17 Kasım 2018

Kişiselleştirilmiş Pazarlamanın Yükselişi [İnfografik]

.

Kişiselleştirilmiş pazarlama satın alma niyeti olan müşteriye ulaşarak ona ihtiyacı olan alakalı içeriği (kampanya, ürün, teklif, blog vb.) göstermeyi kolaylaştırdığı için hızla yaygınlaşıyor. Yeniden hedefleme reklamları ile Facebook algoritmalarının (yapay zekanın) e-ticaret platformlarında ve e-posta ile pazarlamada da kullanılmaya başlaması e-ticaret sitelerine büyük fırsatlar yaratıyor.

Ancak, ister etkileşim olsun ister kampanyalar, internette müşteri davranışı, kullanıcı deneyimi ve müşteri memnuniyetiyle ilgili verileri toplamak işin temelinde yer alıyor. Yine de büyük veri tek başına yeterli değil. Bu veriyi hızla anlamlandırarak kişiselleştirilmiş pazarlamaya dönüştürmek gerekiyor. Yoksa dün bilgisayar almış adama bugün bilgisayar reklamı göstermek gibi sıkıntılar çıkıyor.

E-ticaret sitelerinin en büyük fikri mülkiyeti ne derseniz

Bunlar kişiselleştirilmiş pazarlama verileridir. Bu yüzden ister yatırım alın ister şirketinizi ileride satarak daha büyük bir işe girişin, büyük veriyi değil; ama büyük veriden elde ettiğiniz şirketinize özel analiz sonuçlarını elinizde tutmanızı; asla satmamanızı ve bunun yerine, Windows işletim sistemleri gibi lisanslayarak kullandırmanızı öneriyoruz. Bu sizin en büyük fikri mülkiyetiniz. Aynı zamanda bu veriyi “kiralayan” üçüncü taraflardan elde edeceğiniz döner sermayeniz.

2016’da birçok şirket elindeki büyük veriyi satmaya çalışacak; ama ham veriler pek az şirketi ilgilendirdiği için bu data ellerinde kalacak. Üstelik kendi verilerini nasıl kullanacaklarını bilemedikleri için veriler ziyan olacak. Öte yandan büyük veri analizini kendinize saklar, hatta kendi büyük veri analiz algoritmanızı internette kullanarak geliştirseniz bu yapay zeka yazılımı sizin için otomatik olarak pazar araştırması yapar ve ileride kurmak isteyeceğiniz şirketlerle hayata geçireceğiniz iş fikirlerine de ilham kaynağı olur.

E-ticaretin mantığı

Unutmayın, para ekonomisinden veri ekonomisine geçiyoruz. Siz aslında sattığınız ürün ve hizmetlerden değil veriden para kazanıyorsunuz, çünkü veri sayesinde satış yapıyorsunuz. Tabii şimdi sorabilirsiniz:

İyi güzel diyorsunuz da nereden başlayacağız?

E-ticaret sitesi olarak sizi ne ilgilendiriyor? Elbette satış yapmak. Etkili satış nasıl yapılır? Müşterinin ilgisini çeken etkili teklif ve kampanyalarla. Peki etkili kampanya nasıl yapılır? Müşteri davranış verisine göre kişiselleştirilmiş kampanyalarla. Bu veriyi nasıl toplarsınız? İş zekası yazılımını, dijital pazarlamayı ve sosyal medyayı CRM’e entegre ederek. İşte bu nedenle aşağıdaki Kişiselleştirilmiş Pazarlamanın Yükselişi infografiğini dikkatle gözden geçirmenizi öneriyoruz.

Kişiselleştirilmiş pazarlama için kişiselleştirilmiş mesajlara öncelik verin

Böylece müşteri davranışını izlemeniz kolaylaşır. İpucu: Müşteri memnuniyeti yazılımları ve hizmetleri bu konudaki en iyi yardımcınızdır. Böylece satın alma niyeti olan müşteri profilleri çıkarırsınız. Nitekim günümüzde dünyanın en büyük 4 medya satın almacısı bütçelerinin yarısından fazlasını kişiselleştirilmiş pazarlamaya ayırıyor. Öyleyse buyurun kişiselleştirilmiş pazarlamanın detaylarına:

İçerik_pazarlama-reklam-reklamveren-kişiselleştirilmiş-eticaretSosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*