20 Kasım 2018

Kişiselleştirilmiş Ürün Önerileri Kullanıcı Deneyimini Olumlu Etkiliyor [İnfografik]

İnternet üzerinde kişiselleştirilmiş satışların başlamasıyla beraber online mağazalar tüketicilere özel ürün önerilerinde bulunarak geri dönüşüm oranlarını artırmaya çalışıyorlar. Big data kullanımı, social login ve kullanıcıların alışveriş geçmişleri gibi kriterler ele alınarak yapılan analizler sonrasında tüketicilere daha etkili ürün önerileri yapılabiliyor.

Alışveriş sırasında ya da ödeme sayfalarında yapılan çapraz satış ya da upsell gibi yöntemlerin de devreye girmesiyle beraber daha etkili kişiselleştirilmiş satışlar yapılabiliyor.

Kişiselleştirilmiş alışveriş üzerine yapılan araştırmalar da bu uygulamaların tüketiciler açısından da olumlu sonuçlar çıkardığını ortaya koyuyor. Online alışveriş yapanların yüzde 59’u kişiselleştirilme üzerine çalışma yapan online perakendecilerde ürün bulmanın daha kolay olduğunu söylüyor.

Araştırmaya katılanların yüzde 56’lık bir bölümü ise ürün önerisinde bulunan bir e-ticaret sitesini tekrar ziyaret etmeye daha yatkın olduklarını belirtirken, yüzde 53’lük bir bölüm ise bunu sunan şirketlerin daha iyi bir hizmet sunduğuna inanıyor.

Alışveriş alışkanlıklarına bakıldığında ise tüketicilerin yüzde 45’i kişiselleştirmiş ürün alışverişi yapan bir siteden alışveriş yapmaya daha yatkın olduğunu söylüyor ve yüzde 57’lik bir bölüm ise eğer kendi yararlarına olacağına inanırlarsa kişisel bilgilerini paylaşmaktan çekinmeyeceklerinin üzerinde duruyor.

Güven söz konusu olduğunda kişisel bilgileri nasıl kullanacağını söyleyen şirketler tüketicilerin yüzde 77’sinin güvenini kazanıyor. Kişiye özel hazırlanan reklamların tıklama oranı diğer reklamlara göre 10 kat daha fazla olduğu da araştırmada ortaya çıkan bir diğer bilgi. İnfografikte öne çıkan diğer bilgiler ise şu şekilde:

eticarette kisisellestirme



Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Neden sitedeki infografikler ingilizce yada neden yazılarda ingilizce degil ozaman

Fikrini söyle

*