun eksik, yanlış, kırık, bozuk vb. tüm sorumluluğu göndericiye aittir her hangi bir şüphede alıcının isteği olur ise kargocu kargoyu yetkili birinin yanında aça bilir göndericinin dolandırıcı olmaması durumunda zaten gönderilen örün de bir sıkıntı yok ise aç bak kimsenin sesi çıkmaz fakat ürün şaibeli ise kargocu sorumluluğu almamak için açtırmak istemez çünkü her gün karşılaştığı sorun bur da anlaşmalı dövüş var kargo firmaları dolandırıcılara ön ayak olup kendi işlerine bakıyorlar işin doğrusu bu imza atmadan kargoyu kontrol etmek tüketicinin en doğal hakkıdır kontrol ettirmiyor ise herkes geri göndersin kabul etmesin kontrol etmeden imza atmasın eğer kontrol ettirmiyor ise biliyor içinden çıkacak naneyi çünkü her gün bu tür olaylarla karşılaşıyor savcılığa şikayette bulunmanızı isteyecektir kargocu fakat varsa bir sıkıntılı durum siz kargoyu teslim almayın kendisi başvursun istiyor ise lafı özeti imza atmadığın sürece alıcının hiç bir yükümlülüğü yok imza attıktan sonra kargo firmasının yükümlülüğü yok göndericiyi bulabilirsen alırsın paranı………

 2. Deniz der ki:

  Ürünü kontrol etmeden teslim almayalım ve bunun yasal hakkımız olduğunu bilelim tabiiki. Ancak pratikte bu uygulanmıyor.
  MGN Kargo ile gelen ürünü açmak istediğimde, kargocu bana imza atıp teslim almadan açamayacağımı söyledi. Ben durumu izah ettim. Bana cevabı, bu ürün açılır ve içinde eksik hasarlı ürün çıkarsa ben bu kutuyu geri almam!
  Teori ile pratik arasında çelişkiler var… Mesai saatinde, ofisimde, iş arkadaşlarımın şahit olduğu bir tartışma yaşamak da cabası…

  • Internette satış yapan bir mağaza sahibi olarak kargo firmalarıyla sık sık görüşmekteyim, Teslimat sırasında kuryenin imzasız teslimat yapmaması doğrudur, imza ile teslimat gerçekleşiyor, ancak kuryenin siz paketi açmadan ayrılmaması gerekiyor, eğer hasarlı, eksik bir ürün tesbiti olursa bu durumun tutanakla belgelelendirilmesi gerekmektedir. Eğer kurye ayrıldıktan sonra tesbit ederseniz, hiçbir hak iddaa edemezsiniz.

   • Cenk der ki:

    Siz yukardaki “uzmanın” söylediğinin tam tersini ve kargocuların da söylediğini söylüyorsunuz. “uzman” kargocunun önünde açıp incelemeden imza atmamanız yasal hakkınız diyor; siz ise kargocunun yaptığı doğrudur diyorsuınuz;? İnsanlar neye inanmalı? “Yasal hakkınız” tabirine mi sizin “kargocu doğru yapıyor” sözünüze mi?

    • Hasan der ki:

     Arkadaş haklı. Ben geçen gün Y.İ kargo ile bir ürün teslim aldım. Ancak almadan önce paketi açarak kontrol etmek istediğimde, kargo görevlisi imza atmadan paketi açamayacağını söyledi. Ben de isterseniz şirketiniz ile telefonda konuşabilirim diyince, ikna oldu ve önce paketi açarak kontrol ettim, daha sonra imza atarak ürünü teslim aldım. Yani uzman tavsiyesinden şaşmayın. Bırakın kargocuların ”acelem var” laflarını.

  • biraz önce de yazdığım gibi kimim acelesi olur ise olsun kargoyu teslim eden arkadaşın görevi teslim etmek bekleyecek imza atmadığın sürece gidemez kargoyu kontrol et yanlış ise tut tutanağını kargonun teslim alma eğer ki kargocu açtırmam diyor ise içinde beklediğin ürün çıkmayacak hiç uğraşma kabul etme kargoyu emin ol ki pişman olmazsın eğer gönderici dürüst bir firma ise zaten kargo firmasıyla anlaşıyor ürünü kontrol et bir problem var ise müşterim sıkıntın yaşamasın adım lekelenmesin diyor dolandırıcı ise açtırma bırak kaç zaten beni bulmazlar fatura sahte üzerinde telefon numarası bulamazsın adres sahte telefon numarası 3 günde bir değişir sabit numara yok sarı çizmeli Mehmet ağa ara ki bulasın arkadaşlar kısacası kargoyu görmeden imza atma sorun çıkarıyor ise teslim alma gönder geri gitsin son pişmanlık fayda etmez uğraştığınla kalırsın……………………

 3. Kargoyla ürün teslim hakkında hertürlü bilgiyi içeren bu yazı için teşekkürler.

 4. Uzaktan verilen siparişlerin en büyük handikaplarından biri kargo teslimatlarında yaşanan problemler. E-ticaret siteleri olarak farklı bir sektörden aldığımız ürün teslim hizmeti için alıcılar yaşanan her türlü sorundan bizi sorumlu tutuyorlar . Halbuki ne teslimatı yapan şahıs bizim elemanımız , ne sisteme giren operasyon görevlisinin bizimle bir ilgisi var.Tabii ki her türlü yaşanan aksaklıkta biz devreye girip sorunu çözmek için elimizden geleni yapmaya gayret ediyoruz fakat o aksaklığa sebeb olan birinci derece sorumlu olarak bizi görmeleri bazen sinir bozucu olabiliyor.

