17 Kasım 2018

Kliksa Basın Toplantısı Notlarımız

Bugün Sabacı Holding merkez binasında gerçekleşen Kliksa’nın yıllık değerlendirme toplantısına katıldık. 2 saat kadar süren toplantı, oldukça yoğun bir soru-cevap seansı ile sonlandı. Gözlemlediğimiz kadarı ile bilişim ve ekonomi basınının Kliksa hakkında merak ettikleri çok şey var.

Jpeg

Toplantıda konuşan Sabancı Holding Perakende ve Sigorta Grup Başkanı Haluk Dinçer, Kliksa’nın bir atılım yılı olarak geçirdiği 2014’ten sonra 2015’in e-ticaret sektörünün yörüngesini değiştirme yılı olacağını söyledi. Sabancı Topluluğu’nun diğer sektörlerdeki gibi online alışverişte de lider olacağını vurgulayan Haluk Dinçer, “Sabancı Topluluğu’nun perakendedeki gücüyle eticaret sektöründe liderliğe ilerliyoruz. Kliksa olarak, doğru adımlarla ve sağlıklı büyüme hedefiyle, sektörü de büyütmeyi amaçlıyoruz.” dedi.

Haluk Dinçer ayrıca, Türkiye’nin kredi kartı kullanım oranının çok yüksek olduğunu, ayrıca lojistik ve kargo altyapısının gün geçtikçe geliştiğini belirtti. Ülkenin bu iki özelliği, e-ticarete aslında dünya genelinden çok daha yatkın olmasını sağlıyor.

E-Ticarette büyük fırsatlar var

Eticaretin yörüngesini değiştirecek felsefenin sağlıklı büyüme olduğunu vurgulayan Kliksa’nın Genel Müdürü Nevgül Bilsel Safkan ise, “Kliksa’nın sağlıklı büyüme felsefesinin en önemli itici güçlerini ‘koşulsuz müşteri memnuniyeti’, ‘ölçüm’, ‘teknoloji’, ‘yaratıcı ve yenilikçi düşünce’ ve ‘yetkin insan kıymetleri’ oluşturuyor” dedi. Safkan sözlerine şöyle devam etti: “Perakende sektörünün 1.52 katı büyüyen eperakende sektörünün penetrasyon oranı henüz daha düşük olduğundan, sektör büyümek için daha geniş bir alana sahip. Bu durum, internet kullanım oranlarının da sürekli artmasıyla, sektör için hesapsız büyüme tehlikesini taşıyor. Kliksa olarak, sadece ciroya odaklanan, uzun vadeli olmayan hesapsız büyüme stratejisinden hep uzak durduk. Merdivenleri koşarak çıkarken her basamağa sağlam basmak istiyoruz. Uzun vadeli perspektifi hiçbir zaman gözden kaçırmıyoruz. Bu sağlıklı büyüme anlayışımızla, e-ticaret sektörünün yörüngesini değiştireceğiz” dedi.

Dinçer’in konuşmasından sonra yaptığı sunumda dünyanın önemli eticaret platformlarından biri olmak için yatırımın önemini vurgulayan Nevgül Bilsel Safkan, “Türkiye’nin Amazon’u olma hedefi doğrultusunda ilerlerken; teknolojiye, markamıza ve müşteri hizmetlerine toplam 55 milyon TL yatırım yaptık. Liderliğe giden yolda çalışmalarımız ve yatırımlarımız sürecek. Yol haritamız uyarınca gelecek 5 yılda 240 milyon TL yatırım yapmayı hedefliyoruz.” dedi.

E-Ticaret hacmi ve mobil e-ticaret

2013 Türkiye e-ticaret hacmi, TUBİSAD raporlarında 14 milyar TL olarak yer alıyordu. Nevgül Bilsel Safkan, bu rakamın 2014 yılı için 17 milyar TL seviyesine çıktığını beklediklerini söyledi. Yani %20 civarında bir artış gözlemleniyor ve bu artış oranının önümüzdeki yılda da benzer bir seyir göstermesi bekleniyor.

Vurgulanan bir diğer önemli rakam ise, mobil e-ticaretin Kliksa operasyonlarına etkisi. Açıklanan resmi rakamlara göre Kliksa’nın toplam trafiğinin %40’ı mobil cihazlardan geliyor. Ayrıca sorumuzu yanıtlayan Nevgül Bilsel Safkan, toplam cirolarının %20’sinin de mobil cihazlardan geldiğini belirtti. Yani basitçe her iki mobil kullanıcılarından birini alışveriş yapmaya ikna edebiliyorlar. Bu bir e-ticaret perakende sitesi için çok yüksek bir oran. Kliksa’nın toplam cirosunun %42’sinden ise Marmara Bölgesi sorumlu. Dolayısı ile yaptıkları e-ticaretin %58’ini Anadolu üzerinden yapıyorlar.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Serhat der ki:

    Arkadaşlar aşağıdaki ifadede bir hesap hatası yapmışsınız, mobil kullanıcıların dönüşüm yüzdesi %50 olamaz 🙂

    “toplam cirolarının %20’sinin de mobil cihazlardan geldiğini belirtti. Yani basitçe her iki mobil kullanıcılarından birini alışveriş yapmaya ikna edebiliyorlar.”

Fikrini söyle

*