13 Kasım 2018

Keep: Instagram Fotoğraflarındaki Ürünleri Kullanıcılarla Buluşturan Platform

keep instagram alisveris
Geçtiğimiz günlerde sponsorlu reklam özelliğini tanıtan ve markaların içeriklerini kullanıcılara göstermeye başlayan Instagram son yapılan araştırmalara göre kullanıcı bazında yüzde 23’lük oranla en hızlı büyüyen sosyal ağ olarak öne çıkıyor. Kullanıcı sayısının artmasıyla beraber Instagram üzerinde paylaşılan kıyafet ve moda ürünleri de kullanıcılar tarafından ilgiyle takip ediliyor.

Tabii ki Instagram üzerinden şu an için alışveriş yapılamıyor olması da kullanıcıların beğendikleri bu ürünleri online olarak satın alamamasına neden oluyor ve buradaki açığı fark eden Keep.com Instagram üzerinde kullanıcıların paylaştığı kıyafet ve modaya yönelik eşyaların online olarak nerede satıldığını kullanıcılara sunuyor.

As seen on Instagram” kategorisi altında Instagram üzerindeki ürünlerin, nereden satın alınabileceğini internet sitesi üzerinde kullanıcılara sunana şirket, bu sayede bu sosyal ağ üzerinde paylaşılan ürünleri arayan kullanıcılara ulaşmayı hedefliyor.

Kadınlara yönelik olan ürünleri listeleyen şirket, çanta, makyaj malzemesi, takı, ayakkabı ya da kıyafet gibi ürünleri Instagram üzerinde takip ediyor ve bu ürünlerin nerelerde satıldığını araştırıyor. Keep.com’un filtresine takılan ürünler doğrudan site üzerinde listeleniyor. Şirket, sosyal ağ üzerinde paylaşılan bazı özel yapım kıyafetleri arayan kullanıcılara da, bu ürünlerin benzerlerini göstererek onlara alternatifler sunuyor.

Moda yazarları ve moda etkinliklerini paylaşan kullanıcıların sayısının Instagram’da artmasıyla beraber tüketiciler de bu ürünlere daha meraklı olmaya başladılar. Ancak paylaşılan fotoğraflar ürünlerin isimlerinin olmayışı bu ürünlerin bulunmasını zorlaştırsa da Keep.com’un çalışanlarının büyük bir çoğunluğunun modayla ve alışverişle ilgili olması bu ürünlerin bulunmasını biraz daha kolaylaştırıyor.

Keep.com, Instagram kullanıcılarının fotoğraflarını sitede listeliyor ve eğer bu durumdan şikayet eden kullanıcılar olursa fotoğraflarını kaldırdığını dile getiriyor; fakat şirket birçok Instagram kullanıcısının fotoğraflarının paylaşılması için kendilerinin başvurduğunu da belirtiyor.

Sosyal yönlendirmelerin böylesine artmasıyla beraber şirketlerin sosyal ticarete olan ilgisi de artmaya başlıyor; tabii ki Türkiye geneli için sosyal ticaretin bu denli yaygınlaşmadığını da belirtmek gerekiyor. Pinterest ve Instagram gibi sosyal mecraları kullananların interneti daha etkin kullandığını söylemek mümkün ve bu kullanıcılar bu platformlarda gördükleri ürünlere ilgi duyuyorlar; fakat Türkiye pazarında sosyal ticaretin yaygınlaşmamasından dolayı bu kanallardan gelen satışlar da çok fazla olmuyor.

Bu gibi sorunları çözen ve farklılaşan markaların gelecek dönemlerde Türkiye’de de ilgi görebileceğini; ancak markalaşma ve iş modeli gibi konuların dikkatli bir şekilde hazırlandıktan sonra sosyal ticaret konusunda yatırım yapmaları gerektiğinin de üzerinde durmak gerekiyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. Sercan YILMAZ der ki:

  İnsan bi de tanıtılan ürüne, hizmete, siteye link verir! a href=”keep.com” yazmak bu kadar mı zor

  • Sinan Oypan der ki:

   Yazının içinde zaten siteye link mevcut. “as seen on instagram” kategorisi üzerindeki linke tıklayarak siteye ve doğrudan ürünlere gidebilirsiniz.
   Sevgiler

Fikrini söyle

*