 5. neden ülkemizde bu tip ilişkiler olması gerekenden bu kadar uzak anlamıyorum. hangi konuya baksanız olmaması gereken uygulamaları görüyorsunuz. insan bu tip mantıksız yaklaşımlar yüzünden güvenemiyor ticaret sektörüne.

 6. Merhabalar bir sorum olacak
  Bir ürün sipariş ettim fakat sonra almaktan vazgeçtim ancak kargo ürünü getirdi almadım firma beni aradı kargo parasını biz vermeyeceğiz dedi sen vereceksin artık kargoyla senin aranda dedi böyle bir şay varmı benimmi ödemem gerekiyor iyi günler dilerim

 7. iyi günler

  bir şey sormak istiyorum

  Hangi kanuna göre kargoyu kontrol etmek bizim yasal hakkımız oluyor?

  • Samet der ki:

   Böyle bi kanun yok ve yukarıda yazılan yazıların hiçbirisi doğru değildir. Biz kargoyu açmadan teslim aldığımız için açmadan teslim ederiz. Siz kargoyu açtınız ve kabul etmediğiniz zaman biz açmışız gibi gözükür ve ücretini bizden temin ederler.Hasar tespit tutanağı diye bişeyde yok bu arada kimse yalan konuşmasın kargo sabah geldiğinde dışında herhangibir hasar var ise tutanak tutturulur.Ayrıca güven meselesi bizi ilgilendirmez bi taşıyıcıyız satıcı değiliz.Kargo beklemez!

 8. Uğur Bey’in sorusuna cevap verecek kimse yok mu?

 9. ismail der ki:

  Merhaba. Ben maalesef biraz da sabah mahmurluğuyla kargoyla gelen tabletimi kargo görevlisi ayrıldıktan sonra açtım ve kırık olduğunu farkettim. Kargo firmasıyla sayısız görüşmeden netice alamıyorum ama işyerimdeki güvenlik görüntülerinde herşey açık. Sizce ne yapabilirim bilgisi olan varsa yardımcı olabilir mi?

  • Batuhan Apaydın der ki:

   sikayetvar.com’a yazabilirsiniz yaşadıklarınızı. Birçok e-ticaret firması anında geri dönüş yapıyor.

   • Meral kabaoğlu der ki:

    Adıma gönderilen kargoyu kimliğimi göstermeme rağmen alamadım.Kargoyu getiren kurye israrla TC kimlik numaramı istedi.Kargoyu alabilmem için TC kimlik nomu vermek zorundamıyım.

 10. HÜSEYİN der ki:

  uzman güzel bir yazmış ama bu durum satıcı ile kargo şirketinin anlaşmasına bağlı olarak değişebiliyor. bir cok kargo şirketi.. satıcı ile böyle bir anlaşmamız yok diyerek ürün teslim tutnagını imzalamadan paketi acamassınız diyor..bizde mecbur imzalamak zorunda kalıyoruz..

 11. Teoman der ki:

  farklı bi sorum olucak internet alışverişlerinde ürün teslim edilme yada aldığınız siteden çıkış ve teslim süresi kanunen en fazla ne kadardır

 12. özge der ki:

  İyi günler mng kargoyla yeni yaşadığım bir problemde araçlarda tutanak bulundurmadıklarını şubeden de bildirdiler,
  ısrarla tutanak tutulmasını istememe rağmen bu cevabı aldım,böyle bir hakları varmıdır ve bulundurma mecburiyetleri varsa
  bunu gösteren belgeye nereden ulaşabilirim?Cevaplarsanız sevinirim,Teşekkürler.

 13. Hakan der ki:

  mobilexperiaz.com gibi bi sitenin reklamını gördüm ve sitenin içinde isim soyisim ve telefon numarası içeren bir satın alma talep formu vardı bu formu doldurdum ve bir gün sonra firma telefon ile aradı sony xperia z telefonun çin malı olmadığını ve tamamen orjinal olduğunu söyledi kargo ücretiyle birlikte 145 tl ödeme yapacağımı bunun dışında herhangi bir ücret ödemeyeceğimi beyan etti.şimdi kargo bana 2 gün sonra gelecek buna güvenebilir miyim?ya da kargoyu teslim almadan nasıl kontrol edebilirim?

  • Necati der ki:

   ayni sorun bendede var telefon gelicek kargo ile teknik bi sorunu varmi diye kontrol edebilme imkanim varmi?

  • Hakan diye kardeşimize:
   Tabiki piyasada 1000.– TL (Bin Türk Lirası) ve daha fazla değerinde olan orijinal Sony Xperia Z size kargoyla birlikte 145.– TL verecekler! Yahu hiç mi akıl mantık yok? Tövbe tövbe…!?!
   Ben hemen 20 tane sipariş ediyorum! Para peşin! Ama önce paketi kargocunun yanında açıp kontrol etmek istiyorum…! 😛 😉

 14. tuğba der ki:

  kapıda ödeme şeklinde sipariş edilen ürünü almama şansım var mı? gelen kargoya kargo parasını verip bu ürünü almayacağım diyebilir miyim?

