13 Aralık 2018

Tüketiciler Yavaş Yüklenen Mobil Sitelere Karşı Daha Anlayışlı

Web sitelerinin yüklenme hızlarının özellikle online alışveriş hizmeti sunan siteler için önemi bilinen bir gerçek. Günümüzün zamanı oldukça sınırlı tüketicilerinin beklemeye artık hiç sabrı yok.

Web sitelerinin PC ortamında 2-3 saniye içerisinde yüklenmesini bekleyen tüketiciler, konu mobile gelince biraz daha anlayışlı.

Kissmetrics tarafından gerçekleştirilen site yüklenme hızı araştırmasına göre, tüketiciler 2-3 saniyede yüklenmeyen web sitelerini terkederken, konu mobil olduğunda düşünülenin aksine sitelere daha uzun süre tanıyorlar.

Aslında çoğunlukla hızlı araştırmalar yaparken kullanılan mobil internette tüketicilerin daha anlayışlı olması şaşırtıcı.

Kissmetrics araştırmasına göre, mobil internet kullanıcıları mobil bir siteyi terketmeden önce siteye 6 ile 10 saniye arasında süre tanıyorlar.

Araştırmada yer alan katılımcıların %11’i mobil site yüklenme hızının web sitelerine kıyasla çok daha yavaş olmasını beklediklerini belirtirken, %31’i webden çok az daha yavaş, %46’sı ise neredeyse aynı olmasını bekliyor. Katılımcıların %12’si mobil site yüklenme hızının PClerine oranla çok daha hızlı olması gerektiğini savunuyor.

Araştırma katılımcıların %60’ı geçtiğmiz 12 ay içerisinde mobil internet kullanımlarında sorunla karşılaştıklarını da belirtiyorlar.

Kissmetrics araştırmasında yer alan kesimin %73’ü çok yavaş yüklenen web siteleriyle karşılaştıklarını, %51’i açılmayan, donan ya da çöken sitelere rastladıklarını, %48’i mobil ortamda okumayı zorlaştıran siteler gördüklerini belirtiyorlar. En yaygın olarak karşılaşılan mobil web site sorunları arasında %45 oranla fonksiyonlarını yerine getiremeyen, %38 oranla ise kullanıma kapalı olan siteler bulunuyor.

Her ne kadar Kissmetrics’in araştırması mobil internet kullanıcılarının mobil sitelere karşı daha anlayışlı olduklarını ortaya çıkarmış olsa da, mobil cihazların kullanım yaygınlığının artmasıyla tüketicilerin mobil beklentilerinin artacağı kaçınılmaz bir gerçek olarak görülüyor. Özellikle çok kanallı ticaretle müşterilerine ulaşmaya çalışan firmalar için web sitelerinin yüklenme hızı kadar mobil optimize sitelerinin hızı da önem taşıyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*