15 Kasım 2018

Kitap, Müzik, DVD ve PC Oyunlarını İnternetten Nereden Almalı? [Araştırma]

Malum, yeni yıla sayılı günler kaldı. Bünyeleri de eşe dosta hediye alma telaşı kaplamış olmalı. Hediye almak ve vermek işin en eğlenceli kısmı belki de, ancak “ne alsam?” düşüncesi ve işin maddi boyutları kafalarda soru işaretleri oluşmasına sebep oluyor. İşin zaman yaratıp, alışverişe çıkabilme kısmı da var. Bu doğrultuda devreye online alışveriş siteleri giriyor. Hem fiziki mağazalara göre daha ucuz olan, hem de çalışan kesim için ciddi zaman tasarrufu sağlayan alışveriş siteleri hemen imdadımıza yetişiyor.

Online alışveriş denilince en çok tercih edilen ürünlerden olan; “Kitap”, “DVD”, “Müzik” ve “Bilgisayar Oyunları” seçenekleri de hediye olarak diğer ürünlere göre bir adım öne çıkıyor. Biz de bu bağlamda, son zamanlarda “best seller” olmuş ürünler hangi alışveriş sitelerinde, ne kadara satılıyor inceleyelim dedik. Her sitenin “Top 10” listesi farklı doğal olarak. Biz de listeye eklediğimiz ürünleri seçerken hem fiziki, hem de online mağazalardaki popülerlik durumlarını dikkate aldık.

Listeyi hazırlarken bu vesileyle üye olma sürecinden, sepete ekleme opsiyonlarına kadar doğal bir gözlem de yapmış olduk. Bazı sitelerin, rekabete ayak uydurabilmek için kullanıcılarına sunduğu kolaylıklar (ücretsiz kargo, ekstra indirimler ve promosyon ürünleri) bir müşteri gözüyle ilgimizi çekerken, bazı sitelerin de kayıt ve sipariş sırasında yaşattığı prosedürler sebebiyle bunaldığımız zamanlar da oldu. Bu gözlemlerimizi ayrı bir dosya konusunda sizinle paylaşıyor olacağız.

Aşağıdaki tablolarda Türkiye’nin en çok müzik cd’si, dvd, bilgisayar oyunu ve kitap satılan sitelerinden olan idefix, Kitapyurdu, Hepsiburada, D&R, Aralgame ve Gamoba‘yı inceledik ve son zamanların en çok satılan ürünlerinin fiyat ve kargolama karşılaştırmalarına yer verdik. Aşağıdaki listede yer alan ürünler son zamanların en çok satılan ve yeni yılda hediye olarak alınabilecek en olası ürünler ama listede yer veremediğimiz çok ürün olduğunu da eklemiş olalım.

Tabloları incelemeyi ve sonuçları değerlendirmeyi ise size bırakıyoruz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Savaş Genç der ki:

    Merhaba,

    Yakın zamanda online kitap satışında yeni bir oyuncu daha devreye girdi. https://www.pttkitap.com/ adresinden hizmet veren PTT Kitap. Özellikle büyük şehirlerin dışında yaşayan okuyucular için dört dörtlük bir servis sunuyorlar. Diğer firmalara göre sundukları hizmette ayrıştıkları nokta Posta İdaresinin Türkiye çapında dağıtım yaptığı tüm adreslere ki bunlara mezralar da dahil 1 kitap dahi olsa gönderebiliyor olmaları.

    Savaş Genç

Fikrini söyle

*