 15. Murat der ki:

  Arkadaslar bu kadr kargolardan sıkıntınız varsa neden gözünüzde görerek alısverıs yapmıyorsunuz adamlar ürünü kapalı alıp kapalı bır şeklide teslımat yapıyorlar .bıraz sag duyu lütfen

 16. Özellikle aras kargo numaramiz var hasar olursa gelip aliriz diyerek kaçan rezil bir kargo şehirlerarası otobüse verseler onlardan düzgün getirir ürünü

 17. arkadaşlar birçok arkadaşın değindiği konu aynı ve maalesef bu mağdiriyetler sürekli devam etmekte bu işin standartı bir türlü oluşturulamamakta .Benim de yaşamış olduğum mağduriyetin baş aktörü her zamanki gibi MNG isimli kargo şirketi.imza için acelesi olduğunu ve ürün açılacak kadar bekleyemeyeceğini imzalamadan açarsam sorun çıktığında teslim almayacağını söyleyip imzalatıp çekip gittiler ve karşılaşmış olduğum manzara sonrası beni kaderimle başbaşa bıraktılar sonrasında da yapıcak birşeyleri olmadığını söyleyip muhattap dahi olmadılar.Çok yakın bi zamanda yaşamış olduğum bu konuyu dikkatlerinize sunmayı bir sorumluluk olarak üstlendiğim için bu olyı paylaşma gereği duydum.

 18. Mehmet Can der ki:

  Arkadaşlar her zaman kargo görevlisinin “imza almadan vermem” muhabbetine maruz kalıyoruz.

  Bu durumu önlemek için kargo görevlisine gösterebileceğimiz bir resmi yazı mevcut değil midir ?

  Yazıcıdan print ettirelim evimizde saklayalım. Görevli gelince de “gözüne” sokalım belgeyi. “Al bak kardeşim hukuken bu böyle, ben paketi kontrol etmeden imza atmam.” diyebilelim. Yok mu bunun kanunen bir maddesi. Adam “hayı”r derse de kanun dışı bir iş yaptığını bilsin, bizim de bunu bildiğimizi bilsin.

  Hakkımızı kullanmak için bu kadar çaba sarf etmek ne kadar üzücü bir şey.

  saygılar.

 19. Tüketici hakları kanununda en çok üzerine düşülmesi gereken konulardan biri bu. Cayma hakkı ve iade süreçlerinde bulunan açıklar yüzünden duruma göre hem alıcı tarafı hem satıcı tarafı ciddi sıkıntılar yaşamaktadır. Kanunun teslimat ve sonrası kısmıyla ilgili çok ciddi düzenlemelere ihtiyacı bulunmaktadır.

 20. Erturul der ki:

  Aynı şey daha birkaç gün önce bizimde başımıza geldi. Tv,den cep telefonu siparişi vermiştik geçen hafta.Aras kargodan mazartesi mesaj geldi.(izi bulamadık,bizimle irtibata geçin) diye.Halbuki bize 100 m. uzaklıktalar..Telefonu açtık çıkmadılar.Bizde kendimiz gidip teslim aldık. Birtakım imzalar attırdılar. Eve geldik,açtık başka bir telefon çıktı.Fatura falanda yoktu.Telefonu satan kişiye ulaşmak istedik ulaşamadık. Reklam servisini aradık,(bizimle alakası olmadıını,başka bir telefon nosu vereceklerini,burayı aramamaız gerektiğini) söylediler.Bizde aradık ama gene kimseler çıkmadı. Şüphelendik. Derhal tüketici mahkemesine gittik.Durumu izah ettik,Faturasız olarak gelen telefonu gösterdik. Onlarda incelediler.Ve (üründen cayma) dilekçesi hazırladılar. (Bu dilekçe ile birlikte kargo sipariş kağıdı ile kargonun bize verdiği ödeme belgesinin birer fotkopilerini ) iadeli taahütlü olarak satıcı firmaya göndermemizi söylediler.1 ay içinde para iadesi yapılmadığı taktirde tekrar kendilerine gelmemizi söylediler. Bizde ne dendiyse yaptık..Fakat dilekçede (telefonun farklı olduğuna dair) birbilgi yoktu. Sonradan başımız ağrır mı,dedik.tekrar geri gittik mahkemeye. (Hayır,ürünün farklı olması bir şeyi değiştirmez) cevabını aldık.. Ama hala sıkıntı içrisindeyiz. Çünkü bize gelen kargo paketinin üzerinde A telefonunun marka ismi yazıyor. Ama paketin içindeen ise B telefonu markası çıkıyor. Faturasıda yok.. Satıcı şimdi (para iadesinin olması için ,teslim alınan telefonu aynen geri isterse?) Diye kara kara düşünüyoruz..Ama biz tüketici mahkemesi heyetinin söylediklerine güveniyoruz. Çünkü vardır bir hukuki gereği diye düşündük..Bkalım ne olacak? Bekliyoruz sonucu..Umarım işler ters gitmez. Yoksa işimiz harap gibi..

 21. mrb benim bir sorum olacakti ben bir arkadasima hediye aldim, gonderecegim kargonun uzerinde sadece isim soyisim olmasini istiyorum adres ve tel bilgilerimin alicinin tarafindan bilinmemesini istiyorum bu sekilde yollamak istiyorum bu mumkun mudur acaba?

 22. sezer der ki:

  Arkadaslar bi soru sordular ve bildim tvden s5 kazandim 3 is gunu icersinde elimde olcagini soylediler napmam gerekiyo bi bilgi alabilirmiyim bider 170 tl para istediler adresimi felan verdik…

 23. tuğba der ki:

  merhaba ben internetden ayakkabı sipariş ettim bir kaç gün önce sürat kargoyla geldi ben herhangi bir şekilde imza atmadım görevli imza attı paketi bana verdi ve gitti. sipariş ettiğim internet sitesinde hesabım bölüme baktığımda ödeme yapılmadı kargo yola çıktı vs yazıyor ben ürünü değiştirmek istiyorum bir sorunla karşılaşır mıyım .

