15 Kasım 2018

KOBİ’ler E-Ticarete Yılda Ne Kadar Harcıyor?

ko1

Palo Alto Software 2015 yılının ikinci yarısında yayınladığı yeni anket sonuçlarında e-ticaret atılan KOBİ’lerin teknolojiye yılda 5000 – 10 bin dolar arasında yatırım yaptığını ortaya koydu. Ankete katılan 500 işletme öncelikle modern bir e-ticaret platformu kullanmak istediklerini, pazarlama-satış-muhasebede otomasyon aradıklarını ve güvenli online ödeme sistemlerine odaklandıklarını söyledi. İşte 2015’in e-ticaret trendleri:

1. KOBİ’ler en çok altyapıya yatırım yapıyor

Ankete göre KOBİ’lerin yüzde 81’i 2016’da teknolojiye 5000 – 10 bin dolar arasında yatırım yapacağını söylüyor. Yüzde 48’i yılda 5000 dolar, yüzde 31’i ise 10 bin dolar yatırmak niyetinde.

En çok harcama yapılan kalemler sırayla:

  • E-posta pazarlaması
  • İş yönetimi
  • Muhasebe

Yatırımlar müşteri tercihlerini yansıtıyor. Müşteriler en çok e-posta pazarlamasını tercih ediyor; sayfaları kolay açılan, alışveriş sepeti hızlı çalışan ve online ödeme kolaylığı sunan e-ticaret sitelerini seçiyor.

2. KOBİ’ler bulut platformlarını kullanıyor

E-ticaret siteleri ofiste IT yerine bilgi teknolojileri çözümlerini buluttan almayı seçiyor. KOBİ’lerin yüzde 37’si iş süreçlerinin yarısını bulutta yürüttüklerini belirtiyor. Ayrıca yüzde 44’ü şirket idaresi için en az üç bulut yazılım aracı kullanıyor. Yüzde 81’i de tüm bilişim hizmetlerini tek çözümde toplayarak maliyet ve zaman tasarrufu sağlayan bir süper yazılım kullanmak istediklerini söylüyor.

E-ticaret siteleri en çok Hizmet Olarak Yazılım (SaaS) tercih ediyor, çünkü uygun maliyetli SaaS çözümleri müşteri sayısına göre ölçeklenebiliyor. Bu noktada bakım maliyetlerin azalması, yazılımın sürekli güncellenmesi ve toplan satın alma maliyetinin azalması en büyük avantajlar.

Palo Alto Software CEO’su Sabrina Parsons konuyla ilgili açıklamasında SaaS’in kadrolar arası online işbirliğini güçlendirdiğini söyledi: “İster pazarlama olsun ister muhasebe, entegre bulut çözümleri idarecilerle satış ekiplerinin tüm sistemler ile kanallarda bilgi paylaşmasını ve aynı projenin farklı etapları üzerinde çalışmasını kolaylaştırıyor. KOBİ’ler harcamalarını daha iyi takip ediyor, projelerini hızla tamamlıyor, ve daha etkili kampanyalar düzenleyerek müşteri hizmetlerini iyileştiriyor.” Türkiye’de de Microsoft ve GoDaddy KOBİ’lere bu imkanı vermek için bulut çözümleri sunmaya başladı.

3. KOBİ’ler mobili sevdi

SaaS bulut çözümleri aynı zamanda mobil ticarete de hız kazandırıyor. Öyle ki KOBİ’ler şirket idaresi için gereken bulut yazılımlarını da mobil cihazlar üzerinden kullanıyor. Ankete göre KOBİ sahiplerinin yüzde 89’u ilerini akıllı telefondan ve yüzde 56’sı tabletten yürütüyor. Yüzde 63’ü de 2016’da işyerinde mobil cihaz kullanımını artırmak istediklerini belirtiyor.

Stok/envanter/lojistik süreçler ile satış-pazarlamanın mobil cihazlarla entegre edilmesi, müşteri sayısı artan KOBİ’lerin şirketlerini IT’ye minimum yatırım yaparak büyütmesini sağlıyor. Bu da gelirlerin daha büyük kısmının bağlılık programları ve dijital pazarlama kampanyalarına aktarılmasına imkan tanıyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Tabi ülkemizde KOBİ denince yazıda anlatılan tipte firmalar pek anlaşılmıyor.
    Bizim gözlemlerimize göre ülkemizdeki kobiler eticaret paketlerine ve onların hosting opsiyonlarına para harcıyorlar.
    Daha sonra reklam çalışmaları geliyor – ki bunda ağırlık Facebook reklamlarında.. Retargeting ve tabii ki Adwords reklamları da arkadan geliyor. Ancak burada genellikle satışlarda beklenti karşılanmayınca reklamlar durduruluveriyor.
    Büyük KOBİler dışında buluta yatırım yapan henüz pek yok. Mobil siteler ve apps ise henüz emekleme aşamasına ülkemizdeki KOBİler arasında.

Fikrini söyle

*