16 Kasım 2018

KOBİ’lerin E-Ticaret Satışları 2015’te %60 Arttı [İnfografik]

ideasoft-eticaret-satış-kobi-girişimci-startup

E-ticaret yazılımı sektöründe 10 yılı aşkın süredir hizmet veren ve alanında lider konumda olan  IdeaSoft , e-ticaret alanında faaliyet gösteren KOBİ’lerin 2015 performanslarını değerlendirdi. 2015’te Türkiye’de e-ticarette gelinen noktayı ortaya koyan araştırmaya göre, KOBİ’lerin 2015 yılında önceki yıla oranla İnternet üzerinden satışları %60 büyüyerek 500 milyon TL seviyesini aştı. KOBİ’lerin e-ticaret ile aldıkları sipariş sayısı ise %45 artarak 2 milyonu geçti.

E-ticaret yazılımları alanında Türkiye’de lider konumda bulunan IdeaSoft, e-ticaret yapan KOBİ’lerin 2015 yılında gerçekleştirdikleri faaliyetlerden elde edilen verileri analiz etti. IdeaSoft’un hizmet verdiği 5300’ün üzerinde KOBİ üzerinde yapılan araştırmada, 2015 yılında Türkiye’de e-ticaret pazarının hızlı büyümesinin devam ettiğini ortaya koydu. Araştırma sonucunda Türkiye’de 2015 yılında KOBİ’lerin İnternet üzerinden satışlarını bir önceki seneye göre %60 oranında artırarak, toplamda 500 milyon TL’yi aşan bir seviyeye ulaştıkları belirlendi. E-ticarete her geçen gün daha çok alışan Türkiye’de 2015 yılında KOBİ’lerin e-ticaret alanında müşteri sayısı, mevcut müşteriler ve potansiyel müşteri adayları ile birlikte 3 milyon kişiyi geçti.

İlgili yazı: 2016 E-ticaret pazarında en kritik 7 veri

KOBİ’lerin E-ticaret Siparişleri %45 Oranında Artarak 2 Milyonu Aştı

IdeaSoft’un yaptığı detaylı analizlerde dikkat çeken bir diğer veri ise sipariş adetlerindeki artış oldu. Satışlarla doğru orantılı olarak, e-ticaretle uğraşan KOBİ’lere verilen sipariş adedi %45 oranında artarak 2 milyonu aştı. Türkiye geneline bakıldığında tüm siparişlerin %42,9’u Marmara Bölgesi’nden gelirken, onu %16,1 ile İç Anadolu ve %13,2 ile Ege Bölgesi takip etti. Günlük ortalama 45000’den fazla ürünün satıldığının belirlendiği araştırmada e-ticaret sektöründe ayda 400.000’den fazla yeni ürünün de satışa sunulduğu tespit edildi.

Mobil Siparişler %420 Arttı ve Genel Sepet Ortalaması 245 TL Oldu

Akıllı telefonların yaygınlaşması ve mobil e-ticaret uygulamalarının öneminin artması, verilen siparişlerde mobil cihazların daha sık kullanılır olmasını da sağladı. Araştırmada, 2015 yılında mobil cihazlardan gelen sipariş sayısının %420 arttığı ortaya çıktı. E-ticarete olan ilgi doğal olarak KOBİ’lerin sahip olduğu e-ticaret sitelerinin ziyaretçi sayılarını da olumlu yönde etkiledi. KOBİ’lerin e-ticaret sitelerinin ziyaretçi sayısı 2015’te %35 oranında artarken, mobilde bu artış %125 oranında gerçekleşti.

IdeaSoft, 2015’in değerlendirildiği araştırmada sepet ortalamasını da analiz etti. 45 farklı sektörden 5300’den fazla KOBİ’nin e-ticaret sitesi incelendiğinde, 2015 yılında sepet ortalamasının 245 TL olduğu ortaya çıktı. Bu da geçtiğimiz seneye oranla %10’luk bir artış anlamına geliyor. Türkiye’de İnternet’ten alışveriş yapanların taksit alışkanlıklarına bakıldığında ise 100 TL altındaki siparişlerin %24’ünde taksit tercihi yapılırken, 100 TL’nin üzerindeki siparişlerde taksit tercih oranının %55 olduğu bilgisi elde edildi.

İlgili yazı: 2016’da Türkiye’de e-ticaret şekillendirecek 3 trend [Röporaj]

E-ticarette Kredi Kartından Vazgeçmiyoruz

Müşterilen ödeme tercihi seçeneklerini de analiz eden IdeaSoft, Türkiye’de kullanıcıların e-ticarette büyük oranda kredi kartını tercih ettiği sonucunu elde etti. Yapılan analizde %71,5 oranla kredi kartlı ödeme açık ara ilk sırada yer alırken, %11,3 oranla kapıda ödemenin ikinci, %11,1 oranla havale ve EFT’nin ise en çok tercih edilen üçüncü ödeme yöntemi olduğu belirlendi. Kredi kartı kullanım tercihlerine bakıldığında ise ilk sırada %23,8 ile Bonus yer alırken, onu %20 ile World Card ve %15,2 ile Maximum’un takip ettiği görüldü.

İlgili yazı: Yeni başlayanlar için e-ticaret rehberi

Hedef 1 Milyar TL

IdeaSoft Genel Müdü Seyhun Özkara, “Türkiye, e-ticarete her geçen gün daha da ısınıyor. IdeaSoft’un da desteğiyle tüketicilerin, profesyonel altyapılara sahip e-ticaret sitelerine güvenlerinin artması ve KOBİ’lerin e-ticareti yeni ve önemli bir gelir kaynağı olarak görmesiyle Türkiye’de e-ticaret sektörünün büyümesi 2016’da da devam edecek. 2015’te KOBİ’ler e-ticaret üzerinden 500 milyon TL’yi aşan bir satış yaptı, 2016 yılında hedefimiz bunu 1 milyar TL’ye ulaştırmak. Bu hedefe ulaşmak için KOBİ’lerimize e-ticaret alanında gereken tüm desteği sunmaya devam edeceğiz. 2015’te 6300’den fazla kişiye ücretsiz e-ticaret eğitimi verdik. Müşteri memnuniyet oranımız %92’ye ulaştı. IdeaSoft olarak 2016 boyunca da sunacağımız eğitimler ve seminerlerle satış ve dijital pazarlama alanında KOBİ’lerimizi bilgilendirmeye ağırlık vereceğiz” dedi. Şimdi bu rakamların nasıl şekillendiğini toplu halde görmek için aşağıdaki infografiği inceleyebilirsiniz.

ideasoft-eticaret-satış-kobi-girişimci-startupSosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*