13 Kasım 2018

Kitap Tutkunları, Tabletleri E-okuyuculara Tercih Ediyor

Yapılan araştırmalara göre, dünya çapında e-kitap okunma sayısında ciddi bir artış söz konusu. Ancak birçok kullanıcı, kitaplarını e-okuyucular yerine tablet cihazlarından okumayı tercih ediyorlar.

Dünyada dijital devrime belki de en çabuk adapte olan sektörlerin başında geliyor e-kitaplar. Özellikle en son teknoloji ile donatılmış tablet ve e-okuyucular pazara adım attıkça, kitapları dijital formatta satın almak da kitap kurtları arasında yaygınlaşmaya başladı. Geleneksel kitabın sayfa çevirme sesi ve kokusu olmadan yapamam diyenler bile, tek tek e-kitabın bağımlısı haline geldiler. İşin nostaljik boyutunu bir kenara bırakalım; ancak okuyucuya interaktif ve online bir deneyim sunan e-kitapların bu kadar popüler olmasına şaşmamak gerek.

Ancak e-Marketer’ın yaptığı araştırmaya göre, kullanıcılar kitap deneyimleri için e-okuyucular yerine tablet cihazları tercih ediyor. Dünya çapında e-okuyucu sipariş oranlarına bakıldığında geçtiğimiz yıl 23.2 milyon olan rakamların bu sene 14.9 milyona gerilediğini görüyoruz. Bu da yüzde 36’lık bir düşüşe tekabul ediyor. Aynı konuyla ilgili gerçekleştirilen Forrester araştırması da benzer rakamları ortaya koyuyor: ABD’de bu yıl gerçekleştirilen e-okuyucu satışları 9 milyon olarak gerçekleşti. Kaldı ki bu rakam yalnızca geçtiğimiz yıl 15 milyon civarındaydı. Forrester ayrıca; e-kitap okuyucu satışlarının önümüzdeki yıl 7.5 milyona, 2015 yılında ise 5.3 milyona düşmesini öngörüyor.

E-kitabın sektördeki yeri ABD’de yüzde 13,  Türkiye’de ise binde 13

Amazon ve Barnes&Noble gibi sitelerin uzun yıllardır e-kitap satışının öncülüğünü yapı dünyada e-kitabın sektördeki payı ABD’de yüzde 13, İngiltere’de yüzde 6, Türkiye’de ise binde 13 civarında. Bu sebepledir ki, teknoloji ve basın dünyasnın devleri e-kitap pazarından pay kapabilmek adına dev adımlar atmaya başladılar. Türkiye’de rakamlar henüz diğer ülkelere göre biraz düşük olsa da, yakın geleceği öngörmek çok da zor olmasa gerek.

Ülkemizde de İdefix ve D&R gibi internet siteleri tarafından bir süredir devam eden e-kitap satışına ek olarak, Turkcell ve TTNET’in de kendi e-kitap projelerini hayata geçirdiklerini sizinle paylaşmıştık. TNET Kitap’ta 3 bin, Turkcell Kitaplık’da ise 4 binden fazla e-kitaba online olarak ulaşma imkanı sunuyor.

Tabletler daha zengin bir okuma deneyimi sunuyor

Peki ki kullanıcılar, neden e-okuyucular yerine tabletleri tercih ediyor? Sorunun cevabı aslında oldukça net. Akıllı tablet cihazlar, e-okuyuculara göre daha zengin bir kullanıcı ve kitap okuma deneyimi sunabiliyor. Teknolojik açıdan diğer mobil cihazlardan daha düşük özelliklere sahip olan e-okuyucu fiyatları tabletlere göre oldukça düşük olsa da, kullanıcılar biraz daha fazla ödeyip, daha fazla özelliğe ve uygulama ulaşmak isteyebiliyor. Elbette ki bu sonuçlara göre, e-okuyucular tarihe karışıyor demek çok akıllıca olmayacaktır. Ancak, yeni modellerinde daha güçlü ve diğer akıllı cihazlarla rekabet edebilecek özellikler getirdiği zaman e-okuyucular, yeniden kitap kurtlarının vazgeçilmezler listesine girebilir.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. Sevgili EticaretMag,

  Makalenizi okudum ve kaynak gösterdiğiniz e-marketer sitesine de göz attım. Maalesef, ekitap ve ekitap okuyucu cihazlar hakkında derinlemesine bilgi sahibi olmadan kaleme alındığına inanıyorum.

  Öncelikle ekitap hakkında kesin konuşmalar yapmak için çok erken. Piyasa kurucu Amerika’da lisans şartlarından, satış noktası tekelleşmesine kadar pek çok konuda tartışmalar devam ediyor. Apple’ın ibook’una karşı bir tekelleşmeyle ilgili bir takım girişimler de vardı yanlış hatırlamıyorsam.