 24. levent der ki:

  merhaba bisy sorcam lütfen cvp verin ben telefo icin kargoya basvurdum ama son ra baska bir telefon aldîm kargo gelirse paketi açmadan göndersek ücret falan ödermiyiz lütfen acele cvp verin

 25. freud der ki:

  ürün sayımlı teslimat kategorisinde gönderilirse imza atmadan açıp kontrol edebilirsiniz, gönderilmezse açamazsınız. zira sizin yerinize kargocununda açıp bi şeyleri aşırma ihtimali bertaraf edilmek durumunda.. bu durumlarda genelde kargocu ve gönderen kendini korurken ne yazık ki yine tüketici mağdur olmakta.

 26. KAFKEF der ki:

  Selamun aleykum ben trabzonda öğrenciyim istanbuldan kargo yolladılar ertesi gün getirecekleribi söylediler 5. gün oldu hala gelecek içindekilerde bozulmuıştur şimdi nasıl bir hukuki hakkım var şimdiden teşekkürler

 27. abuzerkelleci der ki:

  Yurt kargo görevlisi getirdiği koli için tc.mi istedi vermedim tc.yoksa koli de yok dedi senbilirsin dedim 20 kiloluk koliyi kucakladı geri götürdü…Arkasından yalvaracağımı koşacağımı zannetti.İnternetten işlemimi yapıp ödememi bloke ettim..Satıcıyı ve kargoyu bilgilendirdim.Başka adrese ödemesi yapılmış ürün siparişi veriyorum.Kişi özürlü,hasta,sakat,köylü vs.veya özel bir sebeple prensip olarak tc.sini vermeyebilir..ücreti ödenmiş adresi belli olan yerden teslimat anında tc istenmesinin anlamı nedir?

 28. Arkadaşlar olayın kısası ve özü sü iki cümlede..KANUNİ HAKKIMIZ ! Kimse kontrol etmeden kargoyu teslim almasın..He illede Hayır efendim olmazdı diyo..Ozaman un al helva yap diyin sakın cayıra otlasın. .Siz bunu yapmadığını z sürece daha çoook sürünür ve dolandırılırız ! Umarım ifade edebilmisimdir..

 29. Mehmet Dirican der ki:

  İnternetten satın almış oldugum sıfır laptop yurtiçi kargo görevlisi tarafından teslim aldım imza attım kargo görevlisinin yanımda iken kutuyu açtım laptopun köşesinin kırık oldugunu kargo görevlisine gösterdim. satıcıyla görüştüm hasar tutanagı istedi kargocu da hasar bizden kaynaklanmıyor diyerek tutanak tutmadı gitti. bu durumda ne yapabilirim. ürünü iade ettim satıcı ürünü değiştirdi fakat hasarın benden temin edeceğini söyledi. Müşteri hizmetleri ve ilgili yerlere şikayet etmeme ragmen netice alamadım. Daha sonradan hasar tutanagı nasıl tutturabilirim.

 30. Ülkemizde kargo gönderme işlemleri en sağlıklı yapan işletmenin PTT olduğunu söyleyebilirim. Zira ürünlerin sabit bir fiyatlandırma ile gönderilmesi maddi açıdan son derece önemli. Ben yurt dışına ürün gönderdim. Aynı zamanda aldım. Bu konuda PTT nin son derece kaliteli işlem verdiğini söyleyebilirim. Yalnız PTT tebligat ve barkod numaralarını almayı unutmayın

 31. Yurtiçi kargo İçişleri Bakanlığından resmi güvenlik görevlimize yetki vermemize rağmen kargoyu teslim etmiyor , adreste bulamadım kağıdı da bırakmıyor.
  Zaten telefon ihbarı da yok.
  Bunun yasal altyapısı var mı acaba?

 32. MNG kargo şirketi ile tahsilatlı bir kargo gönderdik, kargo içeriğinde iphone 6 modeli faturalı telefon vardı, kargo alıcıya gidiyor alıcı parasını ayarlayamadığı için bizim tarafımızdan Mng kargo şirketine bilgi verilerek kargo geri çekiliyor fakat kargo bize geri geldiğinde bakıyoruz ki paket yan tarafından açılmış, içerisinden telefon alınmış yerine ayakkabı fırçası ve ikinci el bir cep telefonu koyulmuş, biz kargoyu teslim almadık ve imza atmadık, kargo şirketine tazmin talebinde bulunduk, aradan 4 ay geçti Mng kargo şirketi tazmin talebimize (Kargo paketinin transfer merkezlerinde tartıldığı gramajının hiç değişmediği yine transfer merkezlerinde fotoğrafının çekildiği şeklinde bilgi verildi) yani demek istiyorlar ki siz zaten böyle bir telefon göndermediniz bizi kandırıyorsunuz pakette telefon varmış gibi yaptınız şimdi de çalındı diye ihbarda bulunuyorsunuz demeye getiriyorlar, tabiki bu işin içerisinden bu kadar kolay sıyrılmak yok, biz gerekli davamızı açacağız, ama bu Mng kargo şirketi sanırız kendi içerisinde kargo çalınmalarına alışık yani personeli kargoyu çalıyorsa şirketin başındakiler neleri çalıyordur kim bilir. Aman Kardeşim MNG kargo şirketinden uzak durun, lakin bunlar yan kesicilerin değişik versiyonu.

