19 Kasım 2018

KOBİ’lerin Pazarlamalarını Sosyal Ağlara Entegre Edememeleri Büyük Risk Taşıyor

Başlıktaki iddia bize değil, G/O Digital‘a ait. G/O, Facebook kullanıcıları üzerinde yaptığı bir araştırma ile, kullanıcı kitlesinin özellikle yerel KOBİ‘lerin Facebook sayfalarını bulmayı beklediklerini gösteriyor.

Yüzde 73 gibi bir oranla kullanıcılar, yerel işletmeleri Facebook üzerinden bulmayı bekliyorlar. Kullanıcılara yerel KOBİ’leri başka hangi sosyal ağlarda bulmayı bekledikleri sorulduğunda yalnızca yüzde 3’ü Twitter, yüzde 2’si LinkedIn ve yüzde 1’i Instagram dedi. Yani kullanıcılar için yerel KOBİ’ler Facebook’ta yoksa, hiç yoklar.

Facebook üzerindeki özellikle indirim teklifleri, KOBİ’lerin internet sitelerine trafik çeken en önemli etken. Kullanıcıların yüzde 51’inin KOBİ sitelerine girmesinin en büyük nedeni bu. Yüzde 54’ü ise gördükleri teklifler karşısında işletmeyi telefonla arıyor veya görüşmek için randevu alıyorlar.

Facebook içeriklerinin varlığı aynı zamanda offline aktiviteyi de destekliyor. İndirimler ve promosyonlar bu aktivite motivasyonunun yüzde 60’ını oluştururken, kullanıcı yorumları yüzde 13, fotoğraf ve videolar ise yüzde 6 oranında etki ediyor. Açıkçası videonun bu kadar az etkisinin olması bizler için de şaşırtıcı.

Facebook’ta başarıya giden yol hiç kolay değil ve kaliteli içerik ile hedeflenmiş reklamlar arasında çok iyi düşünülmüş bir dengeyi oturtmaya gerek duyuyor. Bu yüzden tüketici üzerine kurulmuş bir yaklaşım, bir tek kampanyaya değil, uzun dönemli ROI sonuçlarına bakmak, işletmeyi yıldan yıla rekabetçi kılıp büyütmeti sağlıyor.

Kullanıcıalrın yüzde 21’i Facebook sayfalarına baktıktan sonra bir işletmenin hem online hem offline mağazalarındaki fiyatları kontrol ettiklerini ve ürünlerini incelediklerini söylüyorlar. Yüzde 14’ü ise Facebook’ta rastladıkları KOBİ’leri online alışveriş yaparken de ziyaret ettiklerini belirtiyorlar.

Ancak Facebook’ta bir varlık gösterebilmek aynı zamanda tüketicilere cevap verebilmeyi ve onlarla doğrudan aktif iletişime geçebilmeyi de gerektiriyor. Kullanıcıların yüzde 58’i bir firma ile Facebook üzerinden iletişime geçtiklerinde en geç bir gün içerisinde bir cevap almayı bekliyorlar.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Geribildirimler

  1. […] Kaynak: https://eticaretmag.com ve http://www.godigitalmarketing.com […]

Fikrini söyle

*