17 Kasım 2018

Kişiselleştirilmiş Online Reklamlar Müşterilere Daha Çok Harcatıyor

1784723-marketers-use-email-cookies-to-develop-personalized-ads-rotator

Hedeflenen müşteriye göre kişiselleştirilmiş içerik ve reklamların daha çok işe yaradığını hepimiz biliyoruz. Peki, tam olarak ne kadar işe yarıyorlar? MyBuys da bu sorunun cevabını merak etmiş ve bir araştırma yapmış. Araştırma sonucuna göre hedeflenen müşterilerin yarıdan fazlası, e-posta ve diğer kanallar üzerinden kendilerine özel kişiselleştirilmiş teklif ve reklamlar gördüklerinde perakende şirktleri üzerinden daha çok harcama yapıyorlar.

Tabi burada kişiselleştirmeden kastedilen, e-postanın veya bültenin başına gönderdiğiniz kişinin ismini yazmaktan ibaret değil. O müşterinin davranışları, satın alma alışkanlıkları, harcama şablonları değerlendirilerek, gerçekten ilgisini çekebilecek ürün ve hizmetlerin, müşterinin bu ürün ve hizmetlere harcama yapabileceği ve yapmak isteyeceği en doğru zamanda kendisine iletilmesi gerçek kişiselleştirme oluyor.

MyBuys’ın ölçümlediği kişiselleştirme bu. Ve bu kişiselleştirme yapılırsa müşterilerin %53’ü perakendecilerr daha çok para vermeye yanaşıyorlar. Müşteriler, kullandıkları her cihazda ve her mecrada tamamen kendilerine göre kişiselleştirilmiş reklamlar, tanıtımlar veya tavsiyeler görmek istiyorlar. Bu oranda kişiselleştirilmemiş hiç bir reklamın, özellikle mobil cihaz kullanıcıları arasında neredeyse hiç şansı yok. Eğer müşteri için gerçekten bu kadar uğraşırsanız, müşteri de karşılığını veriyor. Ayrıca doğru kişiselleştirme ile reklamların aslında kötü şeyler olmadığını da müşteriye göstermiş oluyorsunuz. Böylece zaman içinde müşterileriniz sırf merak ettikleri için reklamlarınıza daha çok bakıyorlar.

Müşterilerin %52‘si, reklamlar kendi satın alma alışkanlıkları doğrultusunda kişiselleştirilmişse daha çok alışveriş yapıyorlar ve daha çok para harcıyorlar.

Müşterilerin %48‘i ise e-posta kişiselleştirmelerinden etkilenip daha fazla harcama yapıyor.

Tam tersi olarak, %39 oranında müşteri eğer perakendecinin internet sitesindeki tavsiyeler kendileri için kişiselleştirilmemişse genellikle ya reklam ve tanıtımlara hiç bakmıyorlar, ya da siteden çıkıyorlar. Aynı şekilde müşterilerin %38‘i de doğru düzgün kişiselleştirilmemiş e-postalar almaktan “nefret ediyorlar”. (Raporda kullanılan kelime bu).

Araştırmaya katılan müşterilerin %37′si, perakendeciler önceki yaptıkları alışverişi hesaba katmadan kendilerine bir şeyler teklif etmesini sevmiyorlar. Bundan kasıt, siz tencere aldıktan sonra hala karşınıza tencere reklamları çıkması. İyi bir perakende sitesinin, tencere almış bir müşterinin artık tencereye ihtiyacı olmadığını anlayabilmesi lazım. Tencere yerine yemek kaşığı veya tencere aksesuarları tavsiye edilmesi daha çok işe yarıyor.

Bir başka çok önemli konu ise, müşterilerin %74‘ünün ürün aramak için cep telefonlarını kullanması. Cep telefonu kullanıcılarının ise %33‘ü doğrudan mobil cihazları üzerinen alışveriş yapabiliyor. Yani kişiselleştirme yaparken, bir yandan da cihaz uyumluluğuna dikkat edin.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*