 33. Enteresan şeyler bunlar neler olmuş neler.

 34. cansu der ki:

  arkadaslar bır ayakkabı sıparısınde bulundum daha snradan arastrdım kı sıparıs ettgım sıte bır suru sıkayet almıs urunler sahteymıs ve gerı donus yapılmıyormus.odemeyı yapmadım kapıda odeme seklınde ayarladım ve bırsuru maıl attım urun gelmeden ıptal etmek ıstıyorum dıye herhangı bır donus olmadı bana.gelen urunu almama sansım var mı almazsam ne olur ne yapmam gerekıyor

 35. Abdullah korkmaz der ki:

  Sürat kargo Şirketi 20/01/2015 tarihinde İstanbul Şişli den göndericisi Biritan Elektrik Alıcısı Abdullah KORKMAZ Antalya Kumluca Bağlık Mah Özdemir Sok no 18/A 0536 599 29 78 Olan kargom taşıma esnasında B-015239 fatura numaralı kargom zarar görmüştür bunun üzerine tutanağı tutturdum ve şaşırıyorum 2cm kalınlığındaki tahtalardan yapılmış sandık nasıl olurda kırılır hala anlam veremiyorum ve bir gelişme yoktur yasalara göre bu işlemin sonuçlanmış olması gerekiyor. Ama Sürat Kargo şirketi vatandaşı canında bezdirmek için elinden geleni yapıyor 4925 Sayılı Karayolları Taşıma Kanunu Kargo işletmecisi : Bağımsız bir işyerinin kullanma hakkına sahip olan ve kargoyu teslim alarak kısa sürede gönderilene ulaştırmak amacıyla kendi gözetimi ve denetimi altında yükleme, boşaltma, depolama, istifleme, aktarma ve gönderilene teslim gibi hizmetleri yerine getiren, taşımayı yapan veya yaptıran ve
  bundan doğacak sorumluluğu üstlenen kişiyi,
  Taşımacının sorumluluğu
  MADDE 6. —

  Yolcu ve eşya taşımaları,kanunlara ve taşımacı ile yolcu ve gönderen arasındaki sözleşmelere uygun olarak yapılır. Yolcu taşımaları biletsiz veya taşıma sözleşmesiz, eşya taşımaları taşıma senetsiz yapılamaz.
  Taşımacı,acentesinin acentelik sıfatıyla yapmış olduğu bu Kanun kapsamındaki faaliyet ve işlemlerden
  müteselsilen sorumludur.
  Taşımacı,yolcu ve eşyanın güvenlik içinde taşınmasından sorumludur. Yolcu ve gönderenler de taşımacının güvenlik yönünden almış olduğu tedbirlere uymak zorundadırlar.
  Taşımacı,çevre kirliliğini önleme, çevre ve insan sağlığını koruma amacıyla yürürlüğe konulan mevzuat hükümlerine uymak zorundadır.
  MADDE 9. —

  Acenteler ve taşıma işleri komisyoncuları bu sıfatla yapmış oldukları faaliyet ve işlemlerden taşımacı ile müştereken ve müteselsilen sorumludur. Nakliyat ambarı ve kargo işletmeciliği yapanlar, eşyayı teslim aldığı andan teslim edinceye kadar, eşyanın tamamı ve kısmen kaybından ve vuku bulacak hasarından, korunması ve taşınmasından, güvenliği ve düzenliliğini sağlamaktan, çevre kirliliğini önleme ve insan sağlığını koruma konusundaki kurallara uymaktan sorumludur.
  Sorumluluk
  MADDE 17. —

  Şehirlerarası ve uluslararası yolcu taşımacıları; duraklamalar dahil olmak üzere yolcunun kalkış noktasından, varış noktasına kadar geçecek süre içinde meydana gelecek bir kaza nedeniyle yolcunun ölümü, yaralanması ya da eşyasının zarara uğramasından dolayı sorumludur.
  Zorunlu karayolu taşımacılık malî sorumluluk sigortası
  MADDE 18. —

  Taşımacılar, yolcuya gelebilecek bedenî zararlar için bu Kanunun 17 nci maddesinden doğan sorumluluklarını sigorta ettirmek zorundadır. Ancak, Hazine Müsteşarlığının bağlı olduğu Bakanlık gerekli gördüğü takdirde, tespit edeceği yabancı ülkelerde ortaya çıkabilecek zararları teminat kapsamı dışında tutabilir.
  Zorunlu karayolu taşımacılık malî sorumluluk sigortasını yaptırmakla yükümlü olan taşımacı; kendisinin veya eylemlerinden sorumlu tutulduğu kişilerin kusuru bulunmaksızın ve araçtaki bir bozukluk kazayı etkilemiş olmaksızın, kazanın bir mücbir sebepten veya hak sahibinin veya bir üçüncü kişinin ağır kusurundan ileri geldiğini ispat ederse sorumluluktan kurtulur.
  Sorumluluktan kurtulamayan taşımacı, kazanın oluşunda zarar görenin kusurunun bulunduğunu ispat ederse, durum ve şartlara göre tazminattan indirim yapılabilir.
  Sorumluluk sigortasına ilişkin sigorta genel şartları Hazine Müsteşarlığınca onaylanır. Sorumluluk sigortası tarife ve talimatları Hazine Müsteşarlığının bağlı olduğu Bakanlıkça tespit edilir ve Resmî Gazetede yayımlanır. Hazine Müsteşarlığının bağlı olduğu Bakanlık tarifeyi serbest bırakmaya yetkilidir.
  Bu Kanunda öngörülen karayolu taşımacılık malî sorumluluk sigortası Türkiye’de karayolu motorlu araçlar zorunlu malî sorumluluk sigortası branşında ruhsatı bulunan sigorta şirketleri tarafından yapılır. MADDE 23. —

