17 Aralık 2018

Kiraguru.com ile Aklınıza Gelebilecek Her Şeyi Kiralayın

KiraGuru.com, bireylerin ve firmaların istedikleri gayrimenkul, eşya, ürün ve hizmeti kiraya verebilecekleri ve kiralayabilecekleri bir web sitesi. Sitede aklınıza gelebilecek her türlü değişik kiralık ilan var. Ege sahillerinde kiralık villadan, fuar süresince kiralayabileceğiniz fuar alanına yakın evlerden, her türlü kiralık tekne ve arabadan, matematik dersine kadar her şeyi bulmanız mümkün.

Kiraguru’yu daha yakından tanımak için biz de şirketin başındaki Doğan Razon ile konuştuk.

Kiraguru’nun online ticaret fikri ilginç bir gözlemden ortaya çıkıyor. Denize çok meraklı olan Doğan Razon marinalarda dolaşırken birçok teknenin kullanılmadan durduğunu ve aynı zamanda birçok tekne sahibinin teknesini senede sadece 4-5 kere kullandığını fark ediyor. Buna karşılık İstanbul’da kiralık tekne bulmanın zor olduğunu bildiğinden mal sahipleri ile kiracıları güvenli bir şekilde bir araya getirmeye karar veriyor. Sizin tekneniz varsa kullanmadığınız zamanlar kiraya verip tekne masraflarını karşılıyorsunuz, bu keyfi tatmak isteyen kişi ise satın alamayacağı kadar pahalı bir tekneyi makul fiyatlara kiralayabiliyor. Ortağı ve aynı zamanda ÇiçekSepeti’nin kurucusu Emre Aydın ile 8 ay araştırmanın sonunda iş planları yaptıktan sonra da işe koyuluyorlar.

1974 doğumlu Doğan Razon üniversiteyi Amerika’da okuduktan sonra 15 sene boyunca burada birçok eyalette çalışmış. New York, Texas, Washington DC, Delaware, Norveç, İngiltere ve İsviçre’de danışmanlık projelerinde yer aldıktan sonra 2007 senesinde Türkiye’ye dönmüş Avea ve SAS’ta yöneticilik yaptıktan sonra Kiraguru.com ile girişimciliğe soyunmuş.

Sitenin amacı paylaşmayı ve kiralamayı arttırmak. Fikir çok güzel çünkü kısa süreli ihtiyaçlarınızı satın almadan sitesinden kiralayabiliyorsunuz; böylece önceden alıp bir köşeye attığınız atıl ürünlerden kurtulmuş oluyorsunuz. Sadece fiziki bir ürün değil farklı hizmetleri de siteden alabiliyorsunuz. Mesela tatile gittiğinizde otel odalarına sıkışacağınıza çok daha uygun fiyata deniz kıyısında lüks bir villada kalabiliyorsunuz. Sadece kiralık ürün veya hizmet almak isteyenler için değil bunları kiralayanlar için de hizmet veren sitede evinizin bir köşesinde duran gelinlik, aksesuar, PlayStation, spor malzemeleri gibi şeyleri kiralayıp ek gelir elde edebiliyorsunuz.

Kiraguru.com, farklarının sadece kiralamaya odaklanmış olduklarını ve tüm işlemlerde güvenli işlem hesabı aracılığıyla hem mal sahibini, hem de kiracıyı korumaya çalıştıklarını belirtiyor. Doğan Razon bunu şöyle açıklıyor; “Her iki tarafı da korumak için çalışmalar yapıyoruz. Tüm ödemeler KiraGuru aracılığıyla yapılıyor. Mal sahibinin belirlediği miktarda depozito alıyoruz. Böylece kiraya verilen ürünün başına gelebilecek hasarlara karşı mal sahibini korumuş oluyoruz. Mal sahibine de kira ödemesini kiranın ikinci günü yapıyoruz. Böylece kiralanan ürün ile ilan uyuşmaz ise ödemeyi durdurarak bu sefer de kiralama yapan kişiyi korumuş oluyoruz. Ama usulüne göre ilerleyen bir kiralamada kira bedelinin ödenmemesi veya depozitonun geri alınamaması gibi bir durum söz konusu olmuyor.”

Sitede farklı farklı ilanlar bulunuyor: Şık bir bayan çantası, elektronik aletler, çocuklar için akülü araba, evler ve daireler, saatlik köpek gezdirmek isteyenler için köpek, satın almayıp denemek isteyenler için Porsche Cayenne bile olduğunu söylersek herhalde sitenin ne kadar farklı ürün ve hizmetleri barındırdığını anlarsınız.

Türkiye’nin ve dünyanın değişik yerlerinden insanları bir araya getirmek, birbirleriyle güven içinde kiralama yapmalarını sağlamanın offline dünyada imkansız olduğunu söyleyen Razon, online mecranın avantajı olarak kiraya verilen ürünün herkesle anında paylaşılabilmesi ve Türkiye’nin başka bir ucuna yollayabilmek olduğunu belirtiyor. En büyük desteği ailesinden ve arkadaşlarımdan alan Doğan Bey onlardan fikirlerini almak istediğinde hepsinin çok yardımcı olduğunu belirtiyor.

Kendinizi, yaptığınız işi, kalitenizi ve profesyonelliğinizi çok hızlı bir şekilde anlatmanız gerektiğini, siteyi ziyaret eden kişilerin çok kısa sürede burada kalıp kalmamaya karar verdiklerini söyleyen Doğan Bey insanları çok hızlı bir şekilde cezbetmek gerekliliğinin online mecranın zorluklarından birisi olduğunu söylüyor. Siteye trafik sağlamak ve duyurmak için öncelikle yakın arkadaşlara tanıtarak başlanılmış, daha sonra Google reklamları ve sürekli iletişim ile bu desteklenmiş. Girişimci sayısı ve yatırımcı sayısının gittikçe artmasını olumlu değerlendiren Razon müşteri beklentilerinin her zaman fazlasıyla karşılanması gerektiğini söylüyor. Birçok müşteri sitede olmasa bile kiralamak istedikleri değişik ürünleri onlara soruyor, kiraguru.com olarak onlarda en kısa zamanda değişik alternatifler ve ek ürünler ile kendilerine geri dönmeye çalışıyorlar. Online mecrada iş yapmak isteyenlerin nasıl bir iş yapmak istediklerini, hangi ihtiyaca cevap vereceklerini ve nasıl farkındalık yaratabilecekleri konularında mutlaka cevaplarının olması gerektiğini belirten Razon her türlü konuyla alakalı insanların kendisine dogan@kiraguru.com e-posta adresinden ulaşabileceklerini söylüyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Adnan der ki:

    Çok güzel bir site olmuş. Kiraguru.com ‘u tebrik ederim.

Fikrini söyle

*