14 Kasım 2018

Kitap Avı: Evekitap.com’dan Oyunlaştırma Çalışması

Daha önce epey ilgi gören uzunca bir röportaja imza attığımız Evekitap, Kitap Avı ismindeki oyunu ile online alışverişe oyunlaştırma aksiyonunu katmaya başladı. Kullanıcıların site içinde kalma oranlarını artması ve satıştaki kitaplar hakkında okuyucuların bilgilenmesinin amaçlandığı oyun henüz beta aşamasında ancak şimdiden epey ilgi görmüş durumda.

Kitap Avı aslında klasik bir kelime bulma oyunu. Benzerlerinden farkı ise kelimelerin yalnızca Evekitap‘ta satışta olan kitaplardan oluşması. Kitap isimlerini bulan kullanıcılar, aynı sayfada kitap hakkında kısa bir bilgiye ulaşıyorlar ve hemen satış sayfasına gidebiliyorlar.

Evekitap Kitap Avı

Evekitap’ın kurucularından Abdullah Önden’den aldığımız bilgilere göre Kitap Avı ile beraber kullanıcıların sitede kalma oranları 10 dakikalara kadar çıkmış durumda. Bunun yanında Önden, buldukları kelimeler aracılığı ile kullanıcıların kitap satış sayfasına yönlenmesiyle de arama motorları nezdinde bu sayfaların değerinin ve trafiğinin de artığının altını çiziyor. Kitap Avı sayesinde Evekitap’ın daha sosyal bir online alışveriş sitesi olma yolunda adım attığını belirten Önden, kullanıcılara oyun sonunda alınan puana göre eğlenceli metin ve videolar hazırladıklarını ve bu içeriklerin de sosyal medyada paylaşılarak yayılımın sağlandığını belirtiyor.

Önden: Bu oyunu düşünürken temelde amacımız sitenin sıkıcı bir e-ticaret modelinden sıyrılmasını sağlamak ama aynı zamanda ürünlerimizi de tanıtmaktı. Bunu başardığımızı mutlulukla söyleyebilirim; öyle ki bir rekortmenimiz kendisini en çok uğraştıran kitapları satın aldı 🙂

Alınan puanların henüz yarışma formatında değerlendirilmediği Kitap Avı’nda yakında başarılı kullanıcılara kitap da hediye edilecek. Şu ana kadar 2032 kişinin oynadığı ve günlük aktif 250 oyuncunun yer aldığı Kitap Avı’nı içeren sosyal paylaşımlar ile 6651 kişi siteye gelmiş. Şu anda 376 farklı kitap isminin kayıtlı olduğu oyunda ismi 10 karakterden uzun kitaplara oynanabilirlik açısından yer verilmiyor.

Fabrikod‘un bir ürünü olan Kitap Avı gibi online alışverişe yönlendirebilecek (ve deneyimi artıracak) benzer oyunlaştırma uygulamaları ülkemizde pek rastlanmasa da sayılarının hızla artmasını beklediğimiz çalışmalar. Online alışveriş yapacak kişilerin bu gibi ek fonksiyonlar ile sitede daha fazla vakit geçirmeleri ve satışa farklı kanallar üzerinden yönlenmelerinin mümkün olması, oyunlaştırma temelli çalışmaların e-ticaret siteleri için çok önemli bir alternatif olduğu anlamına geliyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Fikret Yılmaz der ki:

    Arkadaş nereden okudum bu yazyı bırakamıyorum.Ayrıca o puanı ypan nasıl yapmış bilmiyorum ama çok zaman harcamış bence!

  2. Oyunlaştırma mı der ki:

    Evekitap oyunlaştırmayı biraz farklı yorumlamış 🙂

Fikrini söyle

*