  Sigorta şirketleri, şekli ve kapsamı Bakanlığın uygun görüşü ve Hazine Müsteşarlığının bağlı bulunduğu Bakanlığın onayı ile belirlenip Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliğince bastırılacak sorumluluk sigortası belgesini, poliçe ile birlikte sigorta ettirene vermek zorundadır. Poliçede araçların plâka numaraları belirtilir ve her araç için sorumluluk sigortası belgesi düzenlenir.
  Taşımacılar sorumluluk sigortası belgelerini araçlarında bulundurmak zorundadır. Sorumluluk sigortası belgesi bulunmayan araçlar sigorta teminatı sağlanıncaya kadar trafikten men edilir.
  Hak sahiplerinin çokluğu ve zorunlu malî sorumluluk sigortası
  MADDE 19. —

  Hak sahiplerinin tazminat alacakları, sigorta sözleşmesinde öngörülen teminattan fazla ise hak sahiplerinden her birinin sigortacıya karşı yöneltebileceği tazminat talebi, teminat tutarının tazminat alacakları toplamına olan oranına göre indirime tâbi tutulur.
  Başka tazminat taleplerinin bulunduğunu bilmeksizin hak sahiplerinden birine veya birkaçına kendilerine düşecek olandan fazla ödemede bulunan iyiniyetli sigortacı, yaptığı ödeme çerçevesinde diğer hak sahiplerine karşı da borcundan kurtulmuş sayılır.
  Meydana gelen zarar öncelikle taşımacının sorumluluk sigortasından karşılanır. Bu sorumluluk sigortası ile karşılanamayan zararlar için 2918 sayılıKarayolları Trafik Kanununa göre yapılması zorunlu olan malî sorumluluk sigortasına müracaat edilir.
  Doğrudan doğruya talep hakkı
  MADDE 21. —

  Hak sahipleri, sorumluluk sigortasında öngörülen sınırlar içinde doğrudan doğruya sigortacıya karşı talepte bulunabilirler.
  Kaza sonucu ihbar ve zararın ödenmesi

  MADDE 22. —

  Sorumluluk sigortası tazminatına yol açan olay, sigorta ettiren veya hak sahibi tarafından öğrenildiği tarihten itibaren otuz iş günü, olay yurt dışında meydana gelmişse altmış işgünü içinde sigorta şirketine ihbar edilir.
  Sigorta ettiren; kazaya, zarara veya olayla ilgili olarak açılacak davalara ilişkin bilgi ve belgeleri sigorta şirketine vermekle yükümlüdür.
  Sigortacılar, hak sahibinin kaza veya zarara ilişkin belgeleri sigortacıya ilettiği tarihten itibaren, sekiz iş günü içinde sorumluluk sigortası sınırları içinde kalan miktarı hak sahibine ödemek zorundadır.

 36. leyla der ki:

  Internet sitesinden alışveriş yaptin sonradan beni evde bulamadıklarindan kargom subeye gitti beni kargo sirketi aradi eşim alacak dedim esimde bi türlü isinden vakit bulup alamadi ikinci defa aradılar alamıyorum dedim alışveriş yaptigim site mesaj attim iade ediyorum diye beni arayip hakkinizda işlem yapilacak subeden alinmassa dendi sizce yapabilirlermi avukata verdik dendi tc numarami falan vermedigim halde telefon ses kayitlariniz var hukuki islem baslatilacak denildi ben iade istiyorum diyorum kabul etmiyorlar

  • böyle bir hakları yok ürünü açmadınız sonuçta ödeme yapmıyorum dersiniz gelen yere gönderirsiniz ama kargo ücretini ödersiniz

 37. kubra der ki:

  Askeriyeye teslim yapıyor musunuz

 38. mutlu der ki:

  Uzman efendi demişki imzalamadan kontrol edin sonrada bir sorun varsa tutanak tutun diye 🙂 bende size şunu söyleyim teslim almadığınız bir ürün için nasıl bir tutanak isteyebilirsiniz işin aslı şu kurye kargoyu getirir eğer urunun ambalajında her hangi bir sorun varsa size imza attıtıp açmanızı bekler içeriğinde bir sorun varsa sizle berabr tutanak tutar sizde imzalarsaniz eğer urunun ambalajında bir hasar yoksa sizi beklemek gibi bir lüksü yok çünkü içeriğini kurye bilmez sz imzayı atıp alirsiniz eger bir sorun varsa gönderen firmayla iletişime geçersiniz o firmada kargo şirketine bilgi verir kargo şirketi gelip ürünu tekrar sizde alır bu şekilde işler kargo şirketi taşımacı bir firmadır şöyle ifade edim bir magzaya gittiğinizde rafdaki ürünün paketini açıp kontrol edebiliyormusun yok önce ucretini öduyorsun sonra kontrol ediyorsun

  • MEHMET Tun der ki:

   TABİKİ MAGAZADA RAFTAKİ ÜRÜNÜ kontrol edip alıyoruz yazdıklarınız tamamen saçma ve yanıltıcı siz kargoda görevlisiniz…..

  • mehmet demir der ki:

   mutlu kesinlikle haklısın.o ürünü teslim almadan önce açıp kontrol edebilmen için gönderici firmanın o ürünü kargo şirketine teslim ederken ürünü açıp hiçbir sorunu olmadığını gönderdiği şeyin ne olduğunu imza altına alması gerekiyor.ürünü bu şekilde teslim alan kargo firması tüketiciye teslimat yaparken hiçbir sorun çıkarmadan buyurun açın kontrol edin sonra imzalayın der. ürünü kapalı bir paket içinde teslim alan kargo firması hiç kusura bakmayın size teslim ederken sizi beklemez bak istediğin ürünmü gelmiş varmı bir sorun kontrol et sonra imzala demez.burda yasal hakkınız falan var martavalı okuyan şahıslar anca kendilerini kandırır.ne öyle bir yasa var ne yönetmelik.senin imza atmadan o paketi açabilmen için satıcının ürünü kargoya teslim ederken aynı şekilde teslim etmesi buyurun ben şu şahsa böyle bir ürün göndermeyi taahhüt ettim ürün bu faturası bu üründe hiçbir sorun yok size teslim ediyorum buda teslim tutanağı gönderdiğim kargoya müşterime götürdüğünüzde imza almadan önce müşterim paketi açıp kontol etsin sonra teslim alsın derse işte ozaman kargo görevlisi hiçbir sorun çıkarmadan paketi açtırır.diğer durumlarda sorun ortada kalıyor örneğin firma kırık bir ürün göndermiştir sen bu ürün kırık dersin kargo şirketi bunu kabul etmez satıcıda kabul etmez tüketici uğraşır durur.internetten yapacağınız alışverişlere çok dikkat edin çünkü bu sektör daha yeni gelişiyor ve yasal altyapısında çok büyük boşluklar var bunu devleti yönetenlerde biliyor ama aşırı sıkı denetim gerektiren kanun çıkarmıyorlar çünkü böylebir kanun hem kargo firmasının hem satıcının işyükünü kat kat arttırır eee ülke büyük baronlardan sorulduğuna göre devlet deyince akla koç sabancı vs geldiğine göre öyle bir kanunu yaptırtmazlar. o yüzden çok dikkatli olun yasal hak masal hak hikaye.

 39. Malatyali der ki:

  Leyla hanim hicbir sekilde hakkinizda islem baslatamazlar iade etmek dogal oldugu kadar hukuki hakkinizdir endise etmenize gerek yok
  KUBRA hanim askeri bolgelere teslimat yapilmiyor

 40. çok anlaşılir 😀

 41. Hasan erkan der ki:

  Bana surat kargo kagit imzalatmadi . Ve gondericinin mutlaka tc no alinmasi gerekmez mi

 42. İrem der ki:

  defactodan bir kaç ürün aldım mng kargo aracılığı ile gönderileceği söylendi.Kargom ben evde yokken gelmiş ve evde olmadığım için ürün şubeye gitmiş.Beni arayıp yarın gelip almanız gerek dediler.Gitmez,ürünü almazsam ne olur para cezası gibi bi olayla karşılaşırmıyım yoksa ürün geri mi gönderilir.

 43. şule der ki:

  Ben instagram butiginden bi urun aldim. Kargo daha dun yola cikcikmis ama ben ayni urunu daha ucuza buldum ve bunu alisveris yaptigim butige bildirdim ve vazgectigimi ilettim o da bunu yapmam dahilinde bana bunun 90 katını odetecegini soyledi avukatina ait oldugunu iddia ettigi bi yazi yolladi. Sizce böyle bi sey var mi yapabilir mi lütfen yardim edin..

 44. gamze dursun der ki:

  Instagram butiginden fotoğrafına hayran kalarak sipariş ettiğim pardesü tam bir fiyasko çıktı durumu butige bildirdim ama kesinlikle iade ve değişim olmadığını söylediler faturada göndermediler ama elimde dekont mevcut ne yapabilirim

 45. MEHMET Tun der ki:

  KURA BAKMAYIN YUKARIDAKİ BİLGİLERİN HEPSİ HİKAYE ; hiçbir kargo şirketi imzayı attırmadan kargoyu teslim etmiyor, bizi koruyacak doğru düzgün bir kanun ve yaptırım gücüde yok, en son MNG kargoyla olan maceramda getiren görevliye kargoya bakacğım sağlammı dedğimde teslim almadan hiçbirşeye bakamazsın ben gittikten sonra bakabilirsin gibi cahil ve kabaca tabirlerde bulundu, TC KANUNLARINA GÖRE BÖYLE BİR HAKKIM VAR DEĞİMDE, ben TC KANUNU FALAN TANIMAM BURADA BENİM KANUNUM GEÇER GİBİ BİRDE DAYILIK YAPTI, devlet devlettlğini yapmazsa vatandaşın hakkını koruması mümkün dewğil , diğer kargo şirketlerindede durum aynı hiçfark yok rezalet.. yukarıda yazılmış nasıl uygulyacağız adamın kasına silah dayayarakmı? boşversenize TÜRKİYE USULU KARGO HEPSİ!!!

  • MEHMET Tun der ki:

   BU YAŞANLARI MNG KARGOYA YAZDIĞIMDA LÜTFEDİPTE CEVAP BİLE YAZMADILAR.. YANİ BU DURUMA GÖRE ONLAR İÇİNDE TC KANUNLARI GEÇERLİ DEĞİLMİŞ…

  • MEHMET Tun der ki:

   İMZALADIKTAN SONRADA BÜTÜN KARGO ŞİRKETLERİ BENİİLGİLENDİRMEZ DİYİP ÇEKİP GİDİYOR…

 46. Arkadaşlar kargo firması imza attırmadan paketi açtırmaz tabi. Sistem şöyle işliyor: İmzanızı atarsınız, paketinizi kargo görevlisinden alıp, GÖREVLİ HENÜZ YANINIZDAYKEN bekletip paketi açarsınız ve bir problem varsa görevlinin tutanak tutmasını istersiniz. Bu tutanakla iadenizi yaparsınız.