  Bu pazarın yeni kuruluyor olup, taşların yerine henüz oturmadığıyla ilgili Forbes’da şu makale yayınlanmış: http://www.forbes.com/sites/jeremygreenfield/2012/07/06/five-more-e-book-predictions-making-e-book-predictions-is-hard/

  Pazar payları hakkında daha doğru veriler de şurada bulunabilir: http://www.publishersweekly.com/pw/by-topic/digital/retailing/article/54609-e-books-market-share-at-22-amazon-has-27.html

  Bir diğer sık düşülen yanılgı da tablet ile ekitap okuyucu cihazları karşılaştırmak konusunda yaşanıyor. Bu iki cihaz, birbirinin muadili ya da rakibi değil ve olamayacaklar. Aralarındaki ilişki daha çok evlerimizdeki basılı kitaplar ile televizyonun farkına benziyor.

  “Kitap” okuyucusu, tabletten kitap okumaz. Okuyamaz. 1Q84 gibi bin sayfadan daha büyük bir kitabı tablet ekranında okumayı denediniz mi? Yorulan, kuruyan gözler ile rahatsız edici bir deneyim yaşayacaksınız.

  Ekitap okuyucusu cihazlar gözünüzü yormadan saatlerce okuma yapmanıza imkan verir ve yalnızca bu amaca hizmet ederler. Bu yüzden müşteri kitlesi kısıtlıdır, çok okuyan ya da ortaüstü okuyucuya hizmet eder. Genel olarak ekitap okuyucusunda daha gelişmiş yetenekler beklenmemektedir.

  Ayrıca e-kitap okuyucusu alan insanların çoklukla bir de tabletleri bulunur. Sanırım bunu dikkate alan Amazon bir yüzü e-ink diğer yüzü tablet olan cihaz için patentleri almıştır.

  Bunun yanında tablet herkese hitap eder. Video seyretmek isteyene, yolda excel tabloları üstünde çalışana, mail yazana, aracında navigasyon olarak kullanan insanlara… Üstelik sıklıkla güncellenmektedir, iPad -> iPad2 -> The iPad. Bu da satış rakamlarının üstünde oldukça etkilidir.

  Halbuki ekitap okuyucusunu bir defa aldığınızda yıllarca, bozulana kadar kullanabilirsiniz. Amazon, Amerikan piyasasını cihaz fiyatlarını sübvanse ederek doyurmuştur. Bu yüzden yeni “cihaz” satışları düşmüştür. Fakat uzantısında ekitap satışları artmaktadır. Amazon da ekosistemini büyütmek, daha fazla içerik satmak amaçlarına ulaşmaktadır.

  Ekitap konusunda yayınlayacağınız yeni makalelerde, işin felsefesine, lisans tartışmalarına, ekitapların zihinsel gelişimimizde sağlayacağı değişikliklere, eski ekitap okuyucuların afrika ülkelerindeki okullara hibe edilmesiyle değişen kaderlere, tekelleşme tartışmalarına, dijital dünyada “kitap kiralama” uygulamalarına, yeni dünya kütüphaneciliğine dair daha detaylı ve derin analizler bekler, çalışmalarınızda başarılar dilerim.

  Sevgiler,

  • İsmail bey,
   tespitlerinizin tamamına katılmak ile birlikte e-kitap ile ilgili şunları söylemek isterim.

   insanlar çok uçuk bir şeymiş gibi bakıyorlar bu şekil konuşunca ama kağıt bitecek, hatta bir çok kültürde bizimki dahil edebiyat kavramı tamamen değişecek, yazılı edebiyat değil video edebiyatı gelişecek, sesli edebiyat gelişecek, belkide roman, hikaye kavramları yok olacak… biz zaten okumayan bir milletiz, video sitelerinde o video senin bu video benim dolaşıyoruz.

   bu yeni mecraları iyi kullanarak “interaktif kitap lara yönelmeli üretim araç ve anlatım teknikleri değişiyor, kültürel seviyeyi arttırmak için okumaktan fazlası yapılabilir, nasılki deneyim yaşatmak üzerine konuşuyoruz “okur” yerine “yaşar” kavramını kullanmak daha doğru olabilir. biraz yazı, biraz fotoğraf, biraz video, biraz arttırılmış gerçeklik, biraz koku …

 2. toprak der ki:

  Farklı bir açıdan bakacağım, beni sevindiren husus ise, e-kitap oranı arttıkça ve kağıt tüketimi azaldıkça daha az ağaç kesilecek 🙂

 3. Yazdığınız makalede tablet ile e-okuyucuyu kıyaslıyorsunuz ama biri elma diğeri armut. Kıyas dolayısıyla adil değil. Amaçları da farklı.
  Bir kitap okurunun örneğin kindle paperwhite gibi bir ürün varken tabletten kitap okuması şaırı rahatsız edici bir deneyim.
  http://hayatvemedya.blogspot.com sitesinde bunu uzun uzun yazdım.
  Kolay gelsin.

Fikrini söyle

*