 47. Merhaba arkadaşlar 1 haftadır Samsung galaxy s4 almayı düşünüyorum ince eleyip sık dokuyorum telefonun piyasa fiyatı malum geçenlerde sahibinden sitesinde 575 TL ye satıldıgını gördüm msj attım ürünün sıfır oldugunu yurtdışından geldigini birebir orjinal oldugunu falan söylediler fatura kesiyormusunuz dedim sadece toplu alımlarda fatura kestiklerini söylediler. Ürünün Get ile açabilirmisiniz dedigimde açamayacaklarını söylediler ve nasıl alacagım ödeme yapacagım diye sordugumda ise kapıda ödemeyle alacaksınız dediler kafam karışık acaba dogru olabilir mi ?

 48. Geronimo der ki:

  350 tl değerinde bir ürün istedim adamla sadece telefondan görüşüp adresimi verdim başka hiçbir iletişim olmadı. Adam kendinden çok emin şekilde kapıda ödeme imkanı var dedi. Kapıda ödemenin mantığı kazıklanmamak diye düşünüyorum ürünü kontrol edip para vermek sanıyorum. Fakat şubeye gittiğimde sorumlu kişi benden önce para talep etti. Üründen emin değilim niye para vereyim dedim kontrol edeyim sıkıntı yoksa alırım varsa geri götürün dedim. Adam parayı vermeden kutuyu actirmam dedi ya la şimdi benim yasal hakkım var mı yok mu para vermeden ürünü kontrol edebilir miyim lütfen cevap verin lütfen

 49. buket der ki:

  ikinci kez gönderilen yani daha önceden gönderilmiş olup tekrar gönderılen urunle ılgılı kargo sırketerı hasar ve tazmın kabul etmıyormus dogru mudur

 50. Araskargo kadar kötü bir firma yok cumartesi den bu yana baketim i alamıyorum nalet olsun araskargo ile çalışmayın hiç iyi değil pozmakineleri yok yanlarında böyle küçük firmalarla çalışmayın hiç ilgilenen yok musteri hizmetleri denen hicbirsey yok maketi konderen kisilere yazık arayan bilgi veren yok arayın 0530 555 82 60

 51. Insan parasıyla rezil oluyor bana söylenen 19.30 kadar gelincek diye laf ediyorlar arayan bile yok

 52. Makale çok güzel olmuş bilgilendirici ve aydınlatıcılı öok teşekkürler.

 53. herkes ayrı telden çalıyor en iyisi adam gibi imzayı atıp kargo görevlisi gittikten sonra adam gibi kargonu açmak ve kaderine razı olmak 🙂

 54. Mehmet der ki:

  Bir sorum olacak:
  Kargo şirketine gönderi verilirken eve teslim seçildi ve kargo yola çıktı. Ancak alıcının bir işi çıktı ve kargoyu en yakın şubeye gidip alması gerekiyor (kargo eve gelmeden)bu mümkün mü?

 55. İrem der ki:

  Merhaba.Ben de bugun kargoyu imzalamadan gorevlinin önünde açıp pakete baktım. Kargo yanlıştı. Görevli yanlislik oldu herhalde deyip kargoyu geri götürdü. Akşam göndericiye mesaj attım yanlış ürün göndermişsiniz diye. Adam paketi açtığınız için 20 tl ödemeniz gerekli deyip bana ptt den bir numara verdi aksi taktirde gönderim yerine yani evime icra geleceğini söyledi. Böyle bir şeyin imkanı var mı? Bana doğru ürünü göndermesini söyledim, siz parayı vermeden ürünü nasıl göndereyim dedi . Böyle bir şeyi hiç duymamıştım. Gerçeklik payı var mı bilen biri yardımcı olabilir mi acaba?

 56. Çok iyi bir konuya girmişsiniz gerçekten bizde bu konuda güven sorunu yaşıyoruz neden çünki piyasada insanları dolandıran bir çok internet sitesi olduğu için biz artık satış yapmakta zorlanır olduk tekrar teşekkürler.

 57. cigdem der ki:

  Biz tvden bi telefon ismarladik kutuyu acmak istedik kargo actirmayinca urunu almadik imza atmadik simdi kargo urunu gelip almazsaniz dava acacaz diyor napacaz bilemiyorum boyle biseye haklari varmi?

 58. 2 gün içinde teslim edilen urun 7 yedi günde teslim edilmedi yurt içi gargoda şikayet ciyim koçalı izmit şubesi nemden cidiyetsi çünkü telefona da mesai içinde cavap vermiyorlar bide dalga geçiyor mesa i dişin da gelelim diye teslime

 59. Kara der ki:

  İyi günler arkadaşlar.Ben ürünün iadesi için kargoyu geri gönderdim.kargo iletilmiş.bana gönderirken gönderme makabuzu verdiker.ama kimin aldığını falan ögrenmek istiyorum.isim olarak söylüyor ama yazili bir şey vermiyorlar.böyle bir hakkim var midir acaba.

 60. Nejati der ki:

  Siz kargocuların transfer yerinde araçtan araca yada araçtan yere o kargaları paketleri nasıl attığını gördünüz mü hiç? Tam bir öküz gibi savurup atıyor kargoları tabiki açtırmaz. Çünkü biliyor ne çıkabileceğini… Ama lanet olsun ki ülkede düzgün çalışan kargo şirketi yok…

Geribildirimler

 1. […] Kargo teslimatı sırasında tüketicilerin yapması gerekenler hakkında daha detaylı bilgi için bu sayfaya […]

Fikrini